Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 23-12-2020
Auteur: Redactie
NRIT

Aantal festivals terug op het niveau van 1985

Aantal festivals terug op het niveau van 1985
Photo by Jessey Bijl on Unsplash

Geen nieuws maar toch heel confronterend als je het ziet: het festivallandschap van 2020 in cijfers. Respons en VVEM blikken terug op 2020 na een topjaar 2019.

Op basis van festivalcijfers 2019 en de geprognotiseerde groei van de sector was de verwachting dat 2020 zou uitkomen op bijna 1.200 kunst- en cultuurfestivals die gezamenlijk 27,4 miljoen bezoeken zouden generen. 

De echte cijfers van 2020 laten echter een geheel ander beeld zien. In 2020 vonden er uiteindelijk 190 festivals (17% van de forecast voor 2020) plaats, met bij elkaar slechts 1,4 miljoen (5% van de forecast voor 2020) bezoeken. Daarmee zijn we terug op het aantal van 1985. 

Festivals1980-2020

Bezoekersbestedingen in 2019 bijna op 1 miljard euro

De rampzalige cijfers van 2020 staan in schril contrast tot de recordcijfers van 2019. Bestedingen van bezoekers (o.a. tickets, eten & drinken) kwamen in 2019 uit op 961 miljoen euro en braken bijna door de magische grens van 1 miljard euro. De brutorecette steeg in 2019 naar een recordhoogte van 300 miljoen euro en bijna 10 miljoen verkochte tickets.

Heineken grootste festivalfinancier

In 2019 gaven publieke en private instellingen en bedrijven samen 98,2 miljoen euro uit aan kunst- en festivals. Dat is 5% meer dan in 2018. In de periode 2015 – 2019 namen de publieke en private bijdragen met bijna 40% toe. 

Met ruim 9 miljoen euro is Heineken de grootste festivalfinancier van Nederland. De diverse merken van de bierbrouwer worden getapt op 240 festivals. Heineken heeft contracten met o.a. ID&T en Mojo. Grolsch (2 miljoen euro) en Coca-Cola (1,8 miljoen euro) volgen op afstand.  

Via de culturele basisinfrastructuur (BIS) gaf het Ministerie van OC&W in 2019 8,1 miljoen euro uit aan 8 festivals. Het hoogste bedrag ging naar het Amsterdamse Holland Festival  (3,2 miljoen euro). Het Fonds Podiumkunsten ondersteunde in 2019 68 festivals voor een totaalbedrag van 6,4 miljoen euro. De andere 5 rijksfondsen gaven tezamen 3,5 miljoen euro aan bijna 60 festivals uit.  

Gemeentelijke subsidie in Rotterdam het hoogst

De gemeente Rotterdam is met 7,3 miljoen euro (11,30 per inw.) zowel in absolute bedragen als in subsidie per inwoner, de grootste lokale festivalfinancier. Amsterdam (5,5 miljoen / 6,40 per inwoner) en Den Haag (4,3 miljoen / 8,00 per inwoner) zijn de runners up. 

Link: https://respons.nl/producten/festivals/festivalmonitor-corona-slaat-diepe-krater/23/12/2020/
Trefwoorden: evenemenen, festivals, corona

CELTH




||| Nieuws |||

17/07/25
Exclusief voor leden
Kom je in aanmerking voor regeling Kunst Erfgoed Festival?
Organiseer je een festival, biënnale/triënnale of vergelijkbaar evenement gericht op beeldende kunst en/of erfgoed? Of wil je beeldende kunst en/of erfgoed tonen binnen een andersoortige context, zoals een pop- of theaterfestival? Misschien kom je in aanmerking voor een bijdrage Kunst Erfgoed Festival van Mondriaan Fonds.
15/07/25
Boekingsplatform Vipio lanceert rubriek 'Bekend van TV'
Vipio heeft een speciale categorie gelanceert in de nieuwe rubriek over accommodaties die eerder te zien waren in populaire televisieprogramma's.
15/07/25
Royal Den Haag viert de vrijheid
Het is inmiddels een traditie. Den Haag viert Royal September. Dit jaar kleurt de hofstad in de aanloop naar Prinsjesdag feestelijk oranje. Deze 10-daagse staat in het teken van vrijheid.
15/07/25
Vernieuwde fietsroute 'Duits Lijntje' laat je de historie van een Europese spoorlijn beleven
Fietsers kunnen vanaf 14 juli de rijke geschiedenis van de bijzondere spoorlijn het 'Duits Lijntje' ervaren via een nieuwe themaroute.
14/07/25
850 vrijwilligers klaar voor wandelaars Vierdaagse
Opnieuw staan ruim 850 vrijwilligers van het Rode Kruis klaar om wandelaars te helpen op de 107de Nijmeegse 4Daagse. Bijna 400 blaarbehandelaars zullen de komende dagen duizenden blaarbehandelingen uitvoeren, met maar één doel: zorgen dat zoveel mogelijk wandelaars de finish halen.
09/07/25
CELTH Industry Day brengt wetenschap en praktijk samen tijdens World Leisure Congress
Op woensdag 27 augustus 2025 organiseert het Centre of Expertise Leisure, Tourism & Hospitality (CELTH) de Industry Day tijdens het World Leisure Congress in Breda. Deze dag vormt de brug tussen wetenschap en praktijk in de leisure-, toerisme- en hospitalitysector.
04/07/25
Nieuw regionaal Limburgs congresbureau zet in op internationale kenniscongressen
Limburg krijgt een provinciebreed opererend congresbureau dat zich richt op het aantrekken van internationale meerdaagse congressen, met een focus op wetenschap en innovatie. Het vernieuwde bureau is een doorontwikkeling van het Maastricht Convention Bureau (MCB).
30/06/25
Drentse Fiets4Daagse bestaat zestig jaar
De Drentse Fiets4Daagse bestaat zestig jaar en de organisatie pakt uit met een kleurrijk randprogramma en een gereduceerd tarief; kinderen t/m 16 jaar fietsen zelfs gratis mee.