Geplaatst op: 07-05-2025
Auteur: Redactie
NRIT

Kabinet kondigt forse bezuinigingen aan voor Nationale Parken

Kabinet kondigt forse bezuinigingen aan voor Nationale Parken

In de voorjaarsnota heeft het kabinet aangekondigd dat de Nationale Parken de komende jaren bijna 24 miljoen euro minder zullen ontvangen. Dit besluit komt ondanks jaren van voorbereiding op nieuw beleid voor de periode 2024-2030 en een recent manifest waarin de parken samen met het ministerie van LVVN en 15 partners hun samenwerking bevestigden.

Gevolgen voor de Nationale Parken

De Nationale Parken stellen dat het kabinet hiermee strijdig handelt met het Beleidsprogramma Nationale Parken 2024-2030. Vanaf 2026 zullen de parken geen middelen meer hebben voor educatie en informatievoorziening. Ook de organisatie van vrijwilligers die de parken ondersteunen, komt in gevaar. Vanaf 2027 zal de financiering voor natuurherstel, biodiversiteitsverbetering en recreatiebeheer wegvallen. Dit kan leiden tot een verslechtering van de natuur en verminderde toegankelijkheid voor de meer dan 6 miljoen jaarlijkse bezoekers.

Ook natuurorganisatie IVN is ontstemd: "Het besluit is werkelijk bizar. Slechts enkele dagen eerder ondertekenden verschillende partijen het manifest ‘Samen werken aan karakteristieke natuurgebieden’, dat nota bene door het ministerie van LVVN zelf werd geïnitieerd. Nu de inkt nog niet eens droog is, trekt het kabinet de handen volledig af van de uitvoering. Onbegrijpelijk. Na een jarenlange samenwerking wordt nu ineens gekozen voor een volledige financiële afbouw per 2026", schrijft IVN die een klemmend beroep doet op de Tweede Kamer en op provinciale en lokale bestuurders om dit alles niet te laten gebeuren. "Samenwerken aan een gezonde leefomgeving is niet vogelvrij. De Nationale Parken zijn onze nationale trots en erfgoed en van ons allemaal. Ze verdienen onze volle steun."

Toegevoegde waarde van Nationale Parken

Nationale Parken zijn niet alleen natuurgebieden, maar ook samenwerkingsverbanden van bewoners, ondernemers, overheden en andere betrokkenen. Zij werken samen aan natuurbehoud en het oplossen van maatschappelijke vraagstukken. Uit onderzoek van Ecorys blijkt dat het keurmerk van de parken jaarlijks 70 miljoen euro aan extra opbrengsten genereert. Europees onderzoek toont aan dat elke geïnvesteerde euro in natuur 8 tot 38 keer wordt terugverdiend. Het ministerie van LVVN heeft daarbij een grote verantwoordelijkheid in haar rol als stelselverantwoordelijke.

Het verhaal van de parken

Nederland heeft 21 nationale parken die samen de topcollectie van natuur en landschap vormen. Elk park heeft een uniek karakter en vertelt een deel van het verhaal van Nederland. Deze parken zijn essentieel voor natuurbehoud en bieden een thuis aan bijzondere flora en fauna.

Trefwoorden: beleid, natuur, dagrecreatie, recreatie, nationale parken.

CELTH



||| Nieuws |||

23/01/26
Exclusief voor leden
Oprichting Wandelplatform Fryslân voor een sterke wandelprovincie
Op woensdag 21 januari vond de aftrap van Wandelplatform Fryslân plaats. De missie: Fryslân ontwikkelen tot een provincie waar lopen en wandelen vanzelfsprekend, aantrekkelijk en toegankelijk is voor iedereen.
23/01/26
Transavia vliegt in de zomer op Oujda
Transavia start komende zomer een tijdelijke verbinding tussen Rotterdam The Hague Airport en Oujda, in het noordoosten van Marokko. Tussen 2 juli en 31 augustus 2026 vliegt Transavia twee keer per week, op maandag en donderdag, rechtstreeks tussen Rotterdam en Oujda.
23/01/26
Exclusief voor leden
Gebruik creditcard neemt weer toe
Nederlanders gebruiken hun creditcard steeds vaker. Dat blijkt uit transactiedata van ruim 2,6 miljoen Nederlandse consumenten met een creditcard van ICS, aanbieder van Visa en Mastercard creditcards. Opvallend daarbij is dat het aantal betalingen aan Nederlandse ontvangers, zoals in de horeca, sterker groeit dan aan buitenlandse.
23/01/26
Genomineerden Nationale Evenementenprijzen en -steden 2026 bekend
De jury heeft de nominaties voor de Nationale Evenementenprijzen 2026 officieel vastgesteld. Welke s...
22/01/26
Beste campings in Nederland en Europa
De winnaars van de titel ‘ANWB Camping van het Jaar 2026’ zijn toegekend. In de categorie Fijnste familiecamping gingen Vakantiepark Beerze Bulten (Overijssel) en Camping Village Europa Silvella (Italië) met de hoofdprijs aan de haal. In de categorie Beste Kleine camping werden Camping Zwinderen (Drenthe) en Camping Domaine La Libaudié (Frankrijk) uitgeroepen tot winnaars.
21/01/26
KLM maakt WiFi gratis op Europese vluchten
KLM maakt als een van de eerste Europese luchtvaartmaatschappijen internet gratis voor passagiers binnen Europa. Passagiers kunnen tijdens de volledige vlucht e-mailen, internetten, muziek luisteren, gamen of films en series streamen.
21/01/26
Switch je route
De Fiets en Wandelbeurs in Jaarbeurs Utrecht is 13, 14 en 15 februari weer hét ontmoetingspunt voor iedereen met een passie voor fietsen en wandelen. Het thema van de komende editie is ‘Switch je route’. Bezoekers worden uitgedaagd hun blik te verruimen en nieuwe paden te verkennen: van onbekende langeafstandsroutes tot verrassende tochten dicht bij huis.
21/01/26
Exclusief voor leden
Kogge naar renovatie
Op dinsdag 20 januari is de 600 jaar oude IJsselkogge, een van de belangrijkste scheepsvondsten van Nederland, uit het conserveringsstation bij Museum Batavialand op een ponton over water naar Zwartsluis vervoerd. In Zwartsluis wacht verdere restauratie. Uiteindelijk zal het 15de-eeuwse handelsschip in Kampen een museale bestemming krijgen op een afstand van ongeveer 200 meter van de oorspronkelijke vindplaats in de IJssel.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...