Geplaatst op: 10-01-2023
Auteur: Marc Gerlings

Horeca zoekt zijn weg in energie- en klimaatcrisis

Horeca zoekt zijn weg in energie- en klimaatcrisis
De winnaars van de categorieën met in het midden de overall winnaar. Foto: Horecava


Op de vakbeurs Horecava worden op de eerste dag de innovatie awards uitgereikt. Daarbinnen is de Karel de Vos Award speciaal voor duurzame innovaties in het leven geroepen. Deze keer leek die speciale award overbodig. Bijna alle winnaars betrekken de energie- of klimaatcrisis in hun oplossingen. De overall winnaar ook, het alternatief voor vlees Redefine Meat mocht de grote prijs op het podium ontvangen bij de start van de Horecava 2023.

Overall winnaar: Redefine Meat

Redefine Runder bavette is een sappig, plantaardig stuk vlees. Dit malse stuk vlees kan je grillen of bakken. Zowel veganisten als vleesliefhebbers kunnen genieten van vlees, zonder concessies te doen aan smaak of duurzaamheid. Redefine Meat besteedde meerdere jaren aan onderzoek naar onder meer textuur en smaak van dit plantaardige alternatief. Een greep uit de opmerkingen uit het juryrapport van de vakjury.


"Deze inzending laat zien dat je door middel van omdenken ook mee kan gaan in de huidige ontwikkelingen op het gebied van plant-based producten zonder op "hol” te slaan.


Het geeft je een andere beleving van vlees die het origineel goed benaderd. Hetgeen ook in de tenaamstelling tot zijn recht komt. Kwalitatief goed product dat goed valt. Zowel visueel als smaaktechnisch.


Men heeft hier jarenlang aan gewerkt waarbij men het gebruik van nieuwe technologieën niet uit de weg is gegaan. Vanuit de markcijfers blijkt dat 80 % van de vleesconsumptie zit in de zogenaamde ‘whole-cuts’. Het assortiment en productie is dan ook hierop aangepast."


De innovatie awards zijn opgedeeld naar categorieën. Hierin zijn meerdere innovaties te vinden die goed passen bij het bedrijfsleven in recreatie en toerisme.

Categorie Food & Beverage

Onder deze categorie vallen producten met nieuwe smaken, smaakcombinaties of toepassingen. Vernieuwend in de markt, verrassend voor de gast, bedrijfseconomisch interessant voor de ondernemer. Alle voedingsmiddelen (in alle staten van verwerking; van vers tot kant-en-klaar) en dranken. Ook food & beverage producten uit streek en regio vallen binnen deze categorie.


Redefine Meat heeft in deze categorie gewonnen met het product 'Redefine Runder Bavette'.  Deze winnaar werd uit de categoriewinnaars gekozen tot overall winnaar van de Horecava Innovatio.n Award.

Redefine Meat gebruikt voor hun vleesproducten technologie, in plaats van dieren. Zij noemen dit New-Meat™ omdat het dezelfde smaak, textuur, mondgevoel en veelzijdigheid heeft als dierlijk vlees, maar dan 100% plantaardig is. Zij ontwikkelen hun producten aan de hand van een diepgaande studie naar de aspecten van vlees. Het vlees is gemaakt in samenwerking met toonaangevende vleesexperts, slagers, en chef-koks in de wereld om zo hun klanten de ultieme vleeservaring te bieden.


Categorie Equipment & Services

Onder deze categorie vallen producten of systemen die het werk voor ondernemers en medewerkers vergemakkelijken, verlichten, verminderen, bespoedigen of veraangenamen. Of technieken die zorgen voor betere kwaliteit van het horecaproduct, prestatie-verhogende apparatuur, technologie (bijvoorbeeld robots), installaties en gereedschappen. FrieteRia-BrasseRia / infratuur.nl  heeft met haar infrarood frituur de award gewonnen in deze categorie. 


De verhoogde gasprijzen zorgen ervoor dat vele cafetaria’s willen switchen van energiebron van hun frituurpan. FrieteRia-BrasseRia / infratuur.nl  biedt hiervoor een oplossing namelijk een frituurpan die wordt verwarmd met infraroodpanelen. Dit is een relatief goedkope en eenvoudige energietransitie in cafetaria’s. FrieteRia-BrasseRia / infratuur.nl  wil bestaande bakwanden van frituurpannen ombouwen tot infraroodpanelen, zodat de cafetaria’s van het gas af kunnen. 


De jury: "Echt een oplossing voor één van de grootste problemen van deze tijd: energiekosten. Daarnaast heeft het product nog meer voordelen. Minder olie nodig, geen open vuur meer en makkelijk te reinigen. De techniek kan ook in andere toepassingen ingezet worden. Echt innovatie die vanuit Horeca zelf is ontstaan."


Categorie Concepts, Interior & Design

Onder deze categorie vallen producten, voor zowel interieur en exterieur, die bijdragen aan een betere uitstraling van bedrijven, die voor gasten sfeer- en comfort-verhogend zijn, die voor beleving zorgen of die bijdragen aan hogere omzetten. Denk bijvoorbeeld aan meubilair & stoffering, verlichting, servies, bestek & glaswerk en decoraties. Sit & Heat en Satelliet hospitality furniture won met de Celsius terrasstoel. 


Satelliet Meubelen lanceert, in samenwerking met Sit & Heat, de Celsius terrasstoel met geïntrigeerd verwarmd systeem. Deze geeft comfort én is energiebesparend. Buitenkachels op gas of elektriciteit verbruiken veel energie. Met de Celsius buitenstoel is het gebruik van een terrasverwarmer niet meer nodig. De energiebesparing is 95% in vergelijking met traditionele verwarmingssystemen.


Categorie Digital, Apps & Social Media

Onder deze categorie vallen mobiele en digitale toepassingen voor gasten, consumenten en/of ondernemers binnen de horeca en foodservice industrie die de kwaliteit en beleving vergroten en/of het ondernemen makkelijker maken en/of het rendement verhogen. Lacoly is de winnaar in deze categorie met een oplossing voor whatsapp en instagram communicatie in de horeca en hotels.


De jury: "Het concept is simpel & snel te begrijpen waardoor het breed inzetbaar is. Het draait op bestaande technieken de iedereen gebruikt. Wie heeft er immers niet whatsapp op zijn telefoon? Dat maakt de introductie van nieuwe apps overbodig. De presentatie was een aangename verrassing. Jonge, frisse en enthousiaste ondernemer. Er is goed nagedacht over de implementatie.  Lacoly is (nog) geen groot bedrijf. Het zijn kleine ondernemers met de potentie om veel hotels en andere horecabedrijven te helpen. "


Duurzaamheid, Karel de Vos Award

De Clique Circulaire Bakken wint de Karel de Vos Award.  Het is een overkoepelende categorie voor duurzaamheid en er wordt één inzending beloond met deze prijs, vernoemd naar de initiatiefnemer van de Horecava Innovation Award. De Clique gebruikt het 'afval' uit de stad om de stad te voeden. Met kleine inspanning van alle partijen verandert afval in waardevolle grondstoffen en foodproducten. 


Het systeem werkt als volgt. Lokale horeca en cateringbedrijven ontvangen 20 liter plastic retourbakken van het type mayonaise-emmer, om hun snij- en etensresten in te deponeren. Schoon, afsluitbaar, zonder vieze geurtjes. Er wordt gecoacht op goed scheiden en gedragsverandering. De gelabelde bakken worden opgehaald per vrachtfiets en in de hub (loods) geleegd, geregistreerd, gereinigd en weer retour gestuurd. 


Op de verzamelde koffiedrap groeien bij een plaatselijke kweker oesterzwammen voor gebruik in de keuken. Hier worden onder meer bitterballen van gemaakt. Uit sinaasappelschillen perst een kleine lokale voedselproducent sinaasappelolie voor schoonmaakmiddelen of als smaakmaker in bijvoorbeeld bier. De rest wordt gecomposteerd tot een rijke compost, waar weer kruiden op mogen groeien. De ondernemer heeft tot 70% minder waste en een goed verhaal naar zijn klanten.

"De cirkel is aardig rond" vindt de jury. "Een unieke lokale samenwerking tussen horeca en kleinschalige voedselproducenten. Nu nog alleen in Utrecht maar de Clique kijkt naar groter Den Haag. Elke keer vanuit een locale hub rustig groeien, dat is de opzet. In al zijn eenvoud de meest duurzame innovatie van 2023. Daarom: overtuigdend winnaar van de Karel de Vos Duurzaamheid Award! "

 

 

 

 

Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, innovatie, gastvrijheid, energie, klimaat

CELTH



||| Nieuws |||

28/09/26
Exclusief voor leden
Verhuurcijfer Sunny Cars 29 procent procent hoger
Aanzienlijk meer Nederlandse vakantiegangers boeken dit najaar een huurauto in het buitenland. Uit een analyse van autoverhuurspecialist Sunny Cars blijkt dat het aantal boekingen met 29% is gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Vooral Spanje en Italië zijn populair.
28/09/26
Kasteel Steenenburg viert eerste verjaardag met Michelin-vermelding
Kasteel Steenenburg viert zijn eerste verjaardag met een bijzondere prestatie. Het hotel is namelijk opgenomen in de prestigieuze MICHELIN Guide Hotel Selection. Het is bovendien genomineerd voor de titel Best New Hotel bij de Entree Awards.
28/09/26
Toerisme Top in Groningen:
Hoe zorgt de groei van het toerisme voor waarde, en voor wie? Die vraag stond centraal tijdens de opening van de Toerisme Top 2026 vanmorgen in Groningen.
28/09/26
F12 doorfietsen van Hollands landschap naar stadshart Utrecht
De doorfietsroute F12 tussen Woerden en Utrecht is officieel geopend! Op donderdag 24 september gaven de provincie Utrecht en de betrokken gemeenten samen het feestelijke startsein in Harmelen voor de opening van de doorfietsroute F12.
25/09/26
Exclusief voor leden
Eerste rolstoeleditie DinoAdventures in DierenPark Amersfoort
Deze herfstvakantie vindt er tijdens de DinoAdventures voor het eerst een speciale rolstoeleditie plaats in DierenPark Amersfoort. “Wij willen dat iedereen een kans krijgt om deel te nemen aan dit spannende dino-avontuur," meldt Hylke.
25/09/26
WK Wielrennen en Para-Cycling naar Groningen en Drenthe 2034
De internationale wielerunie UCI heeft zowel de UCI Road World Championships als de UCI Para-Cycling Road World Championships 2034 toegewezen aan de regio Groningen en Drenthe.
25/09/26
Bestedingen inkomend toerisme 7 procent omhoog in 2025
In 2025 hebben toeristen in Nederland 117,6 miljard euro uitgegeven. Dat is 5,6 miljard euro meer dan in 2024. Gecorrigeerd voor prijsveranderingen is dat een stijging van 3,1 procent. Buitenlandse toeristen nemen meer dan de helft van deze stijging voor hun rekening. Zij besteden 41,7 miljard euro, wat bijna 3,1 miljard euro meer is dan een jaar eerder. Dit komt overeen met een reële ontwikkeling van +7,1 procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek voor het ministerie van Economische Zaken.
24/09/26
Dickens Festijn introduceert tijdsloten
De 19e eeuwse Engelse stad van Charles Dickens herleeft voor de 34e keer in volle glorie op zaterdag 12 en zondag 13 december in Deventer. Vorig jaar werd voor het eerst een ticket ingevoerd en nu worden wachtrijen aangepakt door met tijdsloten te werken.

||| Agenda |||

27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
07/10/26 t/m 08-10-26
07/10/26 t/m 08-10-26: Positive Tourism Festival
Hoe zorgen we ervoor dat toerisme niet alleen bezoekers trekt, maar ook waarde toevoegt aan de stad ...