Geplaatst op: 27-05-2014
Auteur: Ton Vermeulen

Wie kopen de meeste souvenirs?

Wie kopen de meeste souvenirs?
Even een klein testje. Klaar voor de start? Af.

Wie kopen de meeste souvenirs? Ouderen of jongeren?

Ik wed dat u ouderen heeft geantwoord. Maar helaas het zijn jongeren. Van de 65-plussers koopt de helft een souvenir op vakantie, onder de jongeren is dit ruim 78%. Oeps, pijnlijke en onverwachte conclusie.

Uit onderzoek onder 417 bezoekers van de website Reisgraag.nl blijkt dat souvenirs vaker worden gekocht door jongeren dan door ouderen. Ik weet het. Het is een kleine steekproef en dan is de populatie nog beperkt tot de bezoekers van een bepaalde website maar toch wel een verrassend resultaat. Maar toen ik er even over nadacht ook weer niet. Jongeren moeten de wereld nog ontdekken en willen graag een aandenken aan de eerste vakanties mee naar huis nemen. Ouderen hebben het vaak allemaal al gezien en weten uit ervaring dat de meeste souvenirs in de la met rommel belanden om vervolgens jaren later door de plaatselijke huisvuilbrigade te worden afgevoerd. Gewoon een kwestie van ervaring tegenover jeugdige onbezonnenheid.

Ik zal u de belangrijkste resultaten van dit onderzoekje niet onthouden. Hier komen ze:

Door 78,4% van de jongeren onder de 16 jaar wordt een souvenir gekocht op vakantie. Dat souvenirs populairder zijn onder de jongere generatie dan bij de 65-plussers, blijkt tevens uit het feit dat 86,3% van de mensen tussen de 16 en 30 jaar een souvenir mee naar huis neemt. Vanaf deze leeftijd gaan de percentages weer omlaag.

Jongeren kopen vaker souvenirs waar ze achteraf niks aan blijken te hebben. Van de jongeren onder de 16 jaar koopt 41,4% wel eens zo'n nutteloze souvenir, onder de 65-plussers is dit maar 9,5%. Als ouderen een souvenir kopen, geven ze er wel meer geld aan uit. Er wordt namelijk door ruim een derde van de 65-plussers meer dan 40 euro uitgegeven aan souvenirs. Onder de respondenten jonger dan 16 jaar geeft maar 10% zoveel geld uit aan een souvenir. De helft van de jongeren geeft tussen de 0 en 10 euro uit aan een souvenir. Onder ouderen is dit percentage 14,3%.

Ouderen geven hun geld hierbij het liefst uit aan kleding (47,6%), juwelen, sieraden en horloges (33,3%) en (ansicht)kaarten (33,3%). Jongeren besteden hun geld het liefst aan de bijouterieën (51,7%), maar ook beeldjes zijn zeer populair (48,3%).

Van de respondenten krijgt 61,4% weleens een souvenirtje als familie of vrienden op vakantie zijn geweest. Op latere leeftijd krijgt men echter steeds minder vaak souvenirs. Bij de mensen tussen de 16 en 30 jaar krijgt 82,1% nog een souvenir van familie of vrienden. Onder ouderen is dit percentage slechts 38,1%.

En wat hebben we nu geleerd? Dat we vooral jongeren en jong volwassenen moeten aanspreken als we nutteloze souvenirs willen verkopen. Dat ouderen wel in de markt zijn voor een souvenir maar dan moet het een nuttig gebruiksvoorwerp zijn. En dat we vervolgonderzoek moeten doen naar de vraag waarom ouderen geen souvenirs meer krijgen. Want waarom nemen we voor de thuisblijvers geen souvenirs meer mee? Deze vraag laat me niet meer los. Ik kan me voorstellen dat ouderen het juist wel leuk vinden een souvenir van de kinderen te krijgen. Kunnen ze toch nog een beetje meegenieten. Of hebben de gevers het opgegeven nadat tientallen eerder meegebrachte souvenirs de volgende vakantie niet meer hebben gehaald? Of zijn de kinderen bang dat de ouders de volgende keer meewillen? Ik ben benieuwd naar het volgende onderzoek van reisgraag.nl.  
Topics:Vakanties
Trefwoorden: souvenirs

||| Nieuws |||

25/09/26
Exclusief voor leden
Eerste rolstoeleditie DinoAdventures in DierenPark Amersfoort
Deze herfstvakantie vindt er tijdens de DinoAdventures voor het eerst een speciale rolstoeleditie plaats in DierenPark Amersfoort. “Wij willen dat iedereen een kans krijgt om deel te nemen aan dit spannende dino-avontuur," meldt Hylke.
25/09/26
WK Wielrennen en Para-Cycling naar Groningen en Drenthe 2034
De internationale wielerunie UCI heeft zowel de UCI Road World Championships als de UCI Para-Cycling Road World Championships 2034 toegewezen aan de regio Groningen en Drenthe.
25/09/26
Bestedingen inkomend toerisme 7 procent omhoog in 2025
In 2025 hebben toeristen in Nederland 117,6 miljard euro uitgegeven. Dat is 5,6 miljard euro meer dan in 2024. Gecorrigeerd voor prijsveranderingen is dat een stijging van 3,1 procent. Buitenlandse toeristen nemen meer dan de helft van deze stijging voor hun rekening. Zij besteden 41,7 miljard euro, wat bijna 3,1 miljard euro meer is dan een jaar eerder. Dit komt overeen met een reële ontwikkeling van +7,1 procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek voor het ministerie van Economische Zaken.
24/09/26
Dickens Festijn introduceert tijdsloten
De 19e eeuwse Engelse stad van Charles Dickens herleeft voor de 34e keer in volle glorie op zaterdag 12 en zondag 13 december in Deventer. Vorig jaar werd voor het eerst een ticket ingevoerd en nu worden wachtrijen aangepakt door met tijdsloten te werken.
24/09/26
Exclusief voor leden
Schoonmaak trainen
Het aantal spoedsluitingen door de NVWA vanwege ernstige overlast van plaagdieren neemt de afgelopen jaren toe. Volgens horeca-expert Johan van de Bunt, ex-chef en Business Development Specialist bij Maxima Kitchen Equipment, spelen personeelstekorten en tijdsdruk een belangrijke rol bij het ontstaan van hygiëneproblemen.
24/09/26
Digitaliseringsmonitor 2026 van start
Hoe digitaal is het Nederlandse gastvrijheidsdomein? Welke technologieën worden al ingezet en waar liggen nog kansen of uitdagingen? Om daar inzicht in te krijgen, start NBTC opnieuw de jaarlijkse Nationale Digitaliseringsmonitor Toerisme & Gastvrijheid.
24/09/26
Verduurzamen recreatiewoningen naar nul emissies
Hoe bereikt de toeristische sector bij vakantiehuizen nul emissies over dertig jaar. Twee hogescholen zoeken dat uit.
24/09/26
Exclusief voor leden
Karlijn Dinkla en Marleen Schut nemen activiteiten House of Hosts over
Karlijn Dinkla en Marleen Schut nemen met House of Hosts de activiteiten achter onder andere HotelloTOP, EMCup, Les Amis GastrEUnomiques, EPCAS, Brabantsche Horeca Vrienden en Coupe des 5 Rally over.