Geplaatst op: 26-04-2017
Auteur: Han Verheijden

Wat kunnen we leren van de verkiezingen?

Wat kunnen we leren van de verkiezingen?
beijersbergen / Shutterstock.com

Ruim 80% van de Nederlanders ging op 15 maart jl. naar de stembus. Dat komt toevalligerwijs (?) ongeveer overeen met het percentage van onze vakantieparticipatie. Ik vroeg mij naar aanleiding hiervan af of er misschien nog meer overeenkomsten bestaan tussen trends in de politiek en in de vrijetijdseconomie. Of dat, meer in het bijzonder, onze sector iets zou kunnen leren van de uitslag.

 

De ‘groene’ partijen (GL, D’66, PvdD) zijn alle sterk gegroeid en je zou daaruit kunnen concluderen dat duurzaamheid het goed doet. Recreatiebedrijven, die in hun concept veel waarde hechten aan duurzaamheid, lijken daarom het gelijk aan hun kant te hebben. Het succes van bijvoorbeeld Natuurkampeerterreinen of van Landal past kennelijk in een bredere trend. Anderzijds moet je niet denken dat je daarmee de hele markt ‘covert’, want deze partijen vertegenwoordigen immers maar 30% van het electoraat. Verder valt op dat de PvdA sterk heeft verloren. Waarnemers verklaren dit verlies door gebrek aan focus en te weinig eigen kernwaarden. Deze partij wil kennelijk voor iedereen interessant zijn en is het daardoor voor bijna niemand.


De vergelijking met veel binnenlandse vakantiegebieden dringt zich op. De zogenaamde bos- en heideregio’s lijden ook vaak aan kleurloosheid. De websites zitten vol met dezelfde plaatjes en verkoopargumenten. Ze gaan feitelijk bijna allemaal over rust en ruimte, streekproducten en pittoreske stadjes. Maar wat is hun onderscheidende kernwaarde en merk? De ‘christelijke’ partijen (CDA, CU en SGP) blijven –ondanks de hoge opkomst- stabiel of winnen zelfs substantieel. Hiervan zou je kunnen afleiden dat er voor traditionele, degelijke vrijetijds- en vakantieproducten nog altijd een stevige markt bestaat. Volgens mij is dat goed nieuws voor hoogwaardige dierentuinen, goed geoutilleerde kampeerterreinen of comfortabele familiehotels. De VVD blijft weliswaar marktleider, maar verliest ook stemmen. Burgers houden niet van de ‘arrogantie van de markt’, zeggen politieke commentatoren. Geldt dat ook in onze markt? De vraag is daarbij natuurlijk wie in onze sector de nummer(s) één zijn? En staan die (grote) ondernemingen ook niet onder druk? De lezer mag het hierbij zelf invullen.

 

In dit vergelijkingsspel is nieuwkomer DENK voor mij de meest uitdagende partij. Eindelijk krijgt de nieuwe Nederlander een eigen politiek gezicht. Gaat dat nu ook gebeuren in de vrije tijd en in de vakantiemarkt? Theehuizen, picknicken in het stadspark, waterpijp roken, tv-schotels: tot nog toe gedraagt de gemiddelde NMMA-er (nieuwe afkorting voor Nederlander met een migratieachtergrond!) zich als een vrijetijdsconsument uit zijn of haar moederland. DENK is een Nederlandse partij en je zou mogen verwachten dat er nu vanuit deze NMMA-doelgroep nieuwe Nederlandse vrijetijdsconcepten ontstaan? Of dat gebeurt, staat te bezien, maar ik zou dat wel toejuichen. In de afgelopen decennia is onze cultuur (muziek, dans) verrijkt met nieuw ‘allochtoon’ talent. Veel autochtone Nederlanders genieten daar dagelijks van. Waarom zou dat ook niet kunnen met nieuwe ‘exotische’ formules in onze campings, attractieparken of wellnessclubs (Hamam!). Ik ben benieuwd.

 

Bovenstaande overwegingen zijn filosofisch van aard en blijven speculatief. Eén ding weet ik echter zeker: de recente verkiezingen leren ons dat ‘merkentrouw’ nu echt een heel relatief begrip is geworden. Daarnaast kan voor alle aanbieders hoop geput worden uit het feit dat er voor heel veel verschillende concepten plaats is in de markt, mits die authentiek zijn en voor de focusgroep herkenbaar! En nu maar weer vier jaar wachten. Gaan we het hebben over SP, PVV en FvD!

Trefwoorden: kernwaarden, dna, nieuwe nederlanders, vrijetijdsbesteding

||| Nieuws |||

09/09/26
Europa kiest voor een breuk met het oude groeimodel in toerisme: Van bezoekersrecords naar waardecreatie
Eurocommissaris Apóstolos Tzitzikóstas (Duurzaam Vervoer en Toerisme) heeft tijdens de WadNext-conferentie op Ameland de contouren geschetst van de nieuwe Europese toerismestrategie die de Europese Commissie deze herfst presenteert. In een videoboodschap aan de deelnemers benadrukte hij dat groei in bezoekersaantallen niet langer de maatstaf voor succes mag zijn.
09/09/26
Tikibad voor een dag omgetoverd tot Paqualand
Afgelopen zondag 6 september werd het Tikibad op Duinrell omgetoverd tot Paqualand. Het Tikibad stond volledig in het teken van de feestelijke lancering van het nieuwe boek 'De avonturen van Rutger, Thomas en Paco – Het Waterpark'. De exclusieve boeklancering was alleen toegankelijk voor prijswinnaars.
08/09/26
Schiermonnikoog haalt platina, drie andere Waddeneilanden pakken goud bij Quality Coast Awards 2026
Tijdens de WadNext-conferentie zijn dit jaar de Quality Coast Awards uitgereikt aan de vier Nederlandse Waddeneilanden. Schiermonnikoog ging naar huis met het felbegeerde platina certificaat, terwijl Ameland, Terschelling en Vlieland alle drie goud in de wacht sleepten. De prijzen werden overhandigd door Albert Salman, medeoprichter van Green Destinations, de organisatie achter het programma.
08/09/26
Exclusief voor leden
Women in travel finalisten bekend
Women in Travel CIC maakte de finalisten bekend van de IWTTF Awards 2026. De winnaars worden op 16 september, voor het eerst buiten Londen uitgereikt, in Utrecht.
07/09/26
Hackathon: indoorsurfbaan voor Groningen en Wandelbox Noord-Nederland
Hackathon barst van creatieve ideeën voor recreatie en toerisme: gaan we over tien jaar massaal naar de indoorsurfbaan in Noord-Nederland?
07/09/26
Exclusief voor leden
Idee uit Haarlo wordt werkelijkheid: nieuwe wandelbeleving rond de Berkel
Een idee van inwoners van Haarlo is werkelijkheid geworden. Gedeputeerde Peter Drenth heeft op vrijdag 4 september het nieuwe wandelpontje over de Berkel officieel in gebruik genomen. Tegelijkertijd zijn drie wandelroutes rond Haarlo geopend.
07/09/26
Airportsprinter rijdt wel op stakingsdag
Op woensdag 9 september rijden er door een aangekondigde staking van de vakbonden de hele dag geen NS-treinen. Uitzondering is de Airport Sprinter.
07/09/26
Exclusief voor leden
Proef je Regio festival levert bestelplatform streekproducten op
In toerisme en recreatie spelen streekproducten een interessante rol. Vaak gebruikt in routes en festivals maar hoe krijg je de producten bij de consument thuis? Proef je Regio festival levert een bestelplatform op.