Geplaatst op: 24-03-2025
Auteur: Redactie
NRIT

Portlantis: Nieuw opvallend bezoekerscentrum Rotterdamse haven

Portlantis: Nieuw opvallend bezoekerscentrum Rotterdamse haven
Foto's: Port of Rotterdam, Robin Utrecht

Dit weekend is een interactief ervaringscentrum op Maasvlakte 2 geopend. Portlantis, zoals het centrum heet, belooft een unieke kijkervaring te bieden op de Rotterdamse haven. Het opvallende gebouw, ontworpen door architectenbureau MVRDV, zal dienen als een plek waar bezoekers de betekenis en toekomst van de haven kunnen ontdekken.

Portlantis, de opvolger van bezoekerscentrum Futureland, wil een uitdagend dagje uit bieden, vol verwondering over de haven. "In Portlantis beleef je op een verrassende wijze wat de haven betekent voor Rotterdam, Nederland en Europa”, aldus Boudewijn Siemons, CEO van Havenbedrijf Rotterdam. Het centrum maakt gebruik van diverse vertelvormen, waaronder virtual reality en augmented reality, om de haven tot leven te brengen. Bezoekers kunnen ook deelnemen aan chemische en technische proefjes in speciale laboratoria. Portlantis dient als knooppunt voor verschillende doelgroepen: scholieren, studenten, zakelijke bezoekers, internationale havenautoriteiten en het brede publiek.

Het gebouw omvat 3.500 vierkante meter verdeeld over vijf verdiepingen en is ontworpen door bureau MVRDV van de bekende architect Winy Maas. De vorm bestaat uit een stapeling van vijf gedraaide vierkante volumes, elk met een groot panoramavenster waarvan het uitzicht correspondeert met wat je binnen ziet en ervaart. Er is geen vaste looproute; bezoekers kunnen hun eigen ontdekkingstocht samenstellen. Rode buitentrappen slingeren om het gebouw en leiden bezoekers naar het panoramadek, dat gratis toegankelijk is voor bezoekers. Er worden jaarlijks 150.000 bezoekers verwacht. Er is zo’n 30 miljoen euro geïnvesteerd in Portlantis. De entreeprijs voor volwassenen ligt op 12 euro, kinderen betalen tussen de 6 en 9 euro. Voor elk tijdslot zijn 250 kaarten beschikbaar.

Portlantis

Een plek voor iedereen

Portlantis is ontworpen om een breed publiek aan te spreken. "Portlantis wordt een plek voor jong en oud. Van doorgewinterde havenliefhebbers tot dagjesmensen en van scholieren tot professionals op zoek naar een bijzondere vergaderplek”, vertelt Eileen Niks, programmamanager namens Havenbedrijf Rotterdam. In Portlantis wordt gebruik gemaakt van allerlei verschillende vertelvormen. Denk daarbij aan virtual reality en augmented reality, exposities met grote 3D-modellen en laboratoria waar je chemische en technische proefjes kunt doen. Het centrum zal ook een restaurant herbergen, dat een breed scala aan gerechten aanbiedt. Het dak van Portlantis is vrij toegankelijk en biedt een panoramisch uitzicht over de Noordzee en Maasvlakte 2.

Portlantis

Het nieuwe 'Huis van de haven'

Naast de exposities en evenementen zal Portlantis ook onderdak bieden aan het EIC Mainport Rotterdam. "Straks kunnen jongeren vanuit Portlantis de haven nog beter verkennen en zo ontdekken wat hun toekomst in de haven zou kunnen zijn”, aldus Michiel Breijs, directeur van EIC Mainport Rotterdam. Dit centrum organiseert excursies en activiteiten voor scholieren en studenten om hen kennis te laten maken met de haven en haar mogelijkheden en verhuist van Rozenburg naar de Maasvlakte.

Portlantis

Trefwoorden: attractieparken, dagattracties, bezoekerscentra, Rotterdam, haven

CELTH



||| Nieuws |||

27/02/26
Landschapstriënnale ziet in water forse uitdaging
In september 2026 vormt Arnhem het decor van de Landschapstriënnale, de driejaarlijkse manifestatie over de toekomst van ons landschap. Het thema van deze editie is ‘Op Waterbasis’.
24/02/26
Exclusief voor leden
REFRAME biedt jongeren eigen frame om kunst Groninger Museum
Het Groninger Museum lanceert platform voor jongeren REFRAME. Iedereen tussen de 18 en 28 jaar is welkom bij de activiteiten en kan onderdeel worden van de community. Jongeren krijgen hiermee een ontmoetingsplek én een actieve stem binnen het museum.
24/02/26
Exclusief voor leden
Le Champion tekent drie jaar samenwerking met BUKO
Sportorganisatie Le Champion werkt samen met BUKO als nieuwe partner van drie evenementen in Zandvoort: het hardloopevenement de Zandvoort Circuit Run, het fietsevenement de Omloop van Zandvoort en het wandelevenement de 30 van Zandvoort.
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
09/02/26
Exclusief voor leden
Grootste LED-theater van Europa staat in Delft
Met de première van Willem van Oranje - De Musical is een uniek theater opgezet. L2L Ledscreens realiseerde voor deze productie de grootste LED-theateropstelling van Europa.
05/02/26
Exclusief voor leden
Varend Corso heeft alle dorpskernen aan boord
Tijdens de startbijeenkomst van Varend Corso Westland, gisteravond bij Intratuin ‘s-Gravenzande was het enthousiasme groots. Alle Westlandse dorpskernen op de route doen mee met de editie van 2026.
05/02/26
Kennisprogramma en awardceremonie Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 opent Dagrecreatie Live haar deuren in Evenementenhal Gorinchem. Dit nieuwe event voor professionals in de dagrecreatie staat in het teken van talkshows over onderwerpen als gastbeleving en innovatie, presentaties van vakspecialisten en een awardceremonie.
01/02/26
Consumenten en experts bepalen de Leukste Uitjes van Nederland
Op donderdag 12 februari worden de winnaars van de leukste uitjes per provincie en landelijk bekend gemaakt tijdens de vakbeurs Dagrecreatie Live in Gorinchem. Deze verkiezing van het Leukste Dagje Uit is een voortzetting van het initiatief dat de ANWB de afgelopen jaren had neergezet.