Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 10-01-2020
Auteur: Klaas van Erp
Maas Recreatie Bedrijfsmakelaardij
Publicatie: R&T2019-5

Zet stikstof de recreatie stil?

Zet stikstof de recreatie stil?

De boeren hebben al twee keer stevig van zich laten horen. Kort daarop trokken de bouwbedrijven naar Den Haag. Stikstof houdt het land bezig maar ondertussen stoppen veel projecten. In de recreatie worden de problemen door stikstofmaatregelen niet luid bekend gemaakt maar de gevolgen zijn voelbaar.


De problemen rond stikstof in natuurgebieden en chemische stoffen in de grond hebben veel grotere economische gevolgen dan de politiek zich realiseert, stellen de voorzitters van VNO-NCW en MKB-Nederland in november in De Telegraaf. ‘Als we niet snel tot oplossingen komen met het kabinet en de provincies, zitten we zo in een zelfgeorganiseerde recessie.’  De ondernemingsorganisaties sloten zich daarna aan bij de protestactie 'Grond in verzet' van de bouw in Den Haag. De hele bouwketen begint de gevolgen te merken. Zo is de afzet van heipalen al met 80 procent gedaald. "Overal begint de stikstof- en PFAS-impasse op te spelen: van schilders tot aannemers, van de binnenvaart tot tegelzetters.” De ondernemingsorganisaties krijgen via een meldpunt talloze voorbeelden binnen van ondernemers die geen opdrachten meer krijgen en personeel thuis heeft zitten.


PFAS gaat verder

Bij PFAS gaat het om chemische stoffen die in de bodem kunnen zitten. Bedrijven die grond verplaatsen zijn sinds kort verplicht om de verontreiniging te meten, maar daar is nog veel onduidelijkheid over. De afkorting PFAS staat voor poly- en perfluoralkylstoffen. Dit zijn door de mens gemaakte stoffen die van nature niet in het milieu voorkomen. Het grote publiek is nu door de landelijke acties op de hoogte dat de maximale hoogte van stikstof wordt bereikt maar de invloed van PFAS lijkt veel uitgestrekter.


De invloeden in vastgoed voor recreatie

Als makelaar gespecialiseerd in recreatiebedrijven zien we de eerste invloeden terug. Met name bij de ontwikkeling van nieuwe recreatiebedrijven, die vaak op locaties nabij natuurgebieden liggen, constateren we dat er problemen ontstaan. Zodra er een (omgevings)vergunning vereist is, zal men aan de eisen moeten voldoen. Dat impliceert extra werk, vertraging en het risico van afstel van de geplande bouw- of aanleg werkzaamheden. Maar ook bestaande recreatiebedrijven ondervinden hinder. Stel dat men voornemens is om het horecapand te vernieuwen of een zwembad aan te leggen, dan heeft men ook met deze regels te maken. Al met al hebben deze regels dus invloed op de innovatie in de recreatie. Hopelijk kunnen de politiek en de provincies in december weer een opening bieden aan projecten. Dan komt de innovatie in recreatie weer op gang.



Link: https://www.maasrbm.nl
Trefwoorden: verblijfsrecreatie, bungalowparken, campings, kampeerterreinen, jachthavens

CELTH



||| Nieuws |||

08/07/25
Exclusief voor leden
Minor Hotels sleutelt aan B2B platformen
Minor Hotels (560 hotels wereldwijd) zet een stap binnen de B2B-strategie met de lancering van Minor...
07/07/25
SVR vraagt om betaalbaar houden van kampeervakanties
Stichting Vrije Recreatie (SVR) meldt dat kampeervakanties té duur dreigen te worden voor de gast door stijgende toeristenbelasting in combinatie met stijgende kosten bij horeca en supermarkten.
04/07/25
Nieuwe tool brengt toeristisch aanbod regio in kaart
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) heeft op 3 juli de Destination Data Monitor gelanceerd: een interactieve tool die inzicht geeft in het toeristisch aanbod per gemeente of regio.
04/07/25
Exclusief voor leden
Opening nieuwe camperplaats in hart van Emmen
Emmen verwelkomt camperreizigers met een gloednieuwe camperplaats aan het Westeind.
03/07/25
Zomervakantie start met bijna 8% meer nieuwe caravans en campers
Aan de vooravond van de zomervakantie is de kampeerbranche in Nederland flink gegroeid. In de eerste helft van 2025 zijn er 6.256 nieuwe caravans en campers afgeleverd, een stijging van 7,7% ten opzichte van dezelfde periode in 2024.
02/07/25
Exclusief voor leden
Forse impact van btw-verhoging op logiessector
De btw-verhoging op logies leidt tot een vraagafname tot 30%, een 8,5% lagere omzet uit toeristische overnachtingen en flinke gevolgen voor budgethotels en de logiessector in de grensstreek. Toch wil het kabinet de btw-verhoging niet terugdraaien.
02/07/25
Exclusief voor leden
Versnelling gebruik AI
Van chatbots en sociale media campagnes tot en met werkprocessen in de horeca, AI is niet meer weg te denken uit de sector leisure. Het gebruik van AI maakt een versnelling mee in onze maatschappij.
30/06/25
Exclusief voor leden
RCN wordt verkocht aan Blackstone
RCN Vakantieparken wordt verkocht aan Exodus Bidco B.V., een SPV die indirect wordt gecontroleerd door fondsen gelieerd aan Blackstone. Partijen hebben aan de ACM toestemming gevraagd voor de overname