RECRON ziet niets in meer belastingvrijheid voor gemeenten
RECRON ziet niets in de plannen van
de commissie Financiële ruimte voor gemeenten om gemeenten meer
vrijheid te geven bij het bepalen van lokale belastingen. De
commissie onder leiding van Alexander Rinnooy Kan heeft hier in
opdracht van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) onderzoek
naar gedaan.
Concreet stelt de commissie
bijvoorbeeld voor, de toeristen- en forensenbelasting samen te voegen
tot een verblijfsbelasting. Hiermee wordt er misschien wel wat
vereenvoudigd, maar afgeschaft wordt er niets. En dat is nu juist
waar RECRON voor pleit: het verlagen van lasten voor
recreatieondernemers. Niet het verschuiven van lasten of veranderen
van benamingen. Laat staan het verhogen van belastingen, en dat
gevaar ligt op de loer.
Lasten blijven maar stijgen
RECRON stelt dat recreatieondernemers
elk jaar weer worden geconfronteerd met ongebreidelde stijgingen en
grondslagwijzigingen, waardoor de kosten fors stijgen. "Uit
ervaring weten recreatieondernemers dat het sluitend krijgen van de
begroting doorslaggevend kan zijn bij het bepalen van de hoogte van
de lokale belastingen. Gemeenten zullen de verbreding van het
gemeentelijk belastingdomein aangrijpen om hun inkomsten fors te
verhogen in plaats van noodzakelijke bezuinigingen door te voeren,”
schrijft de brancheorganisatie. Gemeenten hebben nu al vergaande
mogelijkheden als het gaat om het eenzijdig bepalen van de hoogte van
de Onroerend Zaak Belastingen (OZB), toeristenbelasting of
forensenbelasting. De commissie wil gemeenten meer vrijheid geven
zonder dat gemeenten aan bepaalde grenzen hoeven te voldoen.
Toeristen hebben geen stemrecht
De commissie wil de ‘democratische
verarming’ op lokaal niveau keren. Door het heffen van meer lokale
belastingen verwacht de commissie dat inwoners en ondernemers zich
meer gaan verdiepen in het gemeentelijke beleid. RECRON vreest dat
het zal leiden tot het afschuiven van belastingen op toeristen omdat
zij doorgaans niet in dezelfde gemeente wonen en geen invloed hebben
op gemeentelijk beleid. Recreatieondernemers zijn niet anders dan
andere ondernemers in de gemeente en daarom pleit RECRON voor het
afschaffen van de toeristen- en forensenbelasting die alleen voor
gastvrijheidsondernemers gelden.
Grote verschillen tussen gemeenten
Tenslotte waarschuwt RECRON dat dit
voorstel voor meer belastingverschillen tussen gemeenten zal leiden
dan nu al het geval is. Hierdoor kunnen vergaande
concurrentieverschillen ontstaan waar ondernemers geen invloed op
hebben. RECRON zal haar standpunt richting VNG ook duidelijk maken
via Gastvrij Nederland en MKB Nederland.
Trefwoorden: beleid, belastingen, toeristenbelasting, lokale heffingen
|
|
15/04/26
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
|
15/04/26
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
|
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
|
15/04/26
Op de Dag van de Fietshelm groeit de aandacht voor veiligheid onder Nederlandse fietsers. Cijfers uit de fietsbranche laten zien dat de verkoop van fietshelmen de afgelopen jaren is gestegen. Zo meldde de ANWB dat de verkoop in 2023 met liefst 250% toenam, tot circa 65.000 helmen.
|
15/04/26
De internationale dino-experience Dino World strijkt binnenkort neer in de Zeelandhallen in Goes. Deze groots opgezette tentoonstelling, die normaal alleen in grote steden te zien is, neemt bezoekers mee naar een wereld waar dinosaurussen weer tot leven komen.
|
14/04/26
Eindhoven Airport publiceerde vandaag haar jaarverslag 2025. Financieel gezien was 2025 een topjaar. De luchthaven bereikte een nettoresultaat van 25,2 miljoen euro bij een omzet van 100,5 miljoen euro (2024: nettoresultaat: 23,3 miljoen euro, omzet: 96,2 miljoen euro).
|
13/04/26
Kampeerspecialist Obelink uit Winterswijk heeft de derde editie van de Nationale Ondernemersprijs gewonnen. Het familiebedrijf kreeg met 33 procent van de stemmen veruit de meeste steun van het publiek en liet daarmee de overige acht genomineerden ruim achter zich.
|
13/04/26
Langs de vaarroute Súd le, ter hoogte van het Friese natuurgebied de Eanjumer Kolken, staat een nieuw uitkijkpunt: De Zoutkegel. Gedeputeerde van provincie Fryslân Sijbe Knol en wethouder van gemeente Noardeast-Fryslân Maaike Prins openden op 9 april de nieuwe recreatieve voorziening.
|
|
22/04/26 t/m 23-04-26
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
|
19/05/26
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
|
26/05/26
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
|
09/06/26
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
|
10/06/26 t/m 13-06-26
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
|
|