Geplaatst op: 25-08-2014
Auteur: Han Verheijden

Attracties worden regionaal erfgoed

Attracties worden regionaal erfgoed

In mijn analyses van het toeristisch aanbod van regio’s of steden onderscheid ik altijd drie bouwstenen: het oorspronkelijk aanbod (cultuur, natuur, bevolking, infrastructuur), het afgeleide aanbod (accommodaties, voorzieningen en specifieke infrastructuur) en het organiserend vermogen (ondernemerschap, evenementen, promotie en boekingssystemen, etc.). Het oorspronkelijk aanbod is niet voor toerisme ontwikkeld, maar bepaalt meestal wel de identiteit van een bestemming. Denk maar aan de grachten van Amsterdam, de plassen en vaarten van Friesland of de kastelen en heuvels van Limburg.


Attracties (toeristische trekpleisters, zoals themaparken, uitkijktorens en dierentuinen) worden in deze systematiek gezien als onderdelen van het afgeleide aanbod. Deze voorzieningen zijn immers specifiek voor toeristisch gebruik gemaakt. Nu het toerisme een meer volwassen bedrijfstak wordt en zijn eigen geschiedenis opbouwt, lijkt dat te veranderen. De attracties worden door het publiek steeds vaker beschouwd als onderdeel van het regionaal, cultuurhistorisch aanbod en als mededrager van de regionale of stedelijke identiteit.


De Efteling, de Euromast, de Keukenhof, Madurodam en Neeltje Jans zijn allang niet meer louter commerciële themaparken. Ze zijn onlosmakelijk met de regio verbonden en zijn uitgegroeid tot bezienswaardigheden, die de doorsnee bezoeker niet mag en niet wil missen. Iets soortgelijks zie je in de Verenigde Staten, waar Disney World en Las Vegas beide om een puur commerciële reden zijn ontstaan. Inmiddels zijn deze trekpleisters ook fenomenen, die veel zeggen over de Amerikaanse mentaliteit en identiteit. Europeanen die anders nooit gokken of een pretpark bezoeken, gaan in Amerika wel naar de casino’s van Las Vegas of de parades van Mickey Mouse. Het mooiste historische voorbeeld van een gedaanteverandering is de Eiffeltoren: ooit een belangrijke trekker voor een Wereldtentoonstelling en nu een belangrijke bouwsteen van het Parijse erfgoed; voor de internationale toerist niet anders dan bijvoorbeeld de Sint-Pieter, de Borobudur, de Piramiden van Gizeh of de Taj Mahal.


Deze ontwikkeling kan in mijn visie een grote stimulans zijn voor de toeristische sector op regionaal of stedelijk niveau. De traditionele dragers van het oorspronkelijk aanbod (cultuur en natuur) zijn immers kwetsbaar (slijtage, schade aan flora en fauna) en hebben capaciteitsproblemen (probeer maar eens in de Sixtijnse Kapel te komen). Attracties zijn ecologisch of archeologisch veel minder gevoelig en kunnen relatief gemakkelijk worden uitgebreid en vernieuwd. Uitbreiding van de toeristische betekenis door het toevoegen van logiesaccommodatie kan hier ook sneller door de bestemming van de locatie en de beschikbare infrastructuur (ontsluiting, parkeren, etc.).


Nergens ter wereld zijn er zo veel attracties per vierkante meter of per inwoner als in Nederland. Hier liggen kansen en dus is het de hoogste tijd voor een herwaardering van onze parken. Planologische en financiële ondersteuning van de ontwikkeling van attracties kan veel voor een stad of regio betekenen. In mijn visie zal de burger dat ook toejuichen. Het gaat immers om ‘ons’ erfgoed, want wat is Den Haag zonder Madurodam, Emmen zonder Dierenpark, Rotterdam zonder Euromast, Midden-Brabant zonder Efteling, Harderwijk zonder Dolfinarium en Groene Hart zonder Keukenhof? En wat is er eigenlijk van toeristisch Eindhoven overgebleven na de sluiting van het Evoluon?


We zijn trots op onze attracties, en de inzet van publieke middelen voor de financiering van behoud en vernieuwing is zowel cultuurhistorisch als economisch meer dan de moeite waard! Vooral provinciale overheden zouden hier hun verantwoordelijkheid kunnen nemen en – naast planologische speelruimte – ook financiële middelen beschikbaar kunnen stellen voor de broodnodige investeringen in innovaties en kwaliteitsverbetering. De middelen zijn er en de toeristische sector zou er eigenlijk alles aan moeten doen om die te laten inzetten voor ‘hun’ regionale of stedelijke iconen.

Trefwoorden: attracties, erfgoed, regionale ontwikkeling, identiteit

||| Nieuws |||

18/09/26
Exclusief voor leden
Structureel meer flexwerk in evenementen
LVM Agency, een hospitality- en recruitmentbureau uit Nederland, reageert op cijfers die het CBS in juni publiceerde. Die cijfers laten zien dat het aantal jonge oproep- en invalkrachten in Nederland opnieuw is gestegen. Volgens LVM Agency past die groei bij een structurele verschuiving in de horeca- en evenementenbranche.
17/09/26
Exclusief voor leden
Camperworld Maastricht en NKC starten camperevenement
Eén jaar voor de eerste editie van Camperworld Maastricht, die van 10 tot en met 12 september 2027 plaatsvindt in MECC Maastricht, kondigen Camperworld Maastricht en NKC (Nederlandse Kampeerauto Club) een strategisch partnership aan.
09/09/26
Tikibad voor een dag omgetoverd tot Paqualand
Afgelopen zondag 6 september werd het Tikibad op Duinrell omgetoverd tot Paqualand. Het Tikibad stond volledig in het teken van de feestelijke lancering van het nieuwe boek 'De avonturen van Rutger, Thomas en Paco – Het Waterpark'. De exclusieve boeklancering was alleen toegankelijk voor prijswinnaars.
03/09/26
Exclusief voor leden
Toverland grootste Halloween experience van Europa?
Toverland claimt de grootste Halloween experience te zijn in Europa in 2026. Het bedrijf sluit het zomerseizoen af maar is al bezig met de voorbereidingen op de herfst met de Halloween periode. The Maze wordt de nieuwe Halloween attractie.
27/08/26
Utrecht klaar voor EuroVelo
Utrecht wordt van 27 september tot en met 4 oktober 2026 het internationale middelpunt van de fietswereld tijdens Dutch Cycling Week. Een van de hoogtepunten is de EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2026, Europa's belangrijkste congres over fietstoerisme en recreatieve fietsroutes.
26/08/26
WK Masters Atletiek 2028 in Breda, Etten-Leur en Oosterhout
De wereldkampioenschappen atletiek voor masters komen in 2028 naar Nederland, naar Breda, Etten-Leur en Oosterhout. Tijdens de General Assembly van World Masters Athletics (WMA) in Daegu (Zuid?Korea) is het evenement officieel toegekend aan de Nederlandse kandidatuur.
20/08/26
Twee derde van de minderjarigen krijgt gewoon alcohol mee – ook in vakantieparken en attracties
67% van alle jongeren onder de 18 jaar lukt het om alcohol te kopen. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het Ministerie van VWS uit 2024. Zorgelijk, zeker nu de NIX18-campagne al bijna tien jaar loopt. Voor recreatieondernemers – van vakantiepark en camping tot attractie en leisure venue – is dit een direct aandachtspunt: vrijwel elk bedrijf in de sector schenkt of verkoopt alcohol, en de wet maakt geen uitzondering voor de recreatieomgeving.
03/08/26
Hilaria: kiezen voor adrenaline of beleving?
Een druk openingsweekend, 120.000 enthousiaste bezoekers en vooral heel veel lovende reacties op de nieuwe attracties. Het tijdelijke Park Hilaria 2026 is afgelopen weekend van start gegaan.