Geplaatst op: 14-10-2020
Auteur: Marc Gerlings

Gemeente moet maar liefst 15 gebreken oplossen in bestemmingsplan groei Efteling

Veel beter beleid onderbouwen voor natuur en omwonenden

Gemeente moet maar liefst 15 gebreken oplossen in bestemmingsplan groei Efteling
Gemeente krijgt half jaar de tijd voor de aanpassing van het bestemmingsplan.
De gemeenteraad van Loon op Zand krijgt een half jaar de tijd om gebreken in het bestemmingsplan ‘Wereld van de Efteling 2030’ te herstellen. Hoewel veel bezwaren van omwonenden en omliggende bedrijven niet slagen, heeft de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State toch vijftien gebreken in het bestemmingsplan geconstateerd. Zo is de uitbreiding niet goed onderbouwd, biedt het bestemmingsplan te veel ruimte aan de Efteling en zijn de gevolgen voor omwonenden en de natuur niet op alle punten goed beoordeeld. De gemeente moet daar nu mee aan de slag. Dat blijkt uit een zogenoemde tussenuitspraak van vandaag (14 oktober 2020). Nu kan de Efteling niet uitbreiden.

De gemeenteraad van Loon op Zand krijgt een half jaar de tijd om een nieuw besluit te nemen. De Afdeling bestuursrechtspraak zal daarna in een einduitspraak beoordelen of de gemeenteraad met het nieuwe besluit aan de opdrachten in de tussenuitspraak heeft voldaan. Tot die tijd is het bestemmingsplan geschorst. 

In een reactie zegt de Efteling dat ze het jammer vinden dat ze niet met het plan aan de slag kunnen. ".Maar het bestemmingsplan is veelomvattend. Daarom is een dergelijke uitspraak niet ongebruikelijk. De Raad van State heeft duidelijk aangegeven waar de verbeterpunten zitten. Met deze input kunnen we met de gemeente Loon op Zand de juiste aanpassingen doen." In de tussentijd gaan ze zich richten op het verduurzamen van de Efteling. "Zo gaan we ervoor zorgen dat meer locaties gasloos worden en willen we één van onze parkeerterreinen voorzien van carports met zonnepanelen." Eerder liet directeur Fons Jurgens al weten dat grote uitbreidingsplannen vanwege de coronacrisis even on hold staan. Ondanks ruim 9 miljoen euro steun leidt met attractiepark dit jaar een miljoenenverlies en zit er een grote ontslagronde aan te komen: " Om daartegenover ineens een grote investering te doen, voelt niet goed"

Het bestemmingsplan ‘Wereld van de Efteling 2030’

Het bestemmingsplan maakt het mogelijk om het bestaande attractiepark naar het oosten en westen uit te breiden. Het attractiepark wil daarmee in 2030 door kunnen groeien naar zeven miljoen bezoekers per jaar. Het gaat om uitbreiding van het attractiepark zelf, maar ook om extra parkeervoorzieningen, verblijfsrecreatie en het aanleggen en verleggen van ontsluitingswegen. Omwonenden en een aantal omliggende bedrijven hebben bezwaar tegen de uitbreiding en kwamen tegen het bestemmingsplan in beroep bij de Afdeling bestuursrechtspraak.

Groei is aannemelijk maar wel beter onderbouwen

Hoewel aannemelijk is gemaakt dat de Efteling behoefte heeft aan de uitbreiding, moet de gemeenteraad beter onderbouwen dat de uitbreiding niet binnen het bestaande attractiepark kan worden gerealiseerd. Momenteel is bijna 90% van het park onbebouwd. Het is de wens van de gemeente en de Efteling zelf om dat zo te houden. Maar dan moet er wel een ‘uitdrukkelijke motivering’ van de gemeente zijn waarom de gewenste uitbreiding niet toch binnen het bestaande park kan plaatsvinden. En die ontbreekt op dit moment.

Te veel flexibiliteit

Verder biedt het bestemmingsplan op een aantal punten te veel ruimte aan de Efteling. Een voorbeeld daarvan is het terrein waar een camperparkeerplaats is gepland. Het bestemmingsplan staat het ook toe om daar verblijfsaccommodaties te bouwen, maar de ruimtelijke gevolgen daarvan zijn niet onderzocht. Bovendien zijn er meer camperplekken mogelijk dan de 48 waar de gemeente vanuit is gegaan. 

Een ander voorbeeld is de uitbreiding ten westen van het bestaande park. Het bestemmingsplan maakt daar parkeervoorzieningen mogelijk, maar de bouwoppervlakte daarvan is niet beperkt in het bestemmingsplan. Daardoor zou het hele terrein vol kunnen worden gebouwd met parkeergarages. De gemeenteraad zal alsnog moeten onderzoeken wat de gevolgen daarvan zijn óf zal die mogelijkheden moeten beperken.

Woon- en leefklimaat en natuur

Daarnaast heeft de gemeenteraad de gevolgen van de uitbreiding van de Efteling voor omwonenden niet op alle punten goed beoordeeld. Zo is bijvoorbeeld niet altijd van de juiste afstanden tussen het park en de percelen van de bezwaarmakers uitgegaan of zijn de verkeerde uitgangspunten gebruikt voor het beoordelen van het geluid afkomstig van het attractiepark. Ook het onderzoek naar de gevolgen voor het Natura 2000-gebied ‘Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen’ vertoont gebreken. De gemeenteraad zal alsnog sluitend moeten onderbouwen dat de stikstofuitstoot niet toeneemt door de uitbreiding. Als dat niet lukt, moet de gemeenteraad beoordelen of de stikstofuitstoot het natuurgebied aantast.
Trefwoorden: bestemmingsplan, Efteling, gemeente, Raad van State

CELTH



||| Nieuws |||

25/06/26
Exclusief voor leden
Metrostation Rhoon uitstappen en meteen in de natuur recreëren
De aansluiting van ov-punten op recreatie is een trend. De tweede van vier Groene Haltes in de provincie Zuid-Holland is open. Vanaf nu is metrostation Rhoon officieel een Groene Halte.
25/06/26
Reismedia over naar ProMedia
ProMedia Group heeft Reismedia B.V. overgenomen. Met deze acquisitie versterkt ProMedia haar positie binnen de (zaken)reis- en luchtvaartsector. Die ambitie werd al duidelijk met de overname van Flightglobal.
25/06/26
Hoe werkt het proces rondom schuimbeton storten en waar je op moet letten
Bij een nieuwe vloer draait alles om de basis. Ziet de afwerking er straks prachtig uit, maar klopt de onderlaag niet, dan krijg je vroeg of laat gedoe. Schuimbeton wordt vaak gebruikt als lichte, isolerende laag onder een dekvloer. Het materiaal vult ruimtes goed op en zorgt voor een vlakke ondergrond. Toch is het geen klus die je even tussen koffie en lunch doet. Het storten vraagt voorbereiding, kennis en de juiste uitvoering.
24/06/26
Nieuwe belangenorganisatie Hotel Alliantie Nederland
Hotel Alliantie Nederland is op 18 juni officieel gelanceerd in Grand Hotel Huis ter Duin. De stichting zet zich in voor een sterkere vertegenwoordiging van de Nederlandse hotellerie en vraagt aandacht voor de economische en maatschappelijke betekenis van gastvrijheid.
24/06/26
Integratie Stip reizen in Corendon
Stip Reizen wordt een volledig onderdeel van touroperator Corendon.
24/06/26
Exclusief voor leden
Better Places lanceert keuzehulp voor bewustere reiskeuzes
Veel reizigers willen wel bewustere keuzes maken, maar weten niet waar ze moeten beginnen. Daarom ontwikkelde touroperator Better Places met steun van het Europese innovatieprogramma Cross-Re-Tour, een nieuwe online keuzehulp.
24/06/26
Eerder waterpret in Dierenpark Amersfoort door hitte
DierenPark Amersfoort maakt zich eerder klaar voor een verkoelende zomer. Vanaf deze week kunnen bezoekers al de verkoeling opzoeken onder de speelfonteinen en spetteren in de Bosbeek. In aanloop naar het evenement Waterpret! (4 juli t/m 30 augustus) worden de verkoelende zomeractiviteiten steeds verder uitgebreid.
24/06/26
Aandeel flexwerkers groeit licht
In het eerste kwartaal van 2026 waren er voor het derde kwartaal op rij meer werknemers met een flexibele arbeidsrelatie dan in hetzelfde kwartaal een jaar eerder.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...
02/11/26
02/11/26 t/m 02-11-26: Global European Marketplace 2026
Are you looking to connect with international buyers and grow your business?Become a member of ETOA ...