Geplaatst op: 04-10-2018
Auteur: Han Verheijden

Segregatie of integratie?

Segregatie of integratie?
Photo by Perry Grone on Unsplash

Eind juni vond bij mij in de buurt de Champions Trophy voor nationale hockeyteams plaats. Een mooi en prestigieus evenement met deelnemende teams uit de hele wereld. Ik heb zelf ook een aantal wedstrijden bijgewoond en ervoer een ontspannen en gezellige sfeer. Ondanks de WK voetbal in Rusland kwamen er veel toeschouwers, die allen beschaafd juichten voor Oranje, maar ook andere teams sportief aanmoedigden. De logistiek was perfect geregeld met uitgebreide fietsstallingen, comfortabele transfers met kleine bussen en door dit alles was de overlast in onze buurt verwaarloosbaar.


Ik liep een gemeentelijke projectleider tegen het lijf en zij was zichtbaar trots op dit succes. Ze wees me wel op de publieke inspanningen die zo’n event vraagt. Denk aan de verkeersmaatregelen, de bewaking, de informatieverstrekking en nog veel meer. Natuurlijk staan daar baten tegenover in de vorm van citymarketing en bestedingen door de vele (inter)nationale bezoekers. Toch rees bij mij de vraag of er wel zoveel publiek geld in zo’n event moet worden gestoken?


Want als je goed om je heen keek, zag je dat het publiek behoorlijk eenzijdig was. De meeste bezoekers zijn zichtbaar afkomstig uit de hogere welstandsklassen en, afgezien van bezoekende fans uit Pakistan of India, is bijna iedereen blank. Ook de aanwezige sponsors bevestigden dit beeld, vaak dealers van de duurdere automerken en fiscalisten.


De vraag of dit wenselijk is kwam bij mij extra op, omdat ik in diezelfde week – met prachtig en zonnig weer – vaak in de namiddag ging zwemmen in een nabijgelegen zwemplas: De Galderse Meren. Is het bezoek aan de Champions Trophy een voorbeeld van segregatie, de gasten in de Galderse Meren vormen een bemoedigend bewijs dat er in ons land ook sprake is van integratie. Hier zie je namelijk alle minderheidsgroepen tezamen: arbeidsmigranten met of zonder gezinnen, moslimfamilies met en zonder hoofddoek, zwarte, blanke en Aziatische mensen, rijk en arm, jong en oud, allochtoon en autochtoon. Ondanks het heterogene gezelschap functioneert het recreatieterrein, vanuit mijn persoonlijke waarneming, heel redelijk. De sfeer is er ontspannen en de meeste bezoekers gaan –ondanks alle verschillen – veelal hoffelijk met elkaar om. Er is opvallend weinig muziek of andere lawaaioverlast, honden zijn er weinig en/of blijven bijna alle aan de lijn en de parkeerplaatsen zien er ordelijk uit. De blikjes en andere picknickresten worden meestal opgeruimd (alleen jongeren laten het nogal eens afweten), maar soms is er duidelijk sprake van overmacht, want regelmatig zijn de vuilnisemmers overvol. Die situatie illustreert het schrale beheer.


Daarmee kom ik op de kern van mijn betoog: ondanks dat hier sprake is van integratiesucces en een ontspannen vrijetijdsbesteding voor duizenden mensen, krijgt deze vorm van recreatie veel minder geld en aandacht dan topsportevenementen als de Champions Trophy. Vanuit economisch of politiek perspectief is er wellicht veel voor de sponsoring van grote sportevents te zeggen: je krijgt veel publiciteit en de status van je stad of streek wint duidelijk aan waarde. Vanuit sociologisch perspectief wil ik echter sterk pleiten voor ondersteuning van recreatieve locaties en projecten waar we echt blijken te integreren. De maatschappelijke winst van integratie is immers op lange termijn vele malen groter dan de weliswaar heftige en positieve maar ook zeer kortdurende impuls van een exclusief topsportevenement. We zullen in de toekomst immers – meer dan nu – samen moeten leven met een veel heterogener gezelschap dan we gewend waren en samen recreëren kan veel bijdragen aan meer onderling contact en begrip. We zouden als recreatiesector en als overheid méér in plaats van minder publieke middelen voor openbare recreatieterreinen zoals zwemplassen moeten inzetten… Wie helpt mee de tegengestelde trend te keren?

Trefwoorden: beleid, subsidies, evenementen, noord brabant, dagrecreatie

||| Nieuws |||

09/02/26
Exclusief voor leden
Grootste LED-theater van Europa staat in Delft
Met de première van Willem van Oranje - De Musical is een uniek theater opgezet. L2L Ledscreens realiseerde voor deze productie de grootste LED-theateropstelling van Europa.
05/02/26
Exclusief voor leden
Varend Corso heeft alle dorpskernen aan boord
Tijdens de startbijeenkomst van Varend Corso Westland, gisteravond bij Intratuin ‘s-Gravenzande was het enthousiasme groots. Alle Westlandse dorpskernen op de route doen mee met de editie van 2026.
05/02/26
Kennisprogramma en awardceremonie Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 opent Dagrecreatie Live haar deuren in Evenementenhal Gorinchem. Dit nieuwe event voor professionals in de dagrecreatie staat in het teken van talkshows over onderwerpen als gastbeleving en innovatie, presentaties van vakspecialisten en een awardceremonie.
01/02/26
Consumenten en experts bepalen de Leukste Uitjes van Nederland
Op donderdag 12 februari worden de winnaars van de leukste uitjes per provincie en landelijk bekend gemaakt tijdens de vakbeurs Dagrecreatie Live in Gorinchem. Deze verkiezing van het Leukste Dagje Uit is een voortzetting van het initiatief dat de ANWB de afgelopen jaren had neergezet.
23/01/26
Genomineerden Nationale Evenementenprijzen en -steden 2026 bekend
De jury heeft de nominaties voor de Nationale Evenementenprijzen 2026 officieel vastgesteld. Welke s...
20/01/26
Exclusief voor leden
Primeur cultureel festival VLOED in en rondom Zandvoort
Van donderdag 14 t/m zaterdag 16 mei vindt in Zandvoort de eerste editie plaats van VLOED, een nieuw jaarlijks festival. Een multifestivalmet zowel muziek, theater en dans. Zowel in Zandvoort te zien maar acts vind je ook in de duinen.
19/01/26
RAI vereniging en Jaarbeurs werken samen aan Motorbeurs 'All brands United'
Koninklijke Jaarbeurs en RAI Vereniging brengen dit jaar vrijwel alle gerenommeerde motormerken samen tijdens MOTORbeurs Utrecht . Dit jaar is het de 40ste editie van MOTORbeurs Utrecht en de derde keer dat motormerken gezamenlijk naar voren komen onder het motto ‘All Brands United’.
19/01/26
Exclusief voor leden
Maastricht sterker in handel iconische auto's
Autobeurs InterClassics Maastricht 2026 kijkt terug op een succesvolle editie, waarin een nieuw bezoekersrecord werd gevestigd. In totaal bezochten 44.323 kopers en liefhebbers de 31e editie van de klassiekerbeurs in MECC Maastricht. Nog belangrijker voor de beurs, de handel in deze iconische auto's wordt groter.