Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 22-02-2022
Auteur: Redactie
NRIT Media

Erfgoeddeal verbindt strijd met en tegen het Waalwater

Erfgoeddeal verbindt strijd met en tegen het Waalwater

De erfgoedaanvraag Linielandschap Waaldijk is goedgekeurd. Deze Erfgoeddeal draagt bij aan het herstel van vier waterlinie erfgoederen bij de dijkversterking tussen Gorinchem en Vuren.

 

De provincies Gelderland en Zuid-Holland hebben samen met de gemeenten Gorinchem en West Betuwe de aanvraag Linielandschap Waaldijk ingediend. Dit is een goed voorbeeld van het verbinden van erfgoed aan hedendaagse ruimtelijke opgaven. Het erfgoed bestaat uit elementen in en langs de Waaldijk. Lang geleden maakten ze onderdeel uit van een verdedigingssysteem, waarbij het leger dijken en water gebruikte om buitenlandse legers te weren. Deze zogeheten Hollandse Waterlinies hebben inmiddels de UNESCO Werelderfgoed-status. 

  

Van Gorinchem tot Fort Vuren

Het project Linielandschap bevat vier deelprojecten. Een voormalige batterij bij de Dalemse sluis en de voormalige dijkpost Hercules worden zichtbaar en beleefbaar gemaakt. In Gorinchem zal een ravelijn opgeknapt worden en meer ruimte voor waterberging komen. Op Gelders grondgebied is Fort Vuren onderdeel van deze Erfgoeddeal. Door de toekenning kan de oostelijke inundatiesluis gerestaureerd worden en een functie krijgen in het watersysteem. Het is een bijzonder project binnen de grote Waaldijkversterking tussen Gorinchem en Waardenburg. De uitvoerders van de dijkversterking hebben via hun Graaf Reinald-Alliantie de voorbereiding van de Erfgoeddeal actief ondersteund. Los van klimaatadaptatie en dijkversterking is bij de toekomstige aanpak van deze waterkeringen ook rekening gehouden met erfgoed, het historisch landschap en recreatiemogelijkheden. 


Erfgoedgedeputeerde Peter Drenth: "Fort Vuren is een prachtig monument voor de liefhebbers van historie en het rivierenlandschap. Bijzonder aan deze Erfgoeddeal is dat een historische inundatiesluis weer gebruikt gaat worden om overtollig water af te voeren. Oud en nieuw gaan hier prachtig samen. Een goed voorbeeld voor de toekomst.” 

 

Willy de Zoete, gedeputeerde Cultuur en Erfgoed van de Provincie Zuid-Holland: ‘’Het honoreren van dit prachtige project als onderdeel van de Erfgoeddeal is bijzonder goed nieuws. Juist dit dijkversterkingstraject tussen Gorinchem en Waardenburg is een uniek onderdeel van Zuid-Holland. Het toekennen van deze subsidie voor het restaureren van een rijke historische omgeving en eeuwenoud erfgoed is belangrijk. Want dankzij dit initiatief kunnen wij als provincie onze inwoners een waardevolle fysieke herinnering aan ons verleden bieden.’’

Nu de Erfgoeddeal is gehonoreerd, hopen betrokkenen nog dit jaar met de restauratiewerkzaamheden te gaan beginnen. 

Topics:Beleid, Cultuur
Trefwoorden: Erfgoeddeal, erfgoedaanvraag Linielandschap

CELTH



||| Nieuws |||

28/05/25
1 miljoen stekkerauto's
Aan het eind van het eerste kwartaal van 2025 telde Nederland voor het eerst iets meer dan 1 miljoen stekkerauto’s. Daarmee is nu ruim een op de tien personenauto’s een stekkerauto.
28/05/25
Exclusief voor leden
Fietsersbond wil overbodige paaltjes weg
Paaltjes op wegen en fietspaden zijn bedoeld om auto’s van het fietspad te houden, maar in de praktijk zorgen ze juist voor gevaar voor fietsers. Elk jaar raken duizenden fietsers gewond door een botsing met een paaltje. Daarom lanceert de Fietsersbond de Paaltjesmelder.
28/05/25
Exclusief voor leden
Méribel kiest bureau Hopscotch
Méribel, het hart van het Franse Les 3 Vallées, heeft Hopscotch Tourism Netherlands aa...
27/05/25
Dagattractie Top 50: Dierentuinen noteren sterkste groei
De grootste Nederlandse dagattracties hebben vorig jaar 2% meer bezoekers geteld. Dierentuinen deden het relatief beter dan attractieparken en musea. De Zaanse Schans is in 2024 gestegen naar de tweede plaats op de ranglijst van best bezochte dagattracties in Nederland.
27/05/25
Exclusief voor leden
Kamperen in Nederland in 2025: Prijzen stijgen licht, maar blijven betaalbaar
Kamperen blijft ook in de zomer van 2025 een relatief betaalbare vakantieoptie, al stijgen de prijzen licht. Volgens de jaarlijkse prijsanalyse van PiNCAMP, het kampeerplatform van onder andere de ANWB, betalen kampeerders in Nederland dit jaar gemiddeld €55 per nacht voor een gezin van drie personen. Dat is een stijging van ongeveer 6 procent ten opzichte van vorig jaar.
27/05/25
Exclusief voor leden
Maastricht populairste gemeente van Nederland in 2025
Voor het eerst in veertien jaar is niet Amsterdam, maar Maastricht de favoriete gemeente van Nederland. Ook Flevoland scoort heel verrassend sterk.
27/05/25
Exclusief voor leden
Instructieregel voor bewoning recreatiewoningen in consultatie
Minister Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de instructieregel voor bewoning recreatiewoningen in consultatie gedaan. De instructieregel heeft een looptijd van 10 jaar.
26/05/25
Exclusief voor leden
Moons wordt voorzitter Van Gogh Nationaal Park
Met ingang van 1 juni 2025 start Annemarie Moons als voorzitter van Van Gogh Nationaal Park.

||| Agenda |||

05/06/25
05/06/25 t/m 05-06-25: Nationaal Congres Citymarketing
Hoe draagt city- en regiomarketing bij aan brede welvaart, leefbaarheid en de binding met inwoners? ...
10/06/25
10/06/25 t/m 10-06-25: Online sessie: Handreiking ‘Gedragsstrategie honden aanlijnen’?
Een nieuwe handreiking biedt terreinbeheerders en andere partijen nieuwe inzichten en strategieën o...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...
27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...