Geplaatst op: 07-06-2021
Auteur: Guido Aerts

Bezint eer ge begint!

Bezint eer ge begint!

De laatste dertig jaar gaan we in oktober samen met vrienden een lang weekend naar een super leuk hotel in Zuid Limburg. Vrijdagavond aankomen, lekker borrelen. Zaterdag samen erop uit om dan af te sluiten met een "lazy sunday” waarna iedereen weer huiswaarts gaat. Herinneringen worden opgehaald en gekoesterd. We zijn er kind aan huis en voelen dat ook zo. 

Afgelopen jaar kon dit weekend niet doorgaan en het uitgesteld verlangen werd alleen maar groter. Enige weken terug probeerden we voor dit jaar te boeken. Het bericht was dat het helemaal volgeboekt was maar dat er nog wel een mogelijkheid was voor een nacht van donderdag op vrijdag voor de dubbele prijs.

Eind maart werd duidelijk wie er het komend jaar een Michelin ster mag voeren en er was een interview te zien met een van de nieuwelingen. Zonder blikken of blozen gaf de eigenaar en tegelijkertijd chef-kok aan dat hij nu de menuprijzen wel kon verdubbelen.

Vorige week, na een lange tijd zonder, eindelijk weer naar de pedicure. De prijs voor een behandeling is met 2,50 euro verhoogd.

Uiteraard mogen ondernemers hun eigen beleid voeren en het is ook begrijpelijk dat ze iets van de opgelopen schade van het afgelopen jaar proberen in te lopen. Blijft de vraag of extreme prijsstijgingen de beste optie zijn. En waarom worstel ik er persoonlijk zo mee?

Eerst maar onze gastheer en vriend uit Limburg. Rationeel begrijp ik het en natuurlijk hadden we eerder moeten boeken. Van de andere kant, ieder jaar krijgen we op tijd een email die ons eraan herinnert wat voor een fijne tijd we samen hebben en dat we vooral op tijd moeten boeken. Teleurgesteld concludeer ik dat loyaliteit dus kennelijk eenrichtingsverkeer is. Dit jaar dan maar een lang weekend naar Lissabon en misschien bevalt dat zo goed …

De nieuwe chef-kok die, samen met zijn huidige gasten, een mooie zaak heeft opgebouwd zet de Michelin deuren wagenwijd open om even te cashen met de te verwachten toestroom aan Michelin toeristen.

Van de pedicure kan ik het goed begrijpen en goed hebben. Zij heeft als ZZP-er een moeilijke tijd achter de rug. 2,50 euro is een verhoging van 10% en is nog te overzien.

Wie het onderste uit de kan wil, krijgt de deksel …

Een goed of onderscheidend concept met veel aandacht voor de beleving heeft praktisch twee belangrijke uitkomsten. De mogelijkheid om een premium prijs te vragen ten opzichte van de concurrentie en bijna automatisch gegenereerde loyaliteit. Dit wil ik meer en vaker. De gastvrijheidssector zou de verleiding moeten weerstaan om de prijzen exorbitant te verhogen. Het is verstandiger om naar de ‘life time value van een gast te kijken. Een redelijke (tijdelijke) prijsverhoging valt zeker te billijken.

Het zou ook kunnen dat de Michelin sterrenrestaurants in Lissabon een betere propositie leveren en daarmee een blijvertje blijken te zijn. Daar komt nog bij dat de gedwongen winkelnering in 2021 in Nederland vanaf 2022 verleden tijd zal zijn. Dan wordt het gewoon weer bikkelen en zal loyaliteit opnieuw verdiend moeten worden.

Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, hotels, loyaliteit, prijzen

||| Nieuws |||

27/08/26
Infrastructuur kan niet wachten
Voor gezond toerisme is een sterke basis van infrastructuur nodig voor het reizen. Daar hapert het, bruggen moeten vervangen worden en wegen vragen om onderhoud. 4 investeringsmaatregelen worden gevraagd door een coalitie van ondernemersorganisaties.
27/08/26
Digitale infrastructuur in toerisme: van achterstand naar strategisch voordeel
Elk jaar meet het NBTC hoe ver de Nederlandse toeristische sector staat met digitalisering. En elk jaar is de conclusie tweeledig: de ambities zijn er, maar de implementatie blijft achter. Ondernemers weten dat digitaal werken noodzakelijk is — maar de dagelijkse praktijk van een druk seizoen, beperkte IT-kennis en verouderde systemen maakt de stap naar een solide digitale infrastructuur lastig.
27/08/26
Exclusief voor leden
Nederlanders vaker naar West-Zweden
Steeds meer Nederlanders kiezen voor een kampeervakantie in West-Zweden. In 2025 brachten Nederlandse gasten 74.008 nachten door op campings in de regio West-Zweden, een stijging van maar liefst 17,9 procent ten opzichte van 2024. In dat jaar werden 62.768 Nederlandse campingovernachtingen geregistreerd.
27/08/26
Andere kijk op arbeidsuitwisseling recreatie en horeca
De horeca heeft blijvend behoefte aan nieuwe medewerkers én wil bestaande medewerkers perspectief bieden. Vanaf nu is er een nieuw instrument dat daarbij moet helpen. Het Sectoraal Ontwikkelpad Horeca maakt zichtbaar welke functies, opleidingen en doorgroeimogelijkheden er binnen de branche zijn, deze is ook voor recreatie beschikbaar.
27/08/26
Utrecht klaar voor EuroVelo
Utrecht wordt van 27 september tot en met 4 oktober 2026 het internationale middelpunt van de fietswereld tijdens Dutch Cycling Week. Een van de hoogtepunten is de EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2026, Europa's belangrijkste congres over fietstoerisme en recreatieve fietsroutes.
27/08/26
Rotterdammert naar Ina Klaassen
Ina Klaassen ontving Stadspenning de Rotterdammert op vrijdag 21 augustus in kleine kring uit handen van wethouder Diederik van Dommelen (Financiën, Organisatie, Vastgoed, Handhaving). De directeur van Museum Boijmans Van Beuningen kreeg de stadspenning voor haar betekenisvolle bijdrage aan de culturele sector van Rotterdam.
26/08/26
SunExpress Airlines start in 2027 een nieuwe verbinding naar Antalya
Vanaf de meivakantie in 2027 is het weer mogelijk om vanaf Airport Weeze dagelijks rechtstreeks naar de Turkse Rivièra te vliegen met SunExpress Airlines.
26/08/26
WK Masters Atletiek 2028 in Breda, Etten-Leur en Oosterhout
De wereldkampioenschappen atletiek voor masters komen in 2028 naar Nederland, naar Breda, Etten-Leur en Oosterhout. Tijdens de General Assembly van World Masters Athletics (WMA) in Daegu (Zuid?Korea) is het evenement officieel toegekend aan de Nederlandse kandidatuur.