Naar een Excellerende Gastvrijheidssector
CELTH is het
Centre of Expertise voor de gastvrijheidssector, met als doel het
aanjagen van samenwerking tussen de markt en het onderwijs. Zoals in
mijn vorige column geschetst is dat nodig! De gastvrijheidssector werkt
nog maar beperkt samen met kennisinstellingen en de academische wereld,
waardoor de sector achterloopt met data, fresh ideas en innovatie. In
zijn optreden bij College Tour gaf Bill Gates een aantal jaren geleden
al aan dat de belangrijkste les voor Microsoft is geweest om sterker met
jongeren en studenten samen te werken. Zij waren het die Gates 20 jaar
geleden wakker schudden en overtuigden dat internet weleens big zou
kunnen worden. "De meest baanbrekende ideeën komen van twintigers, maar
ook een aantal van dertigers”, gaf Gates toe.
De
gastvrijheidssector groeit in rap tempo en zorgt anno nu voor zo’n
650.000 banen, ofwel 6,5% van de werkgelegenheid. De gastvrijheidssector
fungeert meer en meer als katalysator voor de ontwikkeling van steden
en gebieden en raakt sterker verweven met sport, gezondheid en retail.
De potenties voor de sector zijn enorm, maar ook de complexiteit neemt
toe. Belangrijk dat ook werknemers die al in de sector werkzaam zijn,
‘bijblijven’ met kennis en competenties. En dat de sector – de
werkgevers – daarin ook hun verantwoordelijkheid nemen.
Werknemers
halen het beste uit zichzelf wanneer ze regie hebben over hun
ontwikkeling. Het is dan ook goed dat het regeerakkoord inzet op een
doorbraak. Zo geeft het nieuwe kabinetsbeleid aan dat het de primaire
verantwoordelijkheid van zowel werkgevers als werknemers is dat
werknemers inzetbaar blijven. De overheid zorgt voor de noodzakelijke
randvoorwaarden. Een belangrijke succesfactor daarbij is een doorbraak
op Leven Lang Leren. Het regeerakkoord is daarover klip en klaar. Het
kabinet wil met sociale partners en onderwijsinstellingen afspraken
maken over hun bijdrage aan een Leven Lang Leren. Hierbij wordt ook de
positie van de O&O-fondsen betrokken. Ter stimulering heeft het
kabinet de mogelijkheden voor werkgevers worden verruimd om
investeringskosten in mindering te brengen op de transitievergoeding.
De
Nederlandse Gastvrijheidsindustrie heeft enkele jaren geleden de
ambitie uitgesproken een topsector te worden. Om topsectorwaardig te
worden zijn door CELTH en haar Hogescholen in nauwe samenwerking met een
aantal brancheorganisaties en marktpartijen de scholingsbehoeften van
de sector onderzocht. Deze behoeften zijn vervolgens vertaald in
gecertificeerde scholingsprogramma’s op verschillende niveaus. Dat is de
basis voor Leven Lang Leren. Verder bleef het stil.
CELTH
pakt de handschoenen nu weer op en treedt met de sector in gesprek om
naar een Leven Lang Excelleren in de Gastvrijheidssector door te stuwen.
Het is hoog tijd dat de gastvrijheidssector als topsector de
inzetbaarheid van haar werknemers serieus neemt en scholing faciliteert.
Vaak kunnen deze scholingsprogramma’s gefinancierd worden vanuit de in
de cao’s opgenomen opleidingsgelden. De door het kabinet verruimde
financiële mogelijkheden – de verrekening met een transitievergoeding –
neemt de resterende drempel weg. Met excellerende werknemers is het
immers een stuk makkelijker om als bedrijf en als branche echt te
profiteren van de kansen voor groei en ontwikkeling die er zijn!
Trefwoorden: onderzoek, onderwijs, celth, leren, leven lang leren, werknemers, arbeidsmarkt
|
|
22/04/26
Het vertrouwen van consumenten verslechtert in april 2026 fors verder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het consumentenvertrouwen gaat van -30 in maart naar -44 in april. Dat is de op een na grootste daling sinds het begin van de statistiek in april 1986.
|
21/04/26
Bureau AVIAREPS, gaat een samenwerking aan met het Zwitserse ski- en outdoorresort Laax. Lynnette Hartsink, General Manager AVIAREPS Benelux, meldt dat het partnerschap gericht is op de Nederlandse en Belgische reisbranche.
|
20/04/26
Dé VakantieDiscounter is als eerste Nederlandse pakketreisaanbieder beschikbaar als app binnen ChatGPT. Door het eigen aanbod te integreren in het populaire AI-platform, speelt dé VakantieDiscounter in op veranderend zoek- en oriëntatiegedrag van consumenten.
|
17/04/26
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
|
17/04/26
Door de sterk gestegen kerosineprijs, zal KLM een aantal onrendabele vluchten uit zijn schema halen. De passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten. De meivakantie komt niet in gevaar.
|
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
|
14/04/26
Eindhoven Airport publiceerde vandaag haar jaarverslag 2025. Financieel gezien was 2025 een topjaar. De luchthaven bereikte een nettoresultaat van 25,2 miljoen euro bij een omzet van 100,5 miljoen euro (2024: nettoresultaat: 23,3 miljoen euro, omzet: 96,2 miljoen euro).
|
13/04/26
Op 15 april 2026 viert de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR) haar 15-jarig bestaan. Wat in 2011 begon als een initiatief van een kleine groep bevlogen reisondernemers, is uitgegroeid tot een stevige en professionele brancheorganisatie met inmiddels ruim 500 aangesloten leden.
|
|