Geplaatst op: 12-01-2026
Auteur: Marc Gerlings

KHN ziet kleine kansen voor 2026

KHN ziet kleine kansen voor 2026
Na een uitdagend 2025 kan 2026 tot stabiliteit leiden in de horeca.
"Een uitdagend horecajaar", is de omschrijving van 2025 door brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland. Dat komt door de alsmaar stijgende kosten. Dat lijkt nu voorbij en lichtpuntjes gloren aan de horizon van het jaar 2026. De koopkracht stijgt licht en dat is vaak een teken dat die extra uitgaven in de horeca terecht komen, bleek in het verleden.

"Horecaondernemers hebben in 2025 laten zien dat ze flexibel en veerkrachtig zijn," dat blijkt uit de nieuwe terug- en vooruitblik die vandaag door Koninklijke Horeca (KHN) is gepresenteerd tijdens de vakbeurs Horecava. Het was een wankel evenwicht. Enerzijds speelt er een grote schuldenlast en anderzijds laten de omzet- en volumecijfers een plus zien (zie de eerdere NRIT-nieuwsberichten voor de horeca 'gematigde groei bij stijgende prijzen' en 'Voorzichtig herstel financiële uitdagingen blijven'). Horeca vervult een belangrijke rol in Nederland als ontspan- en ontmoetingsplek voor vele mensen. Die gastvrijheid gecombineerd met een stabiel ondernemerschap is wat de horecaondernemers wensen voor het nieuwe jaar.
 

2025: 43.606 locaties (-278)

Met een totale omzet van € 33,9 miljard in 2025 is er een plus gemaakt van +3,8% en in volume van +1%. Het totaal aantal bedrijven eindigde met 43.606 locaties. Dit is een lichte afname van 278 locaties (-0,63%) ten opzichte van 2024. 

De verschuivingen in de sector zijn fors. De gast vraagt om andere horeca. Vergeleken met begin 2020 is het aantal horecalocaties vrijwel gelijk aan nu, maar er hebben in die periode aanzienlijke verschuivingen binnen de horeca plaatsgevonden. Opvallend is dat cafés en discotheken (-21,39%), restaurants en hotels zijn afgenomen en fastservice met 14,33% is toegenomen, die toename wordt voor het overgrote deel veroorzaakt door de stijging van het aantal bezorg/afhaalbedrijven dat in die periode met 48% groeide. De schuldenproblematiek is groot met 20% en 12% is (on)zeker over of het bedrijf komend jaar moet stoppen of failliet gaat. Ook CBS bevestigt dit beeld met 7% ziet geen toekomst.
 

2026: uitdagingen omzetten in stabiliteit

De seinen van de economische verwachtingen staan op lichtgroen vanwege de inflatie die daalt tot 2,2 / 2,5% en een koopkracht die toeneemt met 1,3%. Hoewel de arbeidsmarkt krap blijft, is er een verbeterd consumentenvertrouwen. De grootste uitdagingen blijven de schuldenproblematiek, marges die onder druk staan en het algemene ondernemersklimaat. Uit ons ledenonderzoek wordt duidelijk waar de grootste zorgen liggen: werkgeverslasten (70%), stijgende inkoopkosten (66%) en regeldruk (54%). 

Ook KHN kan nog niet voorspellen wat de invloed zal zijn van de btw-verhoging op logies. De sector voerde een felle campagne tegen de verhoging van 9 naar 21% btw. Bij de hoteliers leidt het voorlopig tot zorgen hoe die verandering uitpakt. Voor hotels blijft de impact van de btw-verhoging onzeker, 82% van de hoteliers geeft aan de btw-verhoging als de grootste uitdaging voor 2026 te zien. Als het over de vooruitzichten van het eigen bedrijf gaat dan is 44% (zeer) optimistisch gestemd tegenover 19% (zeer) pessimistisch.
 

Introductie data- en benchmarkplatform

KHN maakte ook bekend welke punten veel aandacht krijgen in 2026. Met iets meer potentiële groei in de markt staat 'innovatie' bovenaan. Voor de sector kan dat interessante cijfers opleveren.
  • Innovatie: lancering van een nieuw data- en benchmarkplatform KHN-Kompas, zodat ondernemers kunnen sturen op data. Verder zet KHN ook in op inzet van meer technologische middelen zoals AI.
  • Werkgeverschap: Uitbreiding van de arbeidsmarkt imagocampagne om nog meer mensen te enthousiasmeren om te werken in de horeca.
  • Ondernemerschap; inzet op verdere regeldrukreductie. 
Trefwoorden: horeca, KHN, jaarcijfers

CELTH



||| Nieuws |||

08/04/26
Exclusief voor leden
Kikker8baan Duinrell open
Duinrell heeft op 3 april de nieuwe Kikker8baan officieel geopend tijdens een feestelijke ceremonie in aanwezigheid van vele fans van het attractiepark. Ook deze vernieuwde versie heeft de klassieke vorm van een acht.
07/04/26
Camperplatform Goboony zet brandstofactie op
Het camperdeelplatform Goboony introduceert als eerste in de reiswereld een tegemoetkoming in plaats van een toeslag: bestaande klanten ontvangen €100 retour op hun brandstofkosten bij het boeken van een campervakantie.
07/04/26
Speciale kampioenskoffer voor PSV
PSV veroverde afgelopen weekend de landstitel in het betaald voetbal. Corendon viert dat als reispartner van de club mee. De touroperator maakt een speciale kampioenskoffer samen met No Boring Suitcses.
07/04/26
Venture booster voor duurzame luchtvaart
Voor start-ups die duurzame luchtvaart willen versnellen, is subsidie om expertise in te huren voor de financiering of het bereiken van de aansluiting op de markt. De beginnende ondernemers kunnen de subsidie aanvragen vanaf 2 april 2026. Het gaat om de Venture Booster kennisvouchers binnen de Tijdelijke subsidieregeling Luchtvaart in Transitie (LiT).
03/04/26
Exclusief voor leden
17 april opening Landal Zeezigt
Landal breidt het aanbod aan kustbestemmingen uit met 50 strandhuizen door de opening van Landal Zeezigt.
03/04/26
Exclusief voor leden
Stabilisering emissiehandelssysteem van invloed op luchtvaart
De Europese Commissie kiest voor een pragmatische stabilisering van het Europese emissiehandelssysteem (ETS) om prijsschokken te beperken zonder de klimaatkoers te wijzigen. Dit raakt de luchtvaart en luchthavens in Europa.
03/04/26
Exclusief voor leden
Nederland pakt toppositie in export cacaoproducten
Voor de toeristische sector een onverwacht unieke positie en kans duikt op in de CBS-cijfers. We zijn de grootste exporteur van cacaoproducten van de wereld. De numnmer 2 van dit moment, Duitsland, ontvang een kwart van al die heerlijke chocolade.
01/04/26
LDA vernieuwt handig overzicht met toeristische databronnen
De Landelijke Data Alliantie (LDA) presenteert de vernieuwde Datalandschap Wegwijzer 2.0: een compleet geactualiseerde gids voor iedereen die met toeristische data werkt – van beleidsmakers tot bestemmingsmarketeers en onderzoekers.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...