Geplaatst op: 27-09-2019
Auteur: Marc Gerlings

KHN boos na verbod op rookruimten

KHN boos na verbod op rookruimten
De Hoge Raad heeft opnieuw de rookruimten in de horeca verboden. De Staat ging in cassatie tegen de eerste uitspraak maar de Hoge Raad verbiedt opnieuw de rookruimten. Branchevereniging KHN reageert verontwaardigd.

De wettelijke uitzondering voor rookruimten in de horeca is volgens de Hoge Raad ‘onverbindend’. Robèr Willemsen: "Deze uitspraak is een klap in het gezicht voor de vele ondernemers die hebben geïnvesteerd in rookruimten. Het valt ook moeilijk te rijmen met de afspraken die we met de staatssecretaris Blokhuis hebben gemaakt in het Preventie-akkoord. Daar hebben we afgesproken dat rookruimten met ingang van 1 juli 2022 in de wet zouden worden verboden.”


Grote impact op horecaondernemers

Uit onderzoek van KHN in 2018 blijkt dat er ongeveer 7000 rookruimten zijn in Nederland. Die kunnen nu dus niet meer als rookruimte worden gebruikt. Dat betekent dat horecaondernemers deze rookruimten moeten afbreken of flink moeten verbouwen. Dat brengt de nodige kosten met zich mee.

Rokers op straat

Maar de impact gaat verder dan dat want de rokers komen letterlijk en figuurlijk op straat te staan met alle mogelijke gevolgen voor geluid en openbare orde op straat. Robèr Willemsen: "Die impact moeten we zeker niet onderschatten. We hadden een reële afspraak met de staatssecretaris over een reële termijn voor een verbod op rookruimten (1 juli 2022) die ondernemers en gemeenten de tijd gaf om op een goede manier in te spelen op die nieuwe situatie. Dat wordt nu doorkruist door deze uitspraak. We hebben onlangs al een gesprek met de staatssecretaris gehad om over de ‘what if’ te praten. Dat is nu realiteit. De volgende afspraak staat al.”

KHN wil:

- Een genuanceerde aanpak door de handhaver. De NVWA moet niet als een dolle gaan handhaven en boetes schrijven.
- Steun van het kabinet voor de oproep aan gemeenten om met de horeca in gesprek te gaan en goede afspraken te maken om gedoe op straat te voorkomen.
- Actie van het kabinet om zo snel mogelijk een wetsvoorstel in gang te zetten waarmee rookruimten in alle openbare gebouwen (dus ook in kantoren, (semi)overheidsgebouwen en fabrieken) worden verboden.

Oproep KHN: Gemeenten en NVWA, ga in gesprek met horecaondernemers

KHN roept de NVWA op om niet als een dolle te gaan handhaven, maar eerst in gesprek te gaan met de horeca. Ook gemeenten moeten zich coulant opstellen richting ondernemers. KHN vraagt hen om in gesprek te gaan met de lokale horeca hoe om te gaan met een grote groep rokers die noodgedwongen op straat komt te staan.


Rookverbod mag niet alleen voor horeca gelden

Deze uitspraak van de Hoge Raad gaat alleen over rookruimten in de horeca. Rookruimten in bijvoorbeeld overheidsgebouwen zijn buiten beschouwing gelaten en blijven (vooralsnog) wel legaal. KHN vindt dat de minister nu zo snel mogelijk wetgeving in gang zet om rookruimten overal te verbieden. "Het kan natuurlijk niet zo zijn dat rookruimten in de horeca worden verboden en bij wijze van spreken de rookruimten in het Tweede Kamergebouw gewoon open blijven”, aldus Robèr Willemsen.

Topics:Beleid, Horeca
Trefwoorden: horeca, roken

CELTH



||| Nieuws |||

17/04/26
52,2 mln gasten in 2025: Minder binnenlandse maar meer buitenlandse gasten in logiesaccommodaties
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
17/04/26
GeoFort biedt historie voor volwassenen
GeoFort in Herwijnen heeft het aanbod uitgebreid met een nieuwe mogelijkheid voor volwassenen om het historische deel van Fort bij de Nieuwe Steeg te verkennen. De introductie speelt in op de groeiende belangstelling voor erfgoed en de geschiedenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
17/04/26
Exclusief voor leden
60 jaar Amstel Gold Race - Dumoulin wordt koersdirecteur
Bekende toeristische destinatie Valkenburg viert een wielerfeest aanstaande zondag. De Amstel Gold Race bestaat op zondag 19 april 2026 60 jaar. 15.000 recreatieve renners fietsen de toerversie.
17/04/26
Exclusief voor leden
Sterk gestegen kerosineprijs zit KLM dwars
Door de sterk gestegen kerosineprijs, zal KLM een aantal onrendabele vluchten uit zijn schema halen. De passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten. De meivakantie komt niet in gevaar.
15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...