Geplaatst op: 03-02-2020
Auteur: Peter van der Aalst
Leisure & Events Management, Breda University of Applied Sciences

Futureproof events

Nederland Festivalland?

Futureproof events
Photo by Nils Schirmer on Unsplash Copy

2020 is alweer een maand oud en het festivalseizoen barst binnenkort in volle hevigheid los. Tijd om wat bronnen te checken om dé trends voor events van dit jaar op een rijtje te zetten. Er is niet alleen maar nieuws onder de zon en er zijn zeker verschillen tussen publieksevenementen en zakelijke evenementen, maar altijd goed om in hoofdlijnen van de actuele stand van zaken in de eventssector op de hoogte te zijn. Want Nederland is dan wel een festivalland bij uitstek, maar na jaren van ongebreidelde groei is het aantal festivals de afgelopen twee jaar landelijk met ruim 10% afgenomen. Voor organisatoren is dus enige alertheid geboden.


Trends in events

Wat zijn nu volgens deskundigen de belangrijkste trends binnen de events sector? Een overzicht:

  • Diversiteit en inclusiviteit (etniciteit, gender, leeftijd, religie) worden steeds belangrijker. Niet zozeer als trend, maar als een noodzakelijke en duurzame aansluiting van de events industrie bij een steeds diverser en geïntegreerder samenleving.
  • Er is sprake van een toename in ‘purpose-driven’ events, gekoppeld aan maatschappelijke doelen. Denk aan het redden van diersoorten (SharkFest), het promoten van een bewustere en minder vervuilende levenstijl (PlantBased Live) of het tegengaan van uitbuiting,empowerment van vrouwen en bevorderen van mensenrechten (The Trust Conference).
  • Duurzaamheid en ‘eco-friendliness’ worden nog belangrijkere topics: afvalreductie, energiebesparing en vliegschaamte heeft invloed op tours van artiesten, locatiekeuzes, planning, inzet van VR en AR. Bezoekers vragen steeds meer op een duurzame aanpak, positieve publiciteit is prachtige bijvangst. Mooi voorbeeld is de door Mojo en Solarfields ontwikkelde grootste solarcarport ter wereld voor Lowlands. Bezoekers kunnen vanaf 2021 hun auto’s (!) onder de 90.000 zonnepanelen parkeren. Deze leveren genoeg energie voor 10.000 huishoudens ofwel 100 festivalweekends en maken de vervuilende generatoren die Lowlands tot nu toe gebruikt overbodig.
  • Technologie is een steeds belangrijker onderdeel van events. Zowel in de pré-productie (samenwerkingstools, software, etc.) als tijdens het event zelf (gepersonaliseerde experiences door datagedreven ‘nudging’ in de eventsapps, games, etc).
  • Apps worden steeds meer een vanzelfsprekend onderdeel van events en festivals, noodzakelijk om de digitale generatie optimaal te bedienen. Ook business events gaan meer en meer mee in deze ontwikkeling.
  • De event experience moet voor de hedendaagse bezoeker tot in detail kloppen. Van registratie, tot het event, tot aan post-event contact, om een memorabel event te creëren. Presentaties die inspireren, uitzonderlijke acts, optimale hospitality passend in/bij het totaal, inzet van technologie om het publiek onder te dompelen in het event. Ook business events gaan steeds meer mee in deze trend.
  • Publiek wil niet zomaar bij een business event aanwezig zijn, maar actief participeren (workshops, breakout-sessies). Passieve observatie is uit, actieve participatie is in.
  • Business events festivaliseren (meer interactie, personalisering, foodtrucks) om jongere en internationale doelgroepen meer aan te spreken. Festivals aan de andere kant raken meer business georiënteerd en faciliteren netwerken en zaken doen.
  • Conferentiecentra en hotels proberen met ongewone en innovatieve ‘eventspaces’ een memorable eventbeleving aan hun gasten te bieden.
  • De totaalbeleving van festivals wordt nog belangrijker dan de line-up.
  • Veel events worden steeds groter en uitgebreider versus een hang naar kleinere, intieme boutique festivals
  • Info over events digitaal en gemakkelijk te delen maken wordt steeds belangrijker, zodat het event altijd sluimerend onder de aandacht blijft. Denk aan micro-content (tweets, video’s, infographics, slides, foto’s, podcasts) die het publiek aanspreekt en die gemakkelijk gedeeld kan worden.
  • Er is een groeiende aandacht voor crowd safety en security. Dat kan verstrekkende gevolgen hebben. Onlangs pleitten politievakbonden nog bij burgemeesters om dit jaar 30% minder evenementen toe te staan vanwege capaciteitsproblemen bij de politie en beveiligingsbedrijven. Met het EK, Eurovisie Songfestival en de Formule 1 en de daarmee gepaard gaande (inter)nationale bezoekerstromen wordt deze uitdaging dit jaar nog groter.
  • Communities komen vaker bijeen in de vorm van meetups rondom zeer diverse onderwerpen (www.meetup.com).Generatie Z hecht veel waarde aan inclusiviteit, groepsgevoel en van elkaar leren. Online communities winnen de laatste jaren aan populariteit. Deze communities zijn juist effectief als de online relatie offline bekrachtigd wordt.
  • De vergrijzing neemt verder toe, in 2019 waren er in Nederland al meer dan 3,3 miljoen 65-plussers. Deze groep is actief en gewend om festivals te bezoeken.

Never a dull moment in de eventssector.

Er doen zich volop mogelijkheden voor, maar er zal regelmatig ook flink geïnvesteerd moeten worden. In geld en soms ook in een andere mindset. Gelukkig wordt de sector gekenmerkt door ondernemerschap, een projectmatige aanpak en flexibiliteit, belangrijke randvoorwaarden voor een gezond en futureproof aanbod.


Trefwoorden: evenementen, festivals, trends

CELTH



||| Nieuws |||

23/02/26
Den Haag krijgt eigen VVV cadeaukaart
Den Haag heeft er een nieuw, typisch Haags cadeau bij: de VVV Cadeaukaart Den Haag. Op donderdag 19 februari werd de kaart officieel gepresenteerd bij The Hague Info Store op station Den Haag Centraal.
23/02/26
Exclusief voor leden
Privésauna op het strand van Texel
Huur voor 1,5 uur jouw privésauna met uitzicht op het strand van Texel. Deze eerste mobiele sauna van het eiland staat op dit moment bij Paal 9. In de sauna is plek voor maximaal 5 personen.
23/02/26
Exclusief voor leden
Travelling Britain in Nederlandse handen
Travelling Britain, de Duitse specialist voor individuele reizen naar Groot-Brittannie en Ierland gaat over in Nederlandse handen. Dat maakte Tim Bennett, eigenaar en oprichter van Travelling Britain bekend: “na een lange periode, waarin we elkaar leerden kennen en appreciëren, ben ik blij mijn levenswerk te kunnen overdragen aan Rein De Laat, die Travelling Britain als nieuwe eigenaar vanaf nu verder zal uitbouwen en internationaliseren.”
23/02/26
Exclusief voor leden
Toeristen worden gewaarschuwd voor oorrobben
Vaccinatiepunt adviseert reizigers die zuidelijk Afrika bezoeken om afstand te houden van oorrobben. In Namibië en Zuid-Afrika is een uitbraak van rabiës vastgesteld bij deze zeeleeuwachtige, en inmiddels zijn er ook toeristen gebeten door een besmet dier.
20/02/26
Twee krachtige perspectieven op de toekomst van toerisme
Het Trendcongres Toerisme & Vrijetijd 2026 maakt vandaag de twee keynote-sprekers bekend die het congres op 2 april openen: Signe Jungersted (Group NAO) en Kees Klomp (lector Betekeniseconomie). Beide sprekers benaderen de toekomst van toerisme vanuit een ander systeem, maar delen dezelfde boodschap: de visitor economy beweegt een kantelpunt binnen, en vraagt om nieuw denken, nieuwe waarden en nieuwe vormen van bestuurlijke en maatschappelijke samenwerking.
20/02/26
Meertalige bezoekerservaringen
Nederland ontvangt jaarlijks een groeiende internationale bezoekersstroom, waardoor musea, attractieparken en andere leisure-organisaties steeds vaker investeren in meertalige bezoekerscommunicatie. Daarbij speelt digitale toegankelijkheid een steeds grotere rol, mede door toenemende aandacht voor WCAG 2.1-richtlijnen binnen de sector.
20/02/26
Grootste indoorsportpretpark van Europa opent in Nieuwegein
Sparkx, het snelgroeiende Belgische sportpretparkconcept, vestigt zich eind 2026 in Nieuwegein. Met 7.500 vierkante meter wordt het nieuwe park in De Beursfabriek direct het grootste indoorsportpretpark van Europa. Bezoekers kunnen er kennismaken met zo’n vijftig klassieke, innovatieve en virtuele sporten — van basketbal tot een wingsuitvlucht.
19/02/26
GeoFort opent interactieve AI tentoonstelling met Bas Haring
Toekomstmuseum GeoFort opent vrijdag 20 februari een nieuwe interactieve tentoonstelling over kunstmatige intelligentie (AI). De aftrap wordt verricht door wetenschapper, schrijver en filosoof Bas Haring, die bekendstaat om zijn vermogen om complexe technologie begrijpelijk te maken voor een breed publiek.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...