Geplaatst op: 27-09-2021
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

NBTC: Inkomend toerisme krijgt dit jaar weer klap

NBTC: Inkomend toerisme krijgt dit jaar weer klap
Afbeelding van Pexels via Pixabay

Vandaag tijdens de vierde Nationale Toerisme Top maakt NBTC bekend dat Nederland dit jaar naar verwachting 5,4 miljoen internationale bezoekers verwelkomt. Dat is 26 procent minder dan vorig ‘coronajaar’ en 73 procent minder dan in 2019, het laatste ‘pre- coronajaar’. Nederlanders gaan er dit jaar vaker op uit in eigen land in vergelijking met vorig jaar, maar dit compenseert het dalende aantal internationale gasten en het verlies aan inkomsten niet.

"De verwachte jaarcijfers schetsen een dramatischer beeld dan we eerder dit jaar hadden. Dit komt door de aanhoudende reisrestricties en beperkende maatregelen die al bijna het hele jaar gelden. Hierdoor zakt het toeristisch en zakelijk bezoek in Nederland dit jaar zelfs terug naar het niveau van begin jaren negentig. De sector verkeert nog steeds in zwaar weer en het belang van steun- en herstelmaatregelen blijft meer dan ooit van kracht,” vertelt Jos Vranken, algemeen directeur NBTC.

Weer fors minder buitenlandse gasten

Dit jaar ontvangt Nederland naar verwachting 5,4 miljoen internationale bezoekers, ruim een kwart minder dan vorig jaar en slechts een kwart van het niveau van 2019. Het niveau waar we op uitkomen is vergelijkbaar aan het niveau van 1990. Vanwege het uitblijven van (georganiseerd) zakelijk bezoek en een veranderende bezoekersmix dalen de bestedingen van de buitenlandse toeristen nog harder dan de aantallen; de directe bezoekersbestedingen bedragen nog slechts een vijfde van het niveau van 2019.

Jos Vranken: "Door het dalend bezoek krijgt Nederland een stuk minder inkomsten. Zo besteedden internationale dag- en verblijfsbezoekers in 2020 14,5 miljard euro ten opzichte van 34,7 miljard euro in 2019 (-58%). De bestedingen van het binnenlands dag- en verblijfstoerisme zijn gedaald van 46,6 miljard euro in 2019 naar 32,1 miljard euro in 2020 (-31%). Voor dit jaar verwachten we een nog sterkere daling van de totale toeristische bestedingen.”

Binnenlands toerisme op niveau van voor corona

De binnenlandse markt komt in 2021 naar verwachting uit rond de 25,8 miljoen aankomsten van Nederlanders in de diverse logiesaccommodaties in eigen land. Dit is een stijging van +29% in vergelijking met voorgaand jaar. Met deze groei komt het binnenlands verblijfstoerisme in 2021 terug op het niveau van 2019.Jos Vranken: "Een verklaring hiervoor is een populaire meivakantie waarin veel Nederlanders eropuit trokken in eigen land. Daarnaast boekten meer Nederlanders een zomervakantie in eigen land door de strenge reisrestricties die half juli opnieuw werden aangekondigd.”

Prognose verblijfstoerisme in Nederland in 2021 
InkomendToerisme

Pas in 2024 volledig herstel verwacht

Het herstel van toerisme zal gestuwd worden door twee segmenten die als eerste gaan toenemen, dat is reizen om familie, vrienden en kennissen te bezoeken én de vakantiemarkt. Het herstel van de zakelijke reismarkt zal langer op zich laten wachten, al helemaal waar het grote internationale bijeenkomsten betreft. Een eerste doorkijk naar 2022 laat zien dat het binnenlands verblijfstoerisme naar verwachting stabiliseert en dat het inkomend verblijfstoerisme zal groeien ten opzichte van dit huidige jaar.

In 2022 verwacht NBTC meer internationale bezoekers te verwelkomen dan dit jaar. Het binnenlandse verblijfstoerisme zal komend jaar nagenoeg op hetzelfde niveau blijven. "We kunnen vermoedelijk pas in 2024 spreken van volledig herstel. De mate van herstel in 2022 is natuurlijk nog met veel zekerheden omgeven. Het niveau van het inkomend verblijfstoerisme komt naar verwachting uit tussen 25% en 90% van het niveau van het aantal buitenlandse gasten in 2019. Ondanks deze vrij grote bandbreedte toont dit wel aan dat het inkomend toerisme van Nederland niet in 2022 volledig zal zijn hersteld. De bandbreedte waarbinnen het binnenlands verblijfstoerisme zich naar verwachting ontwikkeld is 83% tot 114% van het niveau in 2019.

"Duurzaam herstel en ontwikkeling is niet vanzelfsprekend, maar van groot belang in het licht van de waardevolle bijdrage van de Nederlandse gastvrijheidssector aan onze welvaart én welzijn,” aldus Jos Vranken.

Verwachting verblijfstoerisme in Nederland in 2022 
ToerismeNederlandVerwachtingen2022
Topics:Toerisme
Trefwoorden: toerisme, inkomend toerisme, binnenlands toerisme, verwachtingen

CELTH



||| Nieuws |||

07/05/26
Exclusief voor leden
Analyse meivakantie: daling boekingen bij vakantieparken
Het aantal boekingen bij Nederlandse vakantieparken daalde in de meivakantieperiode van 2026 met 26% ten opzichte van 2024. Achter die daling ziet BungalowSpecials drie duidelijke verschuivingen.
06/05/26
Exclusief voor leden
Kleiner deel vakantiegeld gaat naar vakantie
Nederlanders gebruiken hun vakantiegeld dit jaar anders dan vorig jaar, meldt platform VakantieDiscounter. Nibud heeft nog geen cijfers over het gebruik van het vakantiegeld in 2026.
06/05/26
20.000 bomen bij elkaar dansen
In vijf jaar tijd hebben ticketplatform Weeztix en Trees for All samen met festivalgangers 20.000 nieuwe bomen geplant. Bezoekers konden bij aankoop van hun ticket een donatie doen voor meer bomen en bossen wereldwijd.
05/05/26
Algemeen bestuur en dagelijks bestuur Destinatie Nederland gepresenteerd
Tijdens de recente directiebijeenkomst is de samenstelling van het algemeen bestuur (AB) en het dagelijks bestuur (DB) van Destinatie Nederland gepresenteerd.
05/05/26
Meerdaagse conferentie over duurzaam en regeneratief toerisme in Waddengebied
Van 7 tot en met 9 september vindt op Ameland de meerdaagse conferentie WadNext plaats. De provincie Fryslân organiseert het evenement om professionals uit beleid, ondernemerschap en onderzoek samen te brengen rond de vraag hoe toerisme kan bijdragen aan natuur, gemeenschap en economie.
05/05/26
Exclusief voor leden
Ontwikkeling onbemande winkels voor Hofparken
Met de opening van een onbemande parkshop op vakantiepark Hofparken Wiltershaar in Kotten is de samenwerking tussen Hofparken en OMISE Shop officieel van start gegaan.
05/05/26
Koen Brakenhoff versterkt culturele kennis Leiden&Partners
Leiden&Partners meldt dat Koen Brakenhoff toetreedt tot haar Raad van Commissarissen. Met zijn brede ervaring in de cultuursector en museale wereld brengt hij waardevolle kennis en een relevant netwerk mee als toezichthouder bij de citymarketingorganisatie.
05/05/26
Exclusief voor leden
Interrail en Trenitalia bieden digitale pas voor treinreizen in Europa
Het aanschaffen van een Interrail-pas bij Trenitalia is nu makkelijker gemaakt. Interrail B.V. en het Italiaanse treinbedrijf Trenitalia (FS Group) hebben een samenwerking aangekondigd met de integratie van de OSDM-standaard (Open Sales and Distribution Model).

||| Agenda |||

19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...