Geplaatst op: 24-02-2023
Auteur: Marc Gerlings

Belgische deel EuroVelo 5 route is fietsroute van het jaar 2023

Belgische deel EuroVelo 5 route is fietsroute van het jaar 2023
EuroVelo 5 route biedt onder meer mooi uitzicht op Dinant. Foto: Bert Sitters.

Op deze eerste drukke eerste dag van de Fiets en Wandelbeurs 2023 in de Jaarbeurs in Utrecht is de Fietsroute van het jaar gekozen. De titel gaat naar België, voor de EuroVelo 5 route. Duidelijk herkenbaar aan de blauwe bordjes met de witte 5, omcirkeld met de Europese gele sterren.

De route slingert vanuit Frankrijk naar Brussel, Dinant en dan eindigt deze voorlopig bij het hertogdom Luxemburg. Het is een Europese route die doorloopt tot aan Rome maar nog lang niet in alle betrokken Europese lidstaten is de route klaar. Maar wel in Wallonië en Vlaanderen. Manager van Visit Wallonië in Nederland Jeroen Henneke benoemde de olifant in de kamer. "Meestal staan we bekend om de slechte wegen maar op de Velo 5 hebben we de beste wegen”. De jury roemde de ruime en goed opgezette fietspaden van deze route. EuroVelo5 in België is ongeveer 400 km lang.

 

Nog drie Europese routes waren in de race voor de glazen Hicle-award die aan de verkiezing is verbonden. Naast de EuroVelo 5 in België waren dat de Kastelenroute op onder meer het Deense eiland Fyn en de Vänerleden rondom het Vänermeer, het grootste meer van Zweden.


Pelgrimsroute

De volledige EuroVelo 5-route loopt van Canterbury in Engeland naar Brindisi in Italië en volgt de oude pelgrimsroute van Engeland naar Rome en verder richting Jeruzalem. In België loopt het traject van het westen naar het oosten van het land, dwars door Vlaanderen, Brussel en Wallonië. Deels rijd je over voormalige spoorbanen en jaagpaden langs rivieren en kanalen, verder vooral over rustige wegen.

 

De jury: ‘Opmerkelijk is dat de route dwars door het centrum van Brussel gaat. De Anspachlaan is tegenwoordig het domein van fietsers en voetgangers. Erg mooi zijn de delen langs de rivieren Dender en Maas. In de Ardennen moet je klimmen, maar de routemakers zijn erin geslaagd vooral milde hellingen in het parcours op te nemen. Kasseien lijken onvermijdelijk in België. Maar de zwaardere stukken zijn kort en hebben iets authentieks.’


Enorme afwisseling

De juryleden, bestaande uit de (fiets)reisjournalisten Jessica de Korte, Mirre Oost en Bert Sitters, waren bijzonder gecharmeerd van de enorme afwisseling van de route. Zo tref je volop natuur, industrieel erfgoed én fiets je door het centrum van Brussel, Namen en langs Dinant. Ook is het fijn dat een groot deel van de route over fietspaden gaat.

 

Verder scoorde de route hoog op bewegwijzering, wegdek, bereikbaarheid met ov, voorzieningen (denk aan bankjes en picknicktafels) en de aanwezigheid van informatieborden. Er zijn niet overal campings, maar aardig wat bewoners zijn aangesloten bij Campspace. Hierdoor kun je op veel plekken in iemands tuin je tentje opzetten.

Trefwoorden: fietsen, route

CELTH



||| Nieuws |||

24/02/26
Exclusief voor leden
REFRAME biedt jongeren eigen frame om kunst Groninger Museum
Het Groninger Museum lanceert platform voor jongeren REFRAME. Iedereen tussen de 18 en 28 jaar is welkom bij de activiteiten en kan onderdeel worden van de community. Jongeren krijgen hiermee een ontmoetingsplek én een actieve stem binnen het museum.
24/02/26
Exclusief voor leden
Le Champion tekent drie jaar samenwerking met BUKO
Sportorganisatie Le Champion werkt samen met BUKO als nieuwe partner van drie evenementen in Zandvoort: het hardloopevenement de Zandvoort Circuit Run, het fietsevenement de Omloop van Zandvoort en het wandelevenement de 30 van Zandvoort.
24/02/26
Exclusief voor leden
Naar Curaçao voor concert Joling
Mondi Beach Club Curaçao vormt op 5 maart het tropische decor van een nagenoeg uitverkochte editie van Only Joling. Artiest Gerard Joling staat die avond met zijn liveband voor 1.500 bezoekers, met uitzicht op de Caribische zee. Een bewuste keuze van het Corendon management.
23/02/26
Exclusief voor leden
BCD sterker in NDC-boekingen
Zakelijke touroperator BCD behaalt een hoog percentage NDC-?boekingen en is een toonaangevende speler in de adoptie van NDC van American Airlines. Voor BCD een positieve ontwikkeling omdat New Distribution Capability (NDC) nog niet de grote standaard is zoals het GDS-boekingssysteem.
23/02/26
Den Haag krijgt eigen VVV cadeaukaart
Den Haag heeft er een nieuw, typisch Haags cadeau bij: de VVV Cadeaukaart Den Haag. Op donderdag 19 februari werd de kaart officieel gepresenteerd bij The Hague Info Store op station Den Haag Centraal.
23/02/26
Exclusief voor leden
Privésauna op het strand van Texel
Huur voor 1,5 uur jouw privésauna met uitzicht op het strand van Texel. Deze eerste mobiele sauna van het eiland staat op dit moment bij Paal 9. In de sauna is plek voor maximaal 5 personen.
23/02/26
Exclusief voor leden
Travelling Britain in Nederlandse handen
Travelling Britain, de Duitse specialist voor individuele reizen naar Groot-Brittannie en Ierland gaat over in Nederlandse handen. Dat maakte Tim Bennett, eigenaar en oprichter van Travelling Britain bekend: “na een lange periode, waarin we elkaar leerden kennen en appreciëren, ben ik blij mijn levenswerk te kunnen overdragen aan Rein De Laat, die Travelling Britain als nieuwe eigenaar vanaf nu verder zal uitbouwen en internationaliseren.”
23/02/26
Exclusief voor leden
Toeristen worden gewaarschuwd voor oorrobben
Vaccinatiepunt adviseert reizigers die zuidelijk Afrika bezoeken om afstand te houden van oorrobben. In Namibië en Zuid-Afrika is een uitbraak van rabiës vastgesteld bij deze zeeleeuwachtige, en inmiddels zijn er ook toeristen gebeten door een besmet dier.

||| Agenda |||

05/03/26
05/03/26 t/m 05-03-26: Ruimtelijk-economisch sturen op brede welvaart kan wél
Ruimtelijk-economisch sturen op brede welvaart kan wélVoor een evenwichtige stedelijke ontwik...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...