Geplaatst op: 11-10-2019
Auteur: Ton Vermeulen
PleisureWorld NRIT

Zaanstad gaat voor eigen Sail programmering

Zaanstad gaat voor eigen Sail programmering

Zaanstad wil met een eigen evenemententerrein participeren in Sail 2020. Sail 2020 kent zes evenemententerreinen, zogenaamde Oceanen. Het plan is dat Zaanstad een eigen gele oceaan krijgt vanaf het centrum van de stad naar het Noordzeekanaal. Daarvoor is € 200.000 nodig die het college van B&W wil verstrekken. Binnenkort beslist de gemeenteraad daarover.


Een mooi voorbeeld hoe je met een evenement je stad en regio op de kaart zet. Meer inspiratie op de Vakdag Zet je regio op de kaart. 


Zaanstad kan een eigen "Zaanse Oceaan” krijgen tijdens Sail 2020. Zaanstad heeft de unieke mogelijkheid om een volwaardig onderdeel van het nautische evenement te worden dat volgend jaar voor de 10e keer plaatsvindt. Sail 2020 kent 6 evenemententerreinen, zogenoemde "oceanen”, die allemaal een eigen kleur hebben. De Zaanse, gele oceaan loopt in de plannen vanaf het centrum van Zaandam tot en met het Noordzeekanaal.




"Scheepvaart en scheepsbouw zijn al eeuwenlang verbonden met de Zaanstreek”, zegt wethouder cultuur Sanna Munnikendam. "Met een "Zaanse” oceaan, met activiteiten vanaf de sluizen en de Burcht tot en met het Hembrugterrein en de Achtersluispolder kunnen we een bijzonder Zaans evenement neerzetten waar duizenden Zaankanters van kunnen genieten en trots op kunnen zijn. Bovendien laten we onze stad en de Zaan tegelijkertijd aan heel Nederland zien. Dit is een kans die we moeten grijpen”.

Zaans Sail-programma


Sail is een groot nautisch evenement dat zich meestal grotendeels in Amsterdam afspeelt. Voor de editie van 2020 is nu het plan om een deel van het 5-daagse evenement op Zaans grondgebied te organiseren. Het Zaanse Sail-programma bevat een aantal typisch Zaanse elementen. Het activiteitenprogramma is gebaseerd op twee verhaallijnen: het roemruchtige nautische verleden van de Zaanstreek en de hedendaagse rol van de Zaanstreek in de nautische wereld en de invloed het heeft op de Zaanse industrie van nu.

In de Voorzaan, het gebied rond de Sluis, kan het Zaandam van rond 1650 opnieuw tot leven komen. Er zijn oude vissersambachten te zien zoals zeilenmakers, touwslagers, houtsnijwerkers. Ook is het plan dat er iedere dag een theaterstuk opgevoerd wordt en er iedere avond walvisvaarders binnen varen. De Voorzaan richting het Noordzeekanaal wordt gebruikt om 1650 met 2020 te verbinden. Varend erfgoed dat in de afgelopen 370 jaar is gebouwd en gebruikt geeft hier een impressie van.

Bijdrage voor evenement en veiligheid € 300.000


De totale kosten van het gehele evenement Sail Amsterdam 2020 bedragen zo’n € 20 miljoen. Om het Zaanse aspect toe te voegen is een gemeentelijke bijdrage van €200.000 nodig voor de evenementenprogrammering. Daarnaast is €100.000 nodig voor veiligheidsmaatregelen met betrekking tot de Sail in en Sail Out. De kosten voor veiligheidsmaatregelen die uit het voorbij varen van de vloot voorvloeien draagt Zaanstad altijd, ook als er geen extra programmering in Zaanstad plaatsvindt. Naast de gemeentelijke bijdrage zullen ook sponsors geworven worden.

Baten geschat op maximaal € 1,5 miljoen


Overigens blijken de economische en maatschappelijke baten, zoals onder andere extra hotelovernachtingen en horecabestedingen, veel hoger te liggen dan het te investeren bedrag. Amsterdam heeft becijferd dat er sprake is van een minimale multiplier van 5,5. Amsterdam schat de baten voor de stad dan ook op €110 miljoen. Voor Zaanstad zou dat betekenen dat een opbrengst tussen de € 0,9 miljoen en € 1,5 miljoen realistisch is.

Trefwoorden: evenementen, noord-holland

CELTH



||| Nieuws |||

17/02/26
Zeeuws toerisme krimpt: 5% minder overnachtingen in 2025
Zeeland trok in 2025 minder verblijfstoeristen en zij verbleven bovendien korter. Als gevolg daarvan daalde het aantal overnachtingen met 5%, terwijl landelijk een stijging van 2% is waargenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS over 2025, die door HZ Kenniscentrum Kusttoerisme zijn geanalyseerd voor Zeeland.  
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
17/02/26
Duurzaamheid groeit: meer dan 850 vrijetijdsbestemmingen in Nederland officieel gecertificeerd
In Nederland hebben inmiddels ruim 850 toeristische en vrijetijdsbestemmingen aantoonbaar duurzame s...
17/02/26
Toegankelijk carnaval in Breda dankzij Changing Places Toilet
Tijdens carnaval in Breda (Kielegat) kunnen mensen met een ernstige beperking dit jaar makkelijker mee feesten dankzij een mobiele Changing Places toilet dichtbij het hart van het feestgedruis. De unit biedt voorzieningen die verder gaan dan een standaard rolstoeltoegankelijk toilet. Met deze faciliteit speelt de stad in op de behoefte van Nederlanders met een ernstige beperking die ook graag uitgaan en deelnemen aan evenementen.
17/02/26
Schiphol verwacht meer reizigers in 2026 met stillere vliegtuigen
Royal Schiphol Group heeft over 2025 sterke operationele en financiële resultaten gepubliceerd. Het jaar werd gekenmerkt door een verdere verschuiving naar stillere vliegtuigen, een stijgende passagierstevredenheid en aanzienlijke investeringen in de kwaliteit van de luchthaven.
17/02/26
Exclusief voor leden
22 ambassadeurs versterken culinaire positie Vlaanderen
Toerisme Vlaanderen vernieuwt het culinaire ambassadeurscollectief ‘Ambassadors of GOESTING’ om Vlaanderen wereldwijd sterker te positioneren als toeristische gastronomische topregio. De ambassadeurs geven internationaal lading aan het begrip 'goesting'.
16/02/26
Jet de Ranitz nieuwe voorzitter Raad van Commissarissen VVV Nederland
VVV Nederland heeft Jet de Ranitz benoemd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen. De benoeming gaat in op 15 februari 2026. De Ranitz is momenteel voorzitter van de Raad van Bestuur van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) en brengt ruime bestuurlijke ervaring mee op het gebied van strategie, organisatieontwikkeling en governance.
16/02/26
Exclusief voor leden
Na helm ook rugbeschermer verplicht op de piste?
Komend weekend start de voorjaarsvakantie en vertrekken weer honderdduizenden Nederlanders richting de sneeuw. De sneeuwfun gaat steeds vaker samen met de roep om veiligheid op de drukke pistes. Na de helm is de vraag of alle skiërs de rugbeschermer moeten dragen.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...