Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 24-06-2021
Auteur: NRIT redactie

Procedure tegen de Staat door kleine reisondernemer om TVL

Procedure tegen de Staat door kleine reisondernemer om TVL
Duikbedrijf start procedure tegen de Staat voor TVL.
Vandaag wordt een bodemprocedure aangekondigd tegen de Nederlandse overheid om met terugwerkende kracht alsnog TVL en annuleringschadevergoeding toe te kennen aan één van de gedupeerden uit een specifieke groep ondernemers binnen de reisbranche. Aanleiding hiervoor is de ongelijke behandeling door de overheid met betrekking tot het toekennen van de TVL en de daaraan gekoppelde compensatie van de annuleringsschade.

Sinds de uitbraak van de pandemie variëren de omzetverliezen bij de kleinschalige reisorganisaties en zelfstandig reisadviseurs van 85 tot zelfs 100%. Uitzicht op een snel herstel is er voor deze groep niet. Men is afhankelijk van de wereldwijde ontwikkelingen en overheden en de daaruit voortvloeiende reisadviezen en kleurcodes. De schade die deze groep ondernemers vanaf begin 2020 heeft geleden is aanzienlijk en de overheid ziet deze groep volledig over het hoofd.

TVL

De meeste reisondernemers komen niet in aanmerking voor TVL (Tegemoetkoming Vaste Lasten), omdat zij vanuit huis werken en hun kantoor geen aparte opgang heeft. De overheid heeft voor andere branches een uitzondering gemaakt met betrekking tot de vereiste van een eigen opgang, maar wil deze uitzondering niet maken voor de reisbranche.

Reisadviseur Terry van den Berg, een van de ondernemers die het voortouw neemt in de juridische procedure richting de staat: "Dit is in strijd met het gelijkheidsbeginsel.” De groep kleine reisondernemers (verantwoordelijk voor circa 10% van de landelijke omzet in de reisbranche) is daarom van mening dat zij met terugwerkende kracht recht heeft op TVL. En ook op de daaraan gekoppelde compensatie van de annuleringsschade.

Annuleringsschade

Naast de vaste lasten heeft de reisbranche ook te maken met omvangrijke kosten door de annulering van reizen. Door de Europese Wetgeving Pakketreizen zijn alle reisorganisatoren, dus ook de kleine reisondernemers, volledig verantwoordelijk voor een correcte uitvoering van de reis, ook financieel. Omdat dit inhoudt dat de consument in alle gevallen schadeloos moet worden gesteld. Ook als de reisondernemer de kosten uit het buitenland niet terugkrijgt, lijdt de reisbranche vele honderden miljoenen euro's schade.

Een schrijnend voorbeeld is het bedrijf Vakantieduiker van ondernemer Iduna ter Schegget: "Ik heb door annuleringen en terugbetaling aan mijn klanten een extra lening moeten afsluiten van meer dan € 300.000. Ik kom niet in aanmerking voor TVL en tegemoetkoming van de annuleringsschade. Ik zal er de komende jaren alles aan moeten doen om de leningen aan de bank af te lossen.” Vandaag gaat er uit haar naam een sommatie uit naar de staat.

Geen resultaat

Sinds april, na het starten van een petitie door ReisAdviseurs Nederland, zet Van den Berg zich met enkele andere kleine reisondernemers in om in Den Haag aandacht te vragen voor de situatie. Maar naast de lobbywerkzaamheden van onder meer brancheorganisaties ANVR en VvKR hadden ook hun gesprekken met Koolmees, Hoekstra en Keijzer geen resultaat.

Door de kamerleden Mustafa Amhaouch (CDA), Thierry Aartsen (VVD) en anderen is een motie ingediend uit naam van de kleinschalige reisorganisaties en zelfstandig reisadviseurs voor een compensatie van de annuleringsschade. De motie werd aangenomen met 149 van de 150 stemmen. Echter, door de koppeling aan de TVL met vestigingsvereisten komt 80% van de kleine reisondernemers niet in aanmerking voor deze compensatie, omdat zij vanuit huis werken en geen aparte opgang hebben. En dat terwijl deze compensatie juist voor hen bedoeld is.

"We hebben alles geprobeerd wat binnen onze macht ligt om de overheid te overtuigen van het onrecht dat ons wordt aangedaan. Doordat het gewenste resultaat uitbleef, zien wij geen andere oplossing meer dan de gang naar de rechter,” aldus Terry van den Berg. Brancheorganisaties ANVR en VvKR ondersteunen deze actie.
Trefwoorden: TVL, reizen, corona, steun, annulering, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

22/05/25
easyJet blikt terug en gaat positief de zomer in
Luchtvaartmaatschappij easyJet verwacht een winstgroei voor het volledige boekjaar 2025. Dit is mede te danken aan een lichte verbetering van de resultaten in de winter en een toenemende vraag naar vluchten en vakanties in de komende zomer. easyJet Holidays gaat naar verwachting sterk groeien.
22/05/25
Geerte Udo nieuwe voorzitter Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme
Geerte Udo is per 1 augustus benoemd tot onafhankelijk voorzitter van de Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme (LRRT). Udo brengt ruime ervaring mee uit het publiek-private domein, onder meer als voormalig directeur-bestuurder van amsterdam&partners.
22/05/25
Exclusief voor leden
Brussels Airport Fund open voor duurzame initiatieven rondom de luchthaven
Voor het derde jaar op rij steunt het Brussels Airport Fund, beheerd door de Koning Boudewijnstichting, duurzame projecten in de omgeving van de luchthaven.
21/05/25
Ryanair rapporteert winstdaling ondanks recordaantal passagiers
Luchtvaartmaatschappij Ryanair heeft over het afgelopen boekjaar (2024-2025) een winst na belasting van €1,61 miljard gerapporteerd. Dit is een daling ten opzichte van de €1,92 miljard winst in het voorgaande jaar. Ondanks de winstdaling vervoerde de Ierse prijsvechter een recordaantal van 200 miljoen passagiers, een stijging van 9% ten opzichte van het jaar ervoor.
21/05/25
Mnister Beljaarts neemt 'Handreiking regeldruk in de watersport- en recreatiesector’ in ontvangst
HISWA-RECRON-directeur Geert Dijks heeft de ‘Handreiking regeldruk in de watersport- en recreatiesector’ deze week aangeboden aan minister Beljaarts van Economische Zaken.
21/05/25
Boele wordt salesmanager Retail bij Corendon
Tineke Boele start op 1 juli 2025 als Salesmanager Retail bij reisbedrijf Corendon. In deze rol is zij verantwoordelijk voor de verkoop van reisproducten via retailpartners.
21/05/25
Werkveldkandidaten gezocht voor Professional Doctorate in Leisure, Tourism & Hospitality
CELTH zoekt voor de professional doctorate kandidaten uit het werkveld. De PD biedt organisaties de kans om voorop te lopen in innovatie binnen de LTH-sector. Het traject, dat vier tot zes jaar duurt, combineert praktijkgericht onderzoek met concrete interventies.
21/05/25
Advies; voorlopig niet wandelen bij landgoed Den Treek-Henschoten
Na een incident op Landgoed Den Treek – Henschoten van maandag 19 mei waarbij mogelijk een wolf is betrokken, heeft de provincie Utrecht een aantal stappen gezet om zo snel mogelijk passende maatregelen te kunnen nemen.

||| Agenda |||

26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
27/05/25
27/05/25 t/m 27-05-25: HZ Changemaker Event
Op dinsdag 27 mei vindt het HZ Changemaker Event plaats. Dan wordt voor de tweede keer de HZ Changem...
05/06/25
05/06/25 t/m 05-06-25: Nationaal Congres Citymarketing
Hoe draagt city- en regiomarketing bij aan brede welvaart, leefbaarheid en de binding met inwoners? ...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...