Geplaatst op: 08-10-2020
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Enorme omzetverliezen in evenementenbranche blijven, heel klein lichtpuntje gloort

Enorme omzetverliezen in evenementenbranche blijven, heel klein lichtpuntje gloort
Photo by Felix Mooneeram on Unsplash
De omzetverliezen in de evenementenbranche blijven met dik boven de 70% dramatisch. Heel klein lichtpuntje is dat het kabinet een plan van de evenementen- en cultuurbranche om toch evenementen te organiseren ter beoordeling heeft doorgestuurd aan het RIVM. 

In het derde kwartaal heeft de evenementenbranche met een omzetdaling van 77% moeten incasseren. Dat is een hele lichte verbetering ten opzichte van het tweede kwartaal toen de omzetdaling nog op 84% stond. Voor het vierde kwartaal wordt een omzetdaling van 79% verwacht. 

Dat blijkt uit een peiling onder leden van het Eventplatform in september 2020. De uitkomsten hebben betrekking op de hele keten van ondernemers in de zakelijke evenementenbranche en zijn voorzien van een uitsplitsing op organisatoren, locaties en toeleveranciers. De keten van toeleveranciers is divers, enkele groepen zijn vanwege hun omvang gespecificeerd in de uitkomsten.

Kabinet stuurt plan van branche naar RIVM

Heel klein positief puntje is dat het plan dat de cultuur- en evenementenbranche heeft opgesteld om weer veilig en verantwoord evenementen te organiseren door het Nederlandse kabinet ter beoordeling aan het RIVM is doorgestuurd. Dat hebben de betrokken bewindslieden in een overleg met de branche toegezegd. 

"Onze leden waren klaar voor een heel mooi event jaar en hadden daarvoor hun teams op volle sterkte. Schakelen ten gevolge van deze crisis was onafwendbaar. Het is ongelooflijk verdrietig om te zien hoeveel goede mensen in korte tijd hun baan hebben verloren. Talent gaat verloren voor onze branche, dat baart me grote zorgen voor straks”, aldus Maarten Schram, directeur van de Independent Dutch Event Association (IDEA), namens het Eventplatform.

4,2 miljard aan omzet verloren

De verwachte omzet in 2020 voor de zakelijke evenementenbranche bedroeg € 5,2 miljard. Met een omzetverlies van 80% vanaf maart is dat omgerekend bijna 4,2 miljard aan omzetverlies. Iets meer dan 1 miljard aan omzet, inclusief de maanden januari en februari, resteert voor ondernemers in de branche.

Ondernemers in de branche zijn blij met de hardbenodigde verlenging van de steunmaatregelen. Vanaf 1 oktober maakt gemiddeld 84,4% van de ondernemers gebruik van 1 of meer steunmaatregelen. Helaas betekent dit niet dat voor ondernemers die geen gebruik meer maken van steun, dat de steun niet nodig is. Slechts 4% van de respondenten geeft aan geen steun meer nodig te hebben, de andere bijna 12% voldoet niet aan de voorwaarde

17.000 ZZP'ers zonder werk en 16.000 banen verloren

De crisis heeft grote gevolgen voor het personeel. De evenementenbranche biedt normaliter werkgelegenheid voor circa 71.000 mensen, gemiddeld 26% daarvan zijn freelancers. Circa 4% van hen heeft in de periode maart tot en met september werkzaamheden uitgevoerd. De uitkomsten van deze peiling laten zien dat ruim 17.000 ZZP’ers zonder werk zitten en ruim 16.000 werknemers hun baan kwijt zijn.

Van alle ondernemers ziet maar een kwart de toekomst positief tegemoet. Meer dan de helft heeft  geen vertrouwen in de toekomst en de rest is onzeker. Organisatoren zijn het meest positief gestemd, Locaties zijn zeer somber gestemd. Datzelfde geldt voor standbouwbedrijven; geen van de respondenten is positief, 38% is onzeker en bijna 62% ziet het somber in.

Over het Eventplatform
Het Eventplatform is het overkoepelend overlegplatform van branche- en vakorganisaties in de zakelijke evenementenbranche, CLC-VECTA, Dutch Venue Association, IDEA, Genootschap voor Eventmanagers, G14, MPI, NVBO, ONCE, Platform Cultuur Locaties en Verhurend Nederland.
Link: https://www.eventplatform.nl/Eventplaform/media/eventplatform/Rapportage-Eventplatform-peiling-coronacrisis-september-2020.pdf
Trefwoorden: evenementen, cultuur, corona, omzet, werkgelegenheid

CELTH



||| Nieuws |||

05/09/26
Polarsteps reactie op Follow The Money: géén datalek
Follow The Money heeft na een tip manden lang inzicht verworven in profielen van gebruikers van reis...
04/09/26
ANWB wordt partner Van Gogh Nationaal Park
De ANWB zet een volgende stap in haar inzet voor sterke en toegankelijke natuur- en recreatiegebieden. Naast de jarenlange samenwerking met het Samenwerkingsverband Nationale Parken gaat ANWB ook een partnerschap aan met het Van Gogh Nationaal Park.
04/09/26
Goed werkgeverschap in de vrijetijdssector: de rol van een WIA-verzekering
Ben je ondernemer in de vrijetijdssector? Dan weet je waarschijnlijk maar al te goed hoe lastig het is om personeel te vinden én te behouden. Goede arbeidsvoorwaarden kunnen daarbij een groot verschil maken. Denk aan een passend salaris, voldoende vakantiedagen, opleidingsmogelijkheden en een goede pensioenregeling.
03/09/26
Venlo wint Red Dot Award voor nieuwe merkidentiteit
Het nieuwe merk van Venlo, in december 2025 gelanceerd, heeft een Red Dot Award gewonnen. De internationale vakjury van de Red Dot Award kende de prijs toe aan het beeldmerk en de visuele huisstijl van Venlo.
03/09/26
Exclusief voor leden
Toverland grootste Halloween experience van Europa?
Toverland claimt de grootste Halloween experience te zijn in Europa in 2026. Het bedrijf sluit het zomerseizoen af maar is al bezig met de voorbereidingen op de herfst met de Halloween periode. The Maze wordt de nieuwe Halloween attractie.
03/09/26
Exclusief voor leden
Online groothandel Compliment.nl wordt Foods & Goods
Online groothandel groeit 30 procent en gaat verder als Foods & Goods, met de ambitie om binnen vijf jaar dé online groothandel voor zakelijke klanten te worden.
03/09/26
Exclusief voor leden
Versoepeling EU-ETS: Fors meer uitstoot, nauwelijks lagere energiekosten
De voorgestelde versoepelingen van de Europese Commissie aan het EU-emissiehandelssysteem (EU-ETS) kunnen tot 2050 leiden tot 33 procent meer CO?-uitstoot in de energie-intensieve industrie, elektriciteitsproductie, scheepvaart en luchtvaart, zo blijkt uit een analyse van het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL).
01/09/26
BUas-studenten onderzoeken klimaatrisico's in Montenegro van binnenuit
Studenten van de Bachelor of Science Tourism (Breda University of Applied Sciences en Wageningen University & Research) hebben in Montenegro veldonderzoek gedaan naar de gevolgen van klimaatverandering voor het toerisme, en troffen een land in verandering aan. Het onderzoek maakt deel uit van Destination RiskScan, een initiatief van CELTH.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...