Geplaatst op: 04-03-2015
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Kabinet wil meer ruimte voor drones

Kabinet wil meer ruimte voor drones
Het Nederlandse kabinet wil meer ruimte geven voor het gebruik van drones. Verruiming van de regelgeving voor onbemande luchtvaartuigen moet economische en maatschappelijke kansen bieden voor bedrijven en overheden. Daarbij zoekt het kabinet een goede balans met de maatschappelijke belangen van veiligheid, luchtvaart en privacy. Politie en brandweer mogen vanaf 1 juli boven mensenmenigten gaan vliegen met drones en ze mogen ook worden ingezet voor inspecties, bewaking en onderzoek. Het kabinet gaat ook onderzoeken of het recreatief gebruik van drones, zoals vastgelegd in de Regeling modelvliegen uit 2005 moet worden aangepast.


Dat schrijven de ministers Opstelten (Veiligheid en Justitie) en Kamp (Economische Zaken) en staatssecretaris Mansveld (Infrastructuur en Milieu) vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. De brief is gebaseerd op een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum van het ministerie van Veiligheid en Justitie naar het gebruik van drones.


De verruiming van mogelijkheden geldt voor het beroepsmatig gebruik van drones. Zo wil het kabinet dat politie en brandweer vanaf 1 juli ruimere bevoegdheden krijgen om drones in te zetten voor hulpverlening, opsporing en handhaving van de openbare orde. Zij krijgen daarbij toestemming om te vliegen boven gebouwen en mensenmenigten. Ook mogen politie en brandweer straks drones inzetten na zonsondergang. Bij deze extra bevoegdheden komen uiteraard ook eisen op het gebied van training en veiligheid kijken. Het kabinet ziet verder mogelijkheden om vaker drones in te zetten voor bijvoorbeeld de inspectie van infrastructuur, het bewaken en beveiligen van objecten en terreinen, klimatologisch onderzoek, de land- en tuinbouw en de media. Het kabinet wil de komende tijd de behoeftes en mogelijkheden van het gebruik van drones in deze domeinen onderzoeken. Verder wil het kabinet in overleg met ontwikkelaars en fabrikanten van drones de behoefte aan testlocaties inventariseren. Voor de zomer komt het kabinet met een brief waarin deze verkenningen worden uitgewerkt.


In de brief schrijven de bewindslieden dat de bestaande regelgeving voldoende waarborgen bevat om de privacy te beschermen bij het huidige gebruik van drones. Wanneer de regelgeving voor het gebruik van drones wordt verruimd, zal ook worden nagegaan of in die regelgeving aanvullende waarborgen ter bescherming van de privacy moeten worden opgenomen. Daarnaast gaat het kabinet bekijken of de regels voor het recreatief gebruik van drones moeten worden aangepast. Het recreatief gebruik van drones valt onder de Regeling modelvliegen uit 2005. Sinds het opstellen van die regeling is het aantal drones echter fors toegenomen. Ook zijn veel drones tegenwoordig uitgerust met een camera.


Het kabinet wil de verruiming van de beroepsmatige inzet van drones stapsgewijs doorvoeren. Hierdoor is het mogelijk voor zowel de autoriteiten als de sector om op een veilige manier aan dit nieuwe fenomeen in de luchtvaart te wennen. Bij deze aanpak wordt begonnen met het toestaan van operaties in gebieden waar een relatief laag risico voor de luchtvaartveiligheid is, zoals in buitengebieden. De veiligheid van het gebruik van drones wordt mede bepaald door de kwaliteit van de apparatuur en de piloot. Het kabinet gaat bekijken of het nodig is om – al dan niet in Europees verband – nadere technische en operationele eisen te stellen aan drones. Daarbij wordt ook expliciet gekeken naar cybersecurity, zoals de mogelijkheden om bijvoorbeeld de besturing te verstoren. In de brief schrijft het kabinet dat ook wordt gekeken naar potentieel gebruik van drones door kwaadwillenden. Zo worden de risico’s van misbruik van onbemande systemen in kaart gebracht en beschermende maatregelen ontwikkeld.

Trefwoorden: drones

CELTH



||| Nieuws |||

20/07/26
Exclusief voor leden
Geheime totems bij Tomorrowland en Boom versterken merk Sunweb
Van de besneeuwde toppen van Alpe d’Huez naar de iconische festivalweides van Boom: Sunweb, een van Europa's grootste reisorganisaties, verdiept dit jaar haar partnership met organisator Tomorrowland met een merkactivatie.
20/07/26
Tien jaar samenwerking Streek van Verrassingen
Op 16 juli werd bekend dat de samenwerking tussen acht regiogemeentes onder de naam Streek van Verassingen verlengd. Sinds 2017 werken gemeenten in de regio Leiden samen om inwoners en bezoekers te inspireren de veelzijdige streek te ontdekken. Nieuw is het vakantiepaspoort dat op alle basisscholen is verspreid.
20/07/26
Veel huisdiereigenaren kunnen pas ontspannen met vakantie als oppas is geregeld
Voor veel Nederlanders met een huisdier begint de vakantie pas echt als de opvang voor hun huisdier goed geregeld is. Uit onderzoek van huisdierenverzekeraar Figo Pet onder 500 Nederlanders blijkt dat 84% aangeeft dat de keuze voor een geschikte opvang bepaalt hoe ontspannen zij zelf op vakantie gaan.
20/07/26
Exclusief voor leden
750 Rode Kruis vrijwilligers bij Vierdaagse Nijmegen
Het Rode Kruis staat ook dit jaar klaar voor de wandelaars van de 4Daagse, tijdens de 108e editie van het grootste wandelevenement ter wereld. De hulporganisatie is met 750 vrijwilligers in Nijmegen, om eerste hulp te verlenen, blaren te prikken en te zorgen dat zoveel mogelijk wandelaars de finish halen.
20/07/26
Exclusief voor leden
Goed slapen in het vliegtuig
Luchtvaartgigant Emirates introduceert een primeur voor Economy Class-passagiers met de introductie van de U-Dream-hoofdsteun. Slapen lastig in een vliegtuig? Deze steun geeft verlichting.
17/07/26
Spectaculaire grijze route officieel geopend in Klimbos Dordrecht
De uitbreiding vormt een nieuwe mijlpaal voor het klimbos, dat bezoekers nóg meer uitdaging biedt met een spectaculaire combinatie van een bungee, vrije val en verschillende klimonderdelen.
17/07/26
Natuurmonumenten zoekt voor Slotplaats horecaondernemer
Landhuis De Slotplaats is beschikbaar als horecalocatie. Een unieke, veelzijdige plek waarvoor Natuurmonumenten een ervaren, groene horecaondernemer zoekt.
16/07/26
Exclusief voor leden
Lorenza Maggio wordt CEO Brussels Airlines
De raad van bestuur van Deutsche Lufthansa AG heeft Lorenza Maggio benoemd tot de nieuwe CEO van Brussels Airlines.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...