Geplaatst op: 12-12-2025
Auteur: Marc Gerlings

KLM wil dat vliegbelasting wordt geïnvesteerd in SAF

Met video alle maatregelen

KLM wil dat vliegbelasting wordt geïnvesteerd in SAF
KLM steunt de oproep van het vandaag verschenen Wennink-rapport dat gericht is op het sterker maken van de Nederlandse economie in de komende tien jaar, ‘De route naar toekomstige welvaart’  dat de overheid investeert in een nationaal SAF-fonds.  KLM ziet het als kans om meer duurzaam vliegen mogelijk te maken. Het vraagt zelfs om de opbrengsten van de vliegbelasting te investeren in SAF. 

Met dit fonds kan Nederland de productie van alternatieve vliegtuigbrandstoffen (SAF) versnellen en betaalbaarder maken om zo de verduurzaming van de luchtvaart te stimuleren. Versnelling is alleen mogelijk als overheid en sector de handen ineenslaan en de overheid een actievere rol pakt. KLM roept de politiek op om dit advies over te nemen.

KLM omarmt de aanbevelingen en conclusies uit het Wennink-rapport over het belang van luchtvaart als randvoorwaarde voor het behoud van de welvaart en innovatieve ecosystemen in Nederland. Luchtvaart en Schiphol zijn van vitaal belang voor ons verdienvermogen: zij verbinden Nederland met de wereld en zijn essentieel voor handel, werkgelegenheid en onze internationale positie. Daarom moeten we samen investeren in een toekomstbestendige sector en deze niet beperken of extra belasten met nationale lasten. Dit zou onze internationale concurrentiepositie en onze internationale verbondenheid – die zo belangrijk is voor onze welvaart in Nederland – beschadigen.

KLM investeert fors in schoner, stiller en zuiniger vliegen. SAF is momenteel, naast vlootvernieuwing, één van de meest effectieve manieren om de CO?-uitstoot van de luchtvaart te verlagen: minimaal 65% minder uitstoot over de volledige levenscyclus vergeleken met fossiele kerosine. KLM mengt jaarlijks meer SAF bij dan het Europese mandaat vereist en is een langdurige afnameverplichting aangegaan voor realisatie van de eerste Nederlandse fabriek die zich volledig richt op productie van SAF in Delfzijl. Maar om de gezamenlijke ambitie van 14% SAF bijmenging in Nederland in 2030 te realiseren, moeten alternatieve brandstoffen sneller betaalbaar en breed beschikbaar worden in Nederland. Net als bij wind- en zonne-energie kan de overheid het verschil maken door te investeren in de toekomst van duurzame luchtvaart.

Marjan Rintel - CEO KLM: "Wij onderschrijven vanzelfsprekend de conclusie van het Wennink-rapport dat de luchtvaart van vitaal belang is voor de toekomstige welvaart van Nederland. Om die positie te behouden én verduurzaming te versnellen, is het belangrijk dat de overheid investeert in plaats van extra nationale lasten op te leggen. Met een nationaal SAF-fonds kunnen overheid en sector samen de verduurzaming van de luchtvaart versnellen. KLM investeert al in alternatieve brandstoffen, maar alleen met een actieve rol van de overheid maken we opschaling en betaalbaarheid mogelijk. Dit is hét moment om Nederland als koploper in duurzame luchtvaart te positioneren."


Met een nationaal SAF-fonds naar "SAF Made in Holland”

De oprichting van een nationaal SAF-fonds sluit aan bij de Europese plannen om verduurzaming van brandstoffen te versnellen, het Sustainable Transport Investment Plan (STIP), én maakt SAF Made in Holland mogelijk. Een nationaal SAF-fonds richt zich wat KLM betreft op:

1.      Maak SAF betaalbaar voor luchtvaartmaatschappijen

Zorg dat luchtvaartmaatschappijen SAF daadwerkelijk kunnen gebruiken door het prijsverschil met fossiele kerosine te overbruggen via een stimuleringsfonds, waardoor duurzame keuzes aantrekkelijker worden. Op basis van actuele prijzen kan met een jaarlijkse investering van 60 miljoen al 1% SAF extra bijgemengd worden.

2.      Versnel productie & beschikbaarheid grondstoffen

Verbeter de toegang tot duurzame grondstoffen voor SAF-productie en verwijder belemmeringen voor versnelde bouw van SAF-infrastructuur. Zo kan Nederland grote stappen zetten in opschaling van eigen productie.

3.      Investeer in innovatie van (e)SAF & word Europees koploper

Ondersteun de ontwikkeling van nieuwe (e)SAF-technologieën en neem het voortouw in Europese innovatie-initiatieven. De overheid heeft hierin inmiddels een eerste stap gezet door deelname aan een Europese pilot binnen het STIP-programma.

Het nationaal SAF-fonds kan worden gefinancierd uit opbrengsten van de huidige nationale vliegbelasting. Zo kunnen Nederland en de Nederlandse luchtvaart koploper worden in de opschaling van alternatieve luchtvaartbrandstoffen én blijven de nationale ambities voor 14% SAF bijmenging in 2030 haalbaar.
Trefwoorden: vliegen, beleid, SAF, economie, politiek

CELTH



||| Nieuws |||

08/05/26
52 miljoen euro naar recreatiegebieden Zuid-Holland
De provincie Zuid-Holland stelt de komende vier jaar ruim 52 miljoen euro beschikbaar om 26 grote en kleinere recreatiegebieden, tot en met 2029, aantrekkelijk, schoon, heel en veilig te houden.
06/05/26
20.000 bomen bij elkaar dansen
In vijf jaar tijd hebben ticketplatform Weeztix en Trees for All samen met festivalgangers 20.000 nieuwe bomen geplant. Bezoekers konden bij aankoop van hun ticket een donatie doen voor meer bomen en bossen wereldwijd.
05/05/26
Boshuis bijna energieneutraal
Op zaterdag 18 april heeft Stichting Paasheuvelgroep haar nieuwe groepsaccommodatie Het Boshuis in Vierhouten officieel geopend. Met deze nieuwbouw zet de organisatie een volgende stap in de ontwikkeling van haar locaties én haar maatschappelijke rol.
04/05/26
Gebied Hollandse Duinen ook officieel Nationaal Park
Minister van Essen van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) heeft Nationaal Park Hollandse Duinen officieel de status van nationaal park verleend.
04/05/26
Kasteel Arcen heropent Florakamer
Gebaseerd op een inventarislijst uit 1767 is de Florakamer in de zuidvleugel van Kasteel Arcen volledig gereconstrueerd.
04/05/26
Eerste UNESCO Leerstoel voor Rijksuniversiteit Groningen richt zich op landschap en burgerwetenschap
Hoe kunnen miljoenen mensen die fan zijn van een natuurgebied, bijdragen aan het beheer ervan? En hoe kunnen we dat, binnen Nederland én samen met partners in bijna 800 natuurgebieden in 140 landen, beter vormgeven? Daarover gaat onder meer de nieuwe UNESCO Leerstoel Sustainable Landscape Governance, Education and Citizen Science.
17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
13/04/26
Uitkijkpunt Zoutkegel bij Eanjumer Kolken onthuld
Langs de vaarroute Súd le, ter hoogte van het Friese natuurgebied de Eanjumer Kolken, staat een nieuw uitkijkpunt: De Zoutkegel. Gedeputeerde van provincie Fryslân Sijbe Knol en wethouder van gemeente Noardeast-Fryslân Maaike Prins openden op 9 april de nieuwe recreatieve voorziening.

||| Agenda |||

10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...