Geplaatst op: 15-05-2025
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Kun je voorspellen of het druk wordt in de natuur?

Kun je voorspellen of het druk wordt in de natuur?

Welke factoren beïnvloeden het bezoek aan natuurgebieden? Is het de dag van de week, periode van het jaar, vakanties of feestdagen, zon, regen of wind of vrije dagen? Market Intelligence Analist van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen, Pim Nouwens, dook in de data van de Visitor Data Monitor en kwam met interessante conclusies.

Weekpatroon: De helft van het bezoek komt in het weekend waarbij zondag duidelijk populairder is dan zaterdag. Tussen de doordeweekse dagen is weinig verschil.

Dagpatroon: Het bezoek komt om 07:00 op gang en stijgt tussen 09:00 en 11:00 sterk. De piek ligt tussen 14:00 en 15:00. Na 18:00 komen er nog maar heel weinig bezoekers.

Seizoensinvloed: In alle maanden wordt de natuur goed bezocht. De zogenaamde ginicoefficeint die de seizoensafhankelijkheid meet is laag. Topmaanden zijn augustus (11,3% van het jaarbezoek), mei en oktober (beiden 10,1%). December is met 5,9% van het bezoek de minst drukke maand.

Vrije dagen: Vakanties zorgen gemiddeld voor 35% meer bezoek dan de periodes zonder vakantie. Feestdagen zorgen gemiddeld voor 111% meer bezoek, vooral feestdagen die op een doordeweekse dag vallen.

Regen: Regen zorgt duidelijk voor minder bezoek. Dagen met 1 uur regen zorgde voor 30% minder bezoek. Dat loopt op met elk uur. Bij 5 uur regen is nog maar 50% van het normale bezoek over.

Temperatuur: Over het algemeen geldt: hoe warmer, hoe meer bezoek maar boven de 28 graden neemt het bezoek af. Vorst zorgt ook voor minder bezoek maar als het fors vriest minder verlies dan bij temperaturen rond het vriespunt.

Zon en wind: Hoe meer de zon schijnt op een dag, hoe meer we de natuur intrekken. Zonnige dagen zorgen voor tot 50% meer bezoek. Tot windkracht 4 neemt het bezoek gestaag af en daarboven nog sterker.

Verder lezen

Nog veel meer conclusies en leuke grafieken in de online publicatie.

Link: https://webazines.toerismevan.nl/natuurbezoek/#slide/1
Trefwoorden: dmo, natuur, natuurgebieden, onderzoek, bezoekers, bezoekersgedrag, Gelderland

CELTH



||| Nieuws |||

19/03/26
Ontwerp van recreatieplek Poort van Buijtenland is klaar
Het Definitief Ontwerp van de Poort van Buijtenland bij de plaats Rhoon is klaar. Het is de bedoelin...
17/03/26
Drenthe investeert in Nationale Parken op de grens met Friesland
De provincie Drenthe stelt €176.000 beschikbaar om Nationaal Park Dwingelderveld, Nationaal Park Drents-Friese Wold en Oerlandschap Holtingerveld verder te versterken.
10/03/26
Exclusief voor leden
Marije Hulshof wordt lid RvT van veranderend Kröller-Müller
Op 14 april 2026 treedt Marije Hulshof toe tot de Raad van Toezicht van het Kröller-Müller Museum. Zij volgt Thessa Menssen op, die sinds 2018 lid was van de Raad. Kröller-Müller Museum komt terecht in een uitbreidingsfase.
06/03/26
Eveline Buter directeur NP Hollandse Duinen
Op 23 maart start Eveline Buter als directeur van Nationaal Park Hollandse Duinen. Zij volgt Georgette Leltz op die met pensioen gaat.
05/03/26
Utrecht benoemt PARK
Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben Abe Veenstra benoemd tot Provinciaal Adviseur Ruimtelijke Kwaliteit (PARK). Met de benoeming versterkt de provincie de onafhankelijke advisering over de fysieke leefomgeving.
02/03/26
Exclusief voor leden
Opening Gronings Kinderbos Sellingen
Sellingen krijgt als eerste plaats in de provincie Groningen een eigen Kinderbos. Op zaterdag 7 maart 2026 planten kinderen samen met hun familie de eerste stukjes bos. De bomen die 7 maart worden geplant, zijn een cadeau gedaan door Waterbedrijf Groningen.
27/02/26
Landschapstriënnale ziet in water forse uitdaging
In september 2026 vormt Arnhem het decor van de Landschapstriënnale, de driejaarlijkse manifestatie over de toekomst van ons landschap. Het thema van deze editie is ‘Op Waterbasis’.
09/02/26
Toiletten bij Amelisweerd maken recreatie breder toegankelijk
Vrijdag 6 februari hebben MDL Fonds, de provincie Utrecht en de gemeenten Utrecht en Bunnik samen twee natuurtoiletten geopend in recreatiegebied Amelisweerd. Met deze twee toiletten wordt een belangrijke stap gezet om dit natuurgebied voor een bredere groep mensen toegankelijk te maken.

||| Agenda |||

Momenteel geen berichten aanwezig.