Geplaatst op: 24-11-2021
Auteur: Arjan Gebraad

Cowboys & Corona

Kunst en social practise op veilige afstand

Cowboys & Corona

Dinsdag 27 april 2021. Veel mensen zoeken naar manieren om tijdens de lockdown samen te komen, zeker op een dag als Koningsdag. Het is de dag voordat de eerste versoepelingen worden ingevoerd, dus mensen staan te popelen. Een van de plekken waar mensen in (te) grote getalen samenkomen is het Spoorpark in Tilburg. Dit park, het grootste burgerinitiatief van de Benelux, is pas een paar jaar open en nog gedeeltelijk in opbouw. Hierdoor is de logistiek van de afvalstromen, sanitair en horeca nog niet optimaal op orde.

Gewichtige Koningsdag

Voorbij de ingang van het Spoorpark van Tilburg staat een weegbrug. Bezoekers worden inclusief tassen gevuld met kleedjes, consumpties, zonnebrandcrème, en alles wat zij verder meehebben, door een groep in uniform gewogen en krijgen een bonnetje mee met daarop hun totaalgewicht. Op het bonnetje staan de titel ‘Prikactie Containerbegrip’ en een praktische uitleg. Bij het verlaten van het park worden de bezoekers nogmaals gewogen. Het doel is met een verschil van nul kilo, of zelfs wat lichter, naar buiten te komen. Dit betekent namelijk dat ze al hun afval hebben meegenomen of wellicht wat extra hebben opgeruimd.

Ons werk biedt hoop, humor, ontspanning, verwarring en houvast ongeacht de manier waarop we dat aanbieden.

Een aantal keer haalde het Spoorpark samen met het Vondelpark in Amsterdam en Park Sonsbeek in Arnhem het nieuws vanwege ontruimingen en de enorme berg afval die bezoekers achterlieten. Om daar iets aan te doen, staat er dus een weegbrug. Aanvankelijk reageren mensen verrast of verbaasd op deze actie en lopen ze met wat verwarring of vragen de weegbrug op. Maar heel vaak gaat men meteen mee in het systeem en wordt de werkelijkheid waar men in terecht komt geaccepteerd: een check van het gewicht om te zien of mensen wel opruimen. Als gaandeweg het gesprek over eigen afval gaat en tussen de kieren de handtekening van Tilburg Cowboys doorsijpelt, komen ook begrip, interesse, eigen beleving en interactie met de kunstenaars tevoorschijn. Of het gedrag van de bezoekers daadwerkelijk verandert blijft natuurlijk een persoonlijke afweging, maar door de interactie met Tilburg Cowboys is er in ieder geval een eerste stap gezet. Wanneer bezoekers bij het verlaten van het park daadwerkelijk ‘nul op de teller’ hebben, ontvangen ze een Kus van de Cowboys: een fikse, rode kusmond die op 1,5 meter uitgedeeld wordt middels een stempel op een bezemsteel. Zo worden bezoekers beloond voor hun individuele verantwoordelijkheid, hun bijdrage aan het schoonhouden van het park en het tonen van hun zogenaamde ‘containerbegrip’.

Wij zijn Tilburg Cowboys

Sinds 2001 maakt Tilburg Cowboys sociaal-artistieke projecten en cultuurparticipatie-avant-la-lettre. We worden nationaal en internationaal erkend en herkend als pioniers en vernieuwers in het domein van social practice en community art. Tilburg Cowboys heeft een eigen manier van denken over kunst. Met een positief-kritische bril reflecteren we op de wereld om ons heen en met onze projecten maken we de samenleving actief deelgenoot van onze bevindingen. Het liefst maakt Tilburg Cowboys kunst die niet in eerste instantie als kunst herkend wordt. Ons werk kan niet bestaan zonder actieve deelname van het publiek. Het liefst is de afstand tussen de kunstenaar, de partners en het publiek zo klein mogelijk. Dat het maatschappelijk draagvlak voor de kunsten in het algemeen op deze manier vergroot kan worden, is een belangrijk neveneffect van onze projecten waar we trots op zijn. De verschijningsvorm van de projecten staat altijd volledig open en de Cowboys schuwen geen enkel medium of discipline. Mede hierdoor staat Tilburg Cowboys aan de wieg van succesvolle, zelfstandig doorgegroeide projecten zoals Human Rights Tattoo en Festival Kaapstad. Human Rights Tattoo is het project van Sander van Bussel dat tot doel heeft alle 6773 letters van de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens één voor één op deelnemers van het project te tatoeëren. Kaapstad is een meerdaags festival in de Tilburgse binnenstad waarin kunstenaars de stad als het ware ‘kapen’ en als podium en speelplaats gebruiken voor kunst in de openbare ruimte.

We merken ook dat onze acties en projecten werken en dat corona geen beperkende factor hoeft te zijn, we werken ze enkel op een andere manier uit.

De omvang en samenstelling van de doelgroepen is zeer divers en verschilt per project. Het publiek komt uit alle windstreken, uit alle lagen van de bevolking en verschilt in culturele, religieuze en sociale samenstelling. De primaire doelgroep van Tilburg Cowboys zijn de deelnemers aan de projecten. Zij zijn niet alleen toeschouwer, maar worden onderdeel van het project. Of het nu wijkbewoners, festivalbezoekers, voorbijgangers, vluchtelingen, mensenrechtenactivisten, schoolkinderen, bouwvakkers of kermisbezoekers zijn, het publiek doet mee en maakt de projecten tot wat ze zijn. Tilburg Cowboys hebben de meest uitzinnige ideeën, maar ze werken pas als de interactie wordt aangegaan met het publiek. Zonder Tilburg Cowboys is er geen project, maar zonder publiek is er geen resultaat. Verbinding is de kern van de strategie: tussen makers, met publiek en met partners

Cowboys in tijden van corona

Culturele en sociale waarden zijn in deze coronajaren enorm onder druk komen te staan. Tilburg Cowboys zien het als kunstenaars meer dan ooit als taak om mensen opnieuw te laten kijken naar dat wat normaal aan het worden is. Om nieuwe mogelijkheden te scheppen, te verwonderen, te verbinden en om luikjes in hoofden te openen. Prikactie Containerbegrip is daar een voorbeeld van: we willen tóch naar buiten en tóch de interactie aangaan binnen de gegeven afspraken die nu gelden in de samenleving. We merken ook dat onze acties en projecten werken en dat corona geen beperkende factor hoeft te zijn, we werken ze enkel op een andere manier uit.

Een tweede voorbeeld daarvan is Radio Straatpiraat dat vorig jaar en dit jaar de straten van Tilburg intrekt. Radio Straatpiraat is een mobiele radiozender die live radio maakt op locatie. We gaan de wijk in om mensen te vragen naar hun eerste single en het verhaal dat daarbij hoort. Persoonlijke, gevoelige, grappige en onthullende verhalen, die anders misschien niet zo snel verteld zouden worden. Aan het einde van de dag worden de liedjes en bijbehorende verhalen uitgezonden in een live radio-uitzending die op locatie in de wijk wordt gemaakt. De uitzending is live te beluisteren via twintig luisterzuilen die gedurende de uitzending in de wijk geplaatst worden. Zo kunnen buurtbewoners samen naar de uitzending luisteren en komt men letterlijk en figuurlijk samen. Radio Straatpiraat versterkt bestaande relaties in een buurt, maar ondersteunt ook het maken van nieuwe contacten.

Of het nu wijkbewoners, festivalbezoekers, voorbijgangers, vluchtelingen, mensenrechtenactivisten, schoolkinderen, bouwvakkers of kermisbezoekers zijn, het publiek doet mee en maakt de projecten.

Met de versoepelingen in mei 2021, bleef het theater dicht. Tilburg Cowboys heeft toen in samenwerking met Theaters Tilburg en Fontys Hogeschool voor de Kunsten ‘The Red Light Orchestra’ geënsceneerd. Een protestactie vóór de opening van de zalen, waarbij muzikanten in de foyer van de Concertzaal in eigen hokjes één op één een kort muziekstuk speelden voor een bezoeker. Iedere bezoeker had zo de unieke ervaring van een persoonlijk optreden van vijf minuten. Het geluid van de optredens werd versterkt naar buiten, waar tweehonderdvijftig mensen stonden te kijken. De reacties van de kijkers buiten, de muzikanten binnen én hun bezoekers lieten zien dat iedereen snakt naar kunst, cultuur én cultuurparticipatie. De actie was zeer succesvol, heeft de nationale media gehaald en heeft zo geholpen om het debat intensiever te kunnen voeren.

Hoop, humor, houvast en verwarring

Voor ons als makers is het noodzakelijk om in ‘live’ contact te staan met ons publiek. Dit betekent ook dat we andere vormen hebben moeten vinden om onze projecten te kunnen delen. We zijn ervan overtuigd dat er een behoefte blijft bestaan aan kunst, maar ook aan sociale interactie. We zullen ons publiek blijven vinden, en zij ons. Zoals het er nu naar uitziet, zullen de versoepelingen langzaamaan meer ingevoerd worden. Of we écht terug kunnen naar een samenleving als voor de pandemie is nog allerminst zeker. Wat wel zeker is, is dat Tilburg Cowboys projecten zal blijven maken. Mocht er meer mogelijk zijn tegen die tijd, dan reageren we daarop. Maar tot het zover is werken we binnen de door de overheid gegeven kaders, waarbinnen we de eigen maximale vrijheid zoeken voor interactie en deelname. Ons werk biedt hoop, humor, ontspanning, verwarring en houvast ongeacht de manier waarop we dat aanbieden. We zien aan het werk dat we maken dat zelfs ten tijde van een maatschappelijke crisis veerkracht en innovatie drijvende krachten zijn voor ons als makers en verbinders.

Arjan Gebraad (Tilburg Cowboy, theatermaker, performer, vader, echtgenoot) is opgeleid als cultuurwetenschapper (Tilburg University) en regisseur (Toneelacademie Maastricht). Hij woont in Tilburg en kan niet paardrijden.

Dit artikel is eerder verschenen in Uncover, een uitgave van het domein Leisure & Events van de Breda University of Applied Sciences. Nieuwsgierig naar de andere artikelen uit Uncover? Stuur dan een mailtje naar ton@nrit.nl.
Trefwoorden: cultuur, evenementen, duurzaamheid, afval, Noord-Brabant, Tilburg

CELTH



||| Nieuws |||

07/07/26
Reinoud Koot van CCO naar CEO Zoover
Met ingang van 3 juli 2026 is Reinoud Koot benoemd tot Chief Executive Officer (CEO) van Zoover en Vakanties.nl. Hij volgt Elwin Kamp op, die zijn werkzaamheden zal voortzetten als CTO binnen investeringsmaatschappij Rotrip.
07/07/26
Exclusief voor leden
Eerste park Summio in Duitsland
Summio Parcs zet een nieuwe stap in haar groeistrategie met de toevoeging van Summio Eifelpark Kronenburger See aan haar portfolio. Het vakantiepark, gelegen in de Duitse Eifel aan de Kronenburger See, wordt het eerste buitenlandse park binnen het aanbod van Summio Parcs.
07/07/26
Resort Molenwaard ontvangt 300.000 gasten in vijf jaar
Deze week is het vijf jaar geleden dat Familie Resort Molenwaard haar eerste gasten ontving. In die periode zijn ruim 300.000 verlijfsgasten ontvangen.
07/07/26
Exposanten Recreatie Vakbeurs delen ervaringen
Afgelopen woensdag 2 juli kwamen meer dan 80 exposanten samen voor de jaarlijkse exposanten kick-off van Recreatie Vakbeurs. "Met de exposanten kick-off leggen we samen de basis voor een succesvolle beurs."
07/07/26
Exclusief voor leden
Kasteeltuinen Arcen organiseert zelf Christmas Fair 2026
De zomervakantie voor de scholen is in de eerste regio gestart maar bij kasteeltuinen Arcen is een grote beslissing genomen over een eigen Christmas fair komende winter.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Estivant kiest pr-bureau
Estivant Vakanties, al 25 jaar aanbieder in vakanties voor eenoudergezinnen, heeft Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Nederlandse markt. De samenwerking heeft als doel de zichtbaarheid van Estivant verder te vergroten en meer eenoudergezinnen kennis te laten maken met dit vakantieconcept.
06/07/26
Exclusief voor leden
Toerisme naar Kempen stijgt 6,7%
Het Kempense toerisme, een bekende natuurbestemmming in Vlaanderen, beleefde een topjaar in 2025. De aankomsten stegen met 6,7%, de overnachtingen met 5,5%. Dat is ruim boven het gemiddelde van de andere Vlaamse regio’s. Om die groei te bestendigen en verder uit te bouwen, presenteert Provincie Antwerpen het nieuwe strategisch plan Kempen 2026-2031, met buitenbeleving als rode draad.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen Dit weekend startte in een deel van Nederland officieel de zomervakantie en vertrekken weer veel vakantiegangers naar hun favoriete vakantiebestemming. Maar uit recente boekingsdata van Sunweb valt vooral één ontwikkeling op: de groei zit steeds vaker buiten het klassieke hoogseizoen. Waar juli en augustus traditioneel de drukste maanden zijn, ziet Sunweb dat de zomer zich duidelijk uitstrekt richting het voor- en najaar. Met name oktober springt eruit, met 33% meer vakantieboekingen bij deze touroperator dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook mei (15%) en september (11%) liggen hoger dan vorig jaar, terwijl juli en augustus rond het gebruikelijke niveau blijven. Najaar 20 procent hoger "We zien dat gezinnen met jonge kinderen, oudere koppels en jonge mensen bewust kiezen voor vakanties buiten het hoogseizoen. In deze periodes kunnen zij flink besparen, terwijl ze tegelijkertijd profiteren van meer ruimte op de bestemming en aangename temperaturen in Zuid-Europa. De boekingen van vakanties tijdens de schoolvakantie ligt iets boven het niveau van vorig jaar, maar de periode van september tot eind oktober ligt momenteel meer dan 20 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar", zegt Martine Langerak, woordvoerder van Sunweb. Grote prijsverschillen laag- en hoogseizoen In sommige gevallen kost exact dezelfde reis in het laagseizoen slechts iets meer dan de helft van de prijs die reizigers in juli en augustus betalen, als gevolg van de grote vraag tijdens de zomervakantie vanuit heel Europa "We zien duidelijk dat mensen bewuster omgaan met hun uitgaven, terwijl de wens om op vakantie te gaan onverminderd groot blijft. In combinatie met de andere voordelen van het voor- en naseizoen is het logisch dat het zomerseizoen zich inmiddels ruim buiten de traditionele vakantieperiode uitstrekt. Dat is een ontwikkeling waar wij als reisorganisatie natuurlijk blij mee zijn", aldus Langerak. Populairste bestemmingen laagseizoen Kreta Zakynthos Kos Gran Canaria Algarve Mallorca Egypte

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...