Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 12-08-2015
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Krijgt Nederland twee handboeken voor evenementenveiligheid?

Krijgt Nederland twee handboeken voor evenementenveiligheid?

De Vereniging van EvenementenMakers (VVEM) gaat haar handboek Evenementenmaken omvormen naar het internationaal erkende Event Safety Guide van de Event Safety Alliance waar VVEM onlangs bij is aangesloten.


Het initiatief is opmerkelijk omdat zes gemeenten onlangs aankondigden een Nederlands Handboek Evenementenveiligheid te gaan ontwikkelen. Zij hebben daartoe de Stichting Evenementenhandboek Veiligheid opgericht. Volgens Ruben Brouwer van de VVEM heeft het initiatief van de zes gemeenten de VVEM ook verbaasd. "De omvorming van het oude handboek naar een internationale standaard zat al langer in de pijplijn en was ook bij de betrokken gemeenten bekend." Volgens Brouwer zijn twee verschillende handboeken op de Nederlandse markt verwarrend en onwenselijk. "Bovendien heeft het VVEM-handboek zijn waarde al bewezen en circuleren inmiddels duizenden exemplaren op de burelen van evenementenorganisatoren, gemeenten en toezichthouders." De VVEM heeft aangeboden de initiatieven te bundelen en samen één handboek te ontwikkelen. Het bestuur van de Stichting Evenementenhandboek Veiligheid was nog niet bereikbaar voor een reactie.


Partnerschap

De Vereniging van EvenementenMakers (VVEM) is een partnership aangegaan met de Event Safety Alliance (ESA), de internationale organisatie die zich specifiek bezighoudt met de veiligheid van evenementen. Het eerste wat zij samen gaan doen is het bestaande VVEM "Handboek Evenementenmaken” omvormen naar de Event Safety Guide van de ESA, het internationale standaardwerk op het gebied van evenementenveiligheid. De Event Safety Guide verschijnt begin 2016. Verder gaan de twee organisaties nauw samenwerken op het gebied van trainingen - de Event Safety Training zal opgenomen worden in het uitgebreide programma van workshops dat de VVEM nu al aanbiedt en de getuigschriften worden wederzijds erkend. Daarnaast zal de VVEM als "affiliate partner" actief haar kennis, ervaring en ideeën inbrengen in de ESA.



"De ESA is verheugd met de VVEM als nieuwe partner van onze snel groeiende organisatie. De VVEM is in de branche een gevestigde waarde en beschikt over een grote knowhow, die in de Nederlandse editie van de ESG terug te vinden zal zijn. We kijken uit naar de positieve dialoog en de uitwisseling van kennis en ideeën tussen onze twee organisaties."



Jim Digby, oprichter en president van de ESA



Event Safety Guide

Het Handboek Evenementenmaken van de VVEM is in 2004 voor het eerst uitgebracht en is sindsdien in verschillende herdrukken verschenen. Het handboek wordt bij het organiseren van het overgrote deel van de evenementen in Nederland als standaardwerk gebruikt door zowel overheden als bedrijven. Dit boek is breed gedragen door de branche en er zijn al vele duizendenexemplaren verspreid onder bedrijven, gemeenten, hogescholen, diensten en gezagsdragers. De VVEM werkt sinds een aantal maanden aan een grondige herziening van het Handboek Evenementenmaken, en kiest hierbij nu voor een internationale samenwerking, waarbij de Event Safety Guide als leidraad zal worden gehanteerd.


De Event Safety Guide is ESA’s langverwachte internationale standaardwerk over het organiseren van veilige evenementen. Geschreven door experts in het vakgebied, is het een handvat en gids voor alle betrokkenen, zowel aan de organiserende kant als bij de overheden. De Event Safety Guide is meer dan een "how-to” boek of een opsomming van wet- en regelgeving; het is een gids waarin alle aspecten van evenementenveiligheid uitvoerig behandeld worden.


De VVEM zal de ESG op maat maken voor de Nederlandse situatie, waarbij aansluiting wordt gezocht met bestaande regelgeving en de hier ontwikkelde good practices op verschillende gebieden. Zo zullen onderwerpen als crowd management, omgaan met weersomstandigheden, crisisbeheersing, en (brand)veiligheid van tenten, podia en constructies, maar ook zaken als gehoorbescherming uitgebreid aan bod komen. Op het gebied van evenementenbeveiliging en crowd management aspecten zullen de experts van de Nederlandse Veiligheidsbranche hun bijdrage leveren.



"De VVEM leden behoren tot de top van de Nederlandse organisatoren van evenementen en innoveren voortdurend op het gebied van evenementenveiligheid. Met het uitbrengen van de nieuwe ESG nemen zij hun verantwoordelijkheid om alle stakeholders niet alleen in te lichten en bewust te maken, maar ook mee te nemen, op te leiden en als partner deelgenoot te maken van dit belangrijke onderwerp. Wij zien het partnership met ESA als een belangrijke stap. Hoeveel verschillen er per land of regio ook zijn, de veiligheid moet bij evenementen altijd en overal bovenaan staan. De Event Safety Guide en de bijbehorende trainingen zijn de best denkbare middelen om dat uit te dragen."



Herald van de Bunt, voorzitter van de VVEM



ESA

De Event Safety Alliance stelt zich ten doel de veiligheid bij evenementen op nummer één te zetten in iedere fase van een productie: Life safety first. Aan onveilige situaties en praktijken ligt vaak een gebrek aan kennis ten grondslag. ESA wil die kennisbarrière slechten door het promoten van good practices en het ontwikkelen van hulpmiddelen voor planning en training.


VVEM

De Vereniging van EvenementenMakers is dé Nederlandse brancheorganisatie van professionals in de publieksevenementenbranche. De VVEM vertegenwoordigt ruim 185 bedrijven uit de verschillende hoeken van de branche: alle markt leidende organisatoren, locatieverstrekkers en leveranciers vinden hun plek binnen deze organisatie. De VVEM stelt zich ten doel het organiseren van goede en veilige publieksevenementen te bevorderen.

Trefwoorden: evenementen, festivals, beleid, veiligheid

CELTH




||| Nieuws |||

13/08/25
Exclusief voor leden
Bezoekers ARTIS mogen eetbare planten proeven
ARTIS kennen de meesten als een dierentuin maar het biedt ook een tuin voor eetbare planten. Meer dan 22.000 planten, afkomstig van 220 verschillende eetbare soorten staan in de botanische tuin. Niet alleen de planteneters in het park eten ervan, ook bezoekers mogen proeven.
13/08/25
Exclusief voor leden
Met voeten in hert zand wordt de skivakantie geboekt
Sinds half juli ligt het aantal last minute zonbestemmingen bij touroperator Sunweb bijna 15% hoger ...
13/08/25
IVN pleit voor versterken samenwerking in Nationale Parken
Het schrappen van de bezuinigingen op de Nationale Parken twee maanden geleden leidt tot verdere versterking van de samenwerking in de parken.
11/08/25
Exclusief voor leden
Zijn vrijetijdsvoorzieningen voor Nederlanders beter bereikbaar geworden?
Het CBS komt vandaag met interessante cijfers over de nabijheid van vrijetijdsvoorzieningen. De algehele conclusie is dat Nederlanders niet ver hoeven te reizen naar locaties met vrijetijdsaanbod. Hoe de nabijheid van deze voorzieningen zich de afgelopen tien jaar heeft ontwikkeld, hebben we ook bekeken.
11/08/25
Exclusief voor leden
Vakantie geen luxe maar cruciaal voor welzijn en geluk
Vakantie is meer dan alleen ontspanning: het speelt een essentiële rol in persoonlijke ontwikkeling, welzijn en relaties. Dat blijkt uit inzichten van drie wetenschappers van de Radboud Universiteit.
11/08/25
Financiële druk op poppodia ondanks stijgende inkomsten in 2024
Het gaat niet goed met de Nederlandse poppodia. De inkomsten stijgen flink maar de kosten nog veel harder. Dat heeft tot gevolg dat een kleine zestig procent van de poppodia in de verliezen zit.
11/08/25
Better Places zet AI in voor snellere en slimmere impactmeting van reizen
Reisorganisatie Better Places maakt een grote stap in het verduurzamen van reizen door artificiële intelligentie (AI) in te zetten voor het meten van de impact van haar reizen.
06/08/25
Citymarketing als structureel instrument voor toekomstbestendig Alkmaar
In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen roept Stichting Hart van Noord-Holland beleidsmakers op om structureel te investeren in citymarketing. De organisatie, verantwoordelijk voor de citymarketing van Alkmaar, presenteert een integrale visie waarin bezoekers, bewoners, bedrijven en talenten centraal staan. Het doel: een aantrekkelijke, leefbare en economisch vitale gemeente.

||| Agenda |||

27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
03/09/25 t/m 07-09-25
03/09/25 t/m 07-09-25: Hiswa te Water 2025
In 2025 viert de Hiswa te Water haar 40ste editie in de sfeervolle Batavia Haven in Lelystad. Na een...
11/09/25
11/09/25 t/m 11-09-25: Atlasfestival 2025 –Vitamine L: de Leefomgeving als ingrediënt voor Gezondheid
Het Atlasfestival 2025 staat in het teken vanVitamine L– de leefomgeving als bron van gezondheid. ...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...
01/10/25
01/10/25 t/m 01-10-25: Netwerk Editie Kampeerbranche
Na het succes van eerdere edities van het Duurzaamheidscongres introduceren we dit jaar een nieu...