30-05-2018: Dierentuin en Wetenschap

Dierentuin en Wetenschap

De Nederlandse Vereniging van Dierentuinen (NVD) organiseert op woensdag 30 mei het derde wetenschappelijke symposium ‘Dierentuin en Wetenschap’ in Apenheul in Apeldoorn.


Tijdens dit symposium staat de samenwerking tussen dierentuinen en universiteiten centraal en worden er diverse onderzoeksresultaten op het gebied van dierwelzijn en -gedrag in dierentuinen gepresenteerd. Voor het eerst staan er dit jaar ook presentaties van onderzoek naar ervaringen en het gedrag van bezoekers op het programma, waarmee de NVD-dierentuinen willen onderzoeken hoe ze de bezoekers liefde, respect en zorg voor de natuur kunnen bijbrengen. Tweede Kamerlid Arne Weverling (VVD), die dierenwelzijn in zijn portefeuille heeft, zal het symposium openen.


Aandacht voor educatie en natuurbehoud zijn belangrijk voor de NVD-dierentuinen. Jaarlijks trekken de NVD-dierentuinen gezamenlijk meer dan 10 miljoen bezoekers. Door hen in contact te brengen met dieren en natuur hopen de NVD-dierentuinen liefde, respect en zorg voor de natuur te ontwikkelen en uiteindelijk duurzaam gedrag te stimuleren. Niet voor niets worden tijdens het symposium daarom resultaten van onderzoek naar ervaringen en gedrag van bezoekers gepresenteerd. De presentaties gaan onder andere over de betrokkenheid van abonnementhouders bij dierentuinen, de betrokkenheid van jongeren bij biodiversiteit en duurzaam gedrag onder dierentuinbezoekers. De onderzoeken leveren waardevolle informatie op over het bereiken van de maatschappelijke doelen die NVD-dierentuinen voor ogen hebben.


De verschillende NVD-dierentuinen werken al jaren actief samen met universiteiten. De studenten en onderzoekers gaan in de dierentuinen aan de slag met onderzoeksvragen die daar spelen. Een win-win situatie: dankzij deze resultaten kunnen NVD-dierentuinen in kwaliteit vooruitgaan zowel op het gebied van dierwelzijn en – gedrag als op het gebied van de verbetering van de ervaring voor de bezoekers. Voor studenten en onderzoekers leveren dierentuinen een schat aan data op over deze onderwerpen. Ook dit jaar staan er onderzoeken over dierwelzijn en diergedrag op het programma.


Zowel onderzoek op het gebied van genetica als onderzoek naar de link tussen aquaria in dierentuinen en natuur zijn onderwerpen van presentaties. Daarnaast is er speciaal tijd ingeruimd voor de permanente aandacht die nodig is voor dierenwelzijn. Het hele programma en de mogelijkheid om aan te melden is te vinden op de website van de NVD:

https://www.nvddierentuinen.nl/nvd/symposia/nvd-symposium-programma-2018/


De studenten van de verschillende universiteiten krijgen tussen de presentaties door hun ’60 seconds of fame’ waarbij ze de mogelijkheid hebben om meer te vertellen over hun op een poster gepresenteerde onderzoeksproject. De beste poster en de beste presentatie krijgen – na beoordeling door een deskundige jury – een oorkonde en een prijs.


Dit symposium is mogelijk gemaakt door Apenheul in Apeldoorn, KMDA Antwerpen en de Universiteiten van Groningen, Leiden, Utrecht, Tilburg en Wageningen en is een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen.



Meer informatie op: https://www.nvddierentuinen.nl/nvd/symposia/nvd-symposium-programma-2018/

||| Nieuws |||

03/02/26
Waarom salontafelboeken maken perfect is voor jouw onderneming in de vrijetijdssector?
Wil je jouw bedrijf in de vrijetijdssector nét wat exclusiever laten aanvoelen? Dan is salontafelboeken maken een slimme zet. Het is een stijlvolle manier om jouw verhaal, sfeer en aanbod tastbaar te maken. Denk aan een luxe boek vol beelden, korte verhalen, reviews en verborgen parels van jouw locatie of activiteit. Zo geef je bezoekers iets om doorheen te bladeren, te bewaren en vooral: te delen met anderen.
02/02/26
Twee kritische beschouwingen op toerisme: de onzin van spreiding en ongewenst toerisme
In een tijd waarin de toeristische sector zoekt naar een nieuw evenwicht tussen groei, leefbaarheid en betekenis, verschijnen er steeds meer stemmen die oproepen tot herbezinning. Twee recente artikelen – van Ewout Versloot en Shirley Nieuwland – leggen ieder vanuit een eigen invalshoek de vinger op dezelfde zere plek: het huidige systeem piept en kraakt, en vraagt om een fundamentelere kijk op wat toerisme zou moeten bijdragen aan mens, plek en planeet.
02/02/26
Greenpeace zet streep door Lelystad Airport
Op meerdere verkeersborden zijn vanochtend de woorden ‘Lelystad Airport’ afgeplakt door actievoerders van Greenpeace Nederland. Onder het mom ‘Zet een streep door Lelystad Airport’ protesteren ze tegen het voornemen van het aanstaande kabinet om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.
02/02/26
Tool voor nabestaanden ondernemers
Wanneer een ondernemer overlijdt, krijgen nabestaanden naast het verdriet vaak te maken met veel regelwerk rondom het bedrijf dat achterblijft. Om hen hierbij te ondersteunen, is een nieuwe digitale tool ontwikkeld. Deze online tool geeft snel en overzichtelijk inzicht bij welke instanties ze terecht kunnen en welke zaken prioriteit hebben of nog kunnen wachten.
01/02/26
Consumenten en experts bepalen de Leukste Uitjes van Nederland
Op donderdag 12 februari worden de winnaars van de leukste uitjes per provincie en landelijk bekend gemaakt tijdens de vakbeurs Dagrecreatie Live in Gorinchem. Deze verkiezing van het Leukste Dagje Uit is een voortzetting van het initiatief dat de ANWB de afgelopen jaren had neergezet.
01/02/26
Kim Nooyens wint eerste award Kleinschalige Reisorganisatie bij Reisgala
Tijdens het Reisgala op 31 januari is voor het eerst een award voor Kleinschalige Reisorganisatie uitgereikt. De prijs ging naar Reisbrigade, aangesloten bij de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR).
29/01/26
Exclusief voor leden
Hoogste punt bereikt uitbreiding terminal Eindhoven Airport
Met het leggen van een houten dakligger door bouwopzichter Ruud Hendriks van Eindhoven Airport en uitvoerder Perry van der Wijst van Heijmans werd vandaag officieel het hoogste punt van de uitbreiding van de terminal van Eindhoven Airport bereikt.
29/01/26
Exclusief voor leden
Drie raden kijken kritisch naar leefomgeving en gezondheid
De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli), de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) en de Raad voor de Volksgezondheid & Samenleving (RVS) starten gezamenlijk een nieuw adviestraject als vervolg op het advies ‘Elke regio telt!’ uit 2023. De combinatie leefomgeving en gezondheid wordt doorgelicht en daarmee raakt het recreatie in de buurt.