Geplaatst op: 26-02-2020
Auteur: Marcel Baltus

HAL-lelujah – what’s in a name?

HAL-lelujah – what’s in a name?
Afbeelding van Danny See Chuan Seng via Pixabay

What’s in a name? Met deze gevleugelde uitspraak in Romeo en Juliet wilde Shakespeare aangeven dat een naam niet altijd zo belangrijk is. Had de dichter deze eeuw geleefd, dan was hij daar zeker van teruggekomen. Een naam kan je maken of breken. Denk aan Shell, Google, IKEA of Henk en Ingrid en je heb direct een associatie – positief en/of negatief. Het woord ‘Negerzoen’ is al een tijdje in de ban gedaan, nu is ‘Moorkop’ aan de beurt. Ja, namen kunnen aanstootgevend zijn. Of een uiterst curieus verband leggen – herinnert u zich de Fiat Croma nog? Een benaming waar China moeite mee had, was ‘Wuhan-virus’ dat overduidelijk de locatie van de besmetting aangeeft. Op aandringen van de grootmacht is dat nu door WHO omgedoopt tot 2019-nCoV.


In een vorige blog kaartte ik reeds de enorme impact aan dat het coronavirus voor een groot aantal organisaties heeft. Waaronder de cruisesector. Hoewel zij geen enkele blaam treft voor het veroorzaken van dit pandemonium, zijn ze wel slachtoffer geworden van enorme media-aandacht omdat aan boord van verschillende schepen passagiers het virus droegen. En zelfs cruisefirma’s die overduidelijk konden aantonen dat hun passagiers niet besmet waren, werden uit havens geweerd. HALlelujah moet de Holland America Line gedacht hebben toen hun Westerdam opeens wereldwijd in het middelpunt van belangstelling kwam te staan, en met 91 Nederlandse passagiers aan boord zeker ook trending topic in onze vaderlandse pers.

Knap vervelend en oneerlijk. Je imago wordt bezoedeld terwijl het helemaal niet jouw schuld is. De crisiscommunicatie-afdeling op het hoofdkantoor van HAL zal overuren gedraaid hebben.


Zijn HAL en Westerdam nu even besmette namen geworden? En wat te denken van de pay-off van HAL:‘Waarom niet nu?’. Beetje lastig om dat nu rond te gaan toeteren terwijl misschien menig consument op dit moment denkt… die cruise (in Azië) laat ik maar even varen, so to speak.


Een crisis is een kans leren de marketingboeken ons. Dat de reddingsboten neergelaten moeten worden, om toekomstige passagiers weer aan boord te halen, is duidelijk. Zekermet het oog op het aantal nieuwe schepen dat dit jaar het ruime sop gaat kiezen. De sector cruiset af op woelige tijden. Chinees-vrije cruises gaan aanbieden? Geen goed idee, ik herinner mij nog een Nederlandse reisorganisatie die Rus-vrije hotels in Turkije aanbood. Je reinste discriminatie, uiteraard. En andere naam voor het schip gaan bedenken? Of branche breed dit jaar miljoenen euro’s en dollars gaan investeren in een feel good campagne en de aandacht verschuiven naar andere continenten buiten Azië waar cruises worden aangeboden?


Was ik HAL geweest, had ik direct deze week direct Nederlandse passagiers die aan boord van de Westerdam zaten aan het woord gelaten: en wel passagiers die de loftrompet afsteken over de geweldige inzet van de Westerdam bemanning tijdens deze zieltogende ronddobberende dagen: dát toont de ware ziel van HAL – in moeilijke omstandigheden je klant als klant blijven zien en als koning te blijven vertroetelen.


En als PR-bureau heb ik nog wel een paar andere suggesties.

Trefwoorden: reisbranche, cruies

||| Nieuws |||

28/08/26
Tellers op Groningse doorfietsroutes
Fietsers op de Doorfietsroutes tussen Roden-Groningen en Winsum-Groningen kunnen vanaf nu zien dat hun rit telt. De provincie heeft op beide routes een opvallende digitale fietsenteller laten plaatsen. De tellers houden bij hoeveel fietsers er die week al zijn gepasseerd.
27/08/26
Infrastructuur kan niet wachten
Voor gezond toerisme is een sterke basis van infrastructuur nodig voor het reizen. Daar hapert het, bruggen moeten vervangen worden en wegen vragen om onderhoud. 4 investeringsmaatregelen worden gevraagd door een coalitie van ondernemersorganisaties.
27/08/26
Digitale infrastructuur in toerisme: van achterstand naar strategisch voordeel
Elk jaar meet het NBTC hoe ver de Nederlandse toeristische sector staat met digitalisering. En elk jaar is de conclusie tweeledig: de ambities zijn er, maar de implementatie blijft achter. Ondernemers weten dat digitaal werken noodzakelijk is — maar de dagelijkse praktijk van een druk seizoen, beperkte IT-kennis en verouderde systemen maakt de stap naar een solide digitale infrastructuur lastig.
27/08/26
Exclusief voor leden
Nederlanders vaker naar West-Zweden
Steeds meer Nederlanders kiezen voor een kampeervakantie in West-Zweden. In 2025 brachten Nederlandse gasten 74.008 nachten door op campings in de regio West-Zweden, een stijging van maar liefst 17,9 procent ten opzichte van 2024. In dat jaar werden 62.768 Nederlandse campingovernachtingen geregistreerd.
27/08/26
Andere kijk op arbeidsuitwisseling recreatie en horeca
De horeca heeft blijvend behoefte aan nieuwe medewerkers én wil bestaande medewerkers perspectief bieden. Vanaf nu is er een nieuw instrument dat daarbij moet helpen. Het Sectoraal Ontwikkelpad Horeca maakt zichtbaar welke functies, opleidingen en doorgroeimogelijkheden er binnen de branche zijn, deze is ook voor recreatie beschikbaar.
27/08/26
Utrecht klaar voor EuroVelo
Utrecht wordt van 27 september tot en met 4 oktober 2026 het internationale middelpunt van de fietswereld tijdens Dutch Cycling Week. Een van de hoogtepunten is de EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2026, Europa's belangrijkste congres over fietstoerisme en recreatieve fietsroutes.
27/08/26
Rotterdammert naar Ina Klaassen
Ina Klaassen ontving Stadspenning de Rotterdammert op vrijdag 21 augustus in kleine kring uit handen van wethouder Diederik van Dommelen (Financiën, Organisatie, Vastgoed, Handhaving). De directeur van Museum Boijmans Van Beuningen kreeg de stadspenning voor haar betekenisvolle bijdrage aan de culturele sector van Rotterdam.
26/08/26
SunExpress Airlines start in 2027 een nieuwe verbinding naar Antalya
Vanaf de meivakantie in 2027 is het weer mogelijk om vanaf Airport Weeze dagelijks rechtstreeks naar de Turkse Rivièra te vliegen met SunExpress Airlines.