Geplaatst op: 24-03-2025
Auteur: Redactie
NRIT

Portlantis: Nieuw opvallend bezoekerscentrum Rotterdamse haven

Portlantis: Nieuw opvallend bezoekerscentrum Rotterdamse haven
Foto's: Port of Rotterdam, Robin Utrecht

Dit weekend is een interactief ervaringscentrum op Maasvlakte 2 geopend. Portlantis, zoals het centrum heet, belooft een unieke kijkervaring te bieden op de Rotterdamse haven. Het opvallende gebouw, ontworpen door architectenbureau MVRDV, zal dienen als een plek waar bezoekers de betekenis en toekomst van de haven kunnen ontdekken.

Portlantis, de opvolger van bezoekerscentrum Futureland, wil een uitdagend dagje uit bieden, vol verwondering over de haven. "In Portlantis beleef je op een verrassende wijze wat de haven betekent voor Rotterdam, Nederland en Europa”, aldus Boudewijn Siemons, CEO van Havenbedrijf Rotterdam. Het centrum maakt gebruik van diverse vertelvormen, waaronder virtual reality en augmented reality, om de haven tot leven te brengen. Bezoekers kunnen ook deelnemen aan chemische en technische proefjes in speciale laboratoria. Portlantis dient als knooppunt voor verschillende doelgroepen: scholieren, studenten, zakelijke bezoekers, internationale havenautoriteiten en het brede publiek.

Het gebouw omvat 3.500 vierkante meter verdeeld over vijf verdiepingen en is ontworpen door bureau MVRDV van de bekende architect Winy Maas. De vorm bestaat uit een stapeling van vijf gedraaide vierkante volumes, elk met een groot panoramavenster waarvan het uitzicht correspondeert met wat je binnen ziet en ervaart. Er is geen vaste looproute; bezoekers kunnen hun eigen ontdekkingstocht samenstellen. Rode buitentrappen slingeren om het gebouw en leiden bezoekers naar het panoramadek, dat gratis toegankelijk is voor bezoekers. Er worden jaarlijks 150.000 bezoekers verwacht. Er is zo’n 30 miljoen euro geïnvesteerd in Portlantis. De entreeprijs voor volwassenen ligt op 12 euro, kinderen betalen tussen de 6 en 9 euro. Voor elk tijdslot zijn 250 kaarten beschikbaar.

Portlantis

Een plek voor iedereen

Portlantis is ontworpen om een breed publiek aan te spreken. "Portlantis wordt een plek voor jong en oud. Van doorgewinterde havenliefhebbers tot dagjesmensen en van scholieren tot professionals op zoek naar een bijzondere vergaderplek”, vertelt Eileen Niks, programmamanager namens Havenbedrijf Rotterdam. In Portlantis wordt gebruik gemaakt van allerlei verschillende vertelvormen. Denk daarbij aan virtual reality en augmented reality, exposities met grote 3D-modellen en laboratoria waar je chemische en technische proefjes kunt doen. Het centrum zal ook een restaurant herbergen, dat een breed scala aan gerechten aanbiedt. Het dak van Portlantis is vrij toegankelijk en biedt een panoramisch uitzicht over de Noordzee en Maasvlakte 2.

Portlantis

Het nieuwe 'Huis van de haven'

Naast de exposities en evenementen zal Portlantis ook onderdak bieden aan het EIC Mainport Rotterdam. "Straks kunnen jongeren vanuit Portlantis de haven nog beter verkennen en zo ontdekken wat hun toekomst in de haven zou kunnen zijn”, aldus Michiel Breijs, directeur van EIC Mainport Rotterdam. Dit centrum organiseert excursies en activiteiten voor scholieren en studenten om hen kennis te laten maken met de haven en haar mogelijkheden en verhuist van Rozenburg naar de Maasvlakte.

Portlantis

Trefwoorden: attractieparken, dagattracties, bezoekerscentra, Rotterdam, haven

CELTH



||| Nieuws |||

02/02/26
Twee kritische beschouwingen op toerisme: de onzin van spreiding en ongewenst toerisme
In een tijd waarin de toeristische sector zoekt naar een nieuw evenwicht tussen groei, leefbaarheid en betekenis, verschijnen er steeds meer stemmen die oproepen tot herbezinning. Twee recente artikelen – van Ewout Versloot en Shirley Nieuwland – leggen ieder vanuit een eigen invalshoek de vinger op dezelfde zere plek: het huidige systeem piept en kraakt, en vraagt om een fundamentelere kijk op wat toerisme zou moeten bijdragen aan mens, plek en planeet.
02/02/26
Greenpeace zet streep door Lelystad Airport
Op meerdere verkeersborden zijn vanochtend de woorden ‘Lelystad Airport’ afgeplakt door actievoerders van Greenpeace Nederland. Onder het mom ‘Zet een streep door Lelystad Airport’ protesteren ze tegen het voornemen van het aanstaande kabinet om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.
02/02/26
Tool voor nabestaanden ondernemers
Wanneer een ondernemer overlijdt, krijgen nabestaanden naast het verdriet vaak te maken met veel regelwerk rondom het bedrijf dat achterblijft. Om hen hierbij te ondersteunen, is een nieuwe digitale tool ontwikkeld. Deze online tool geeft snel en overzichtelijk inzicht bij welke instanties ze terecht kunnen en welke zaken prioriteit hebben of nog kunnen wachten.
01/02/26
Consumenten en experts bepalen de Leukste Uitjes van Nederland
Op donderdag 12 februari worden de winnaars van de leukste uitjes per provincie en landelijk bekend gemaakt tijdens de vakbeurs Dagrecreatie Live in Gorinchem. Deze verkiezing van het Leukste Dagje Uit is een voortzetting van het initiatief dat de ANWB de afgelopen jaren had neergezet.
01/02/26
Kim Nooyens wint eerste award Kleinschalige Reisorganisatie bij Reisgala
Tijdens het Reisgala op 31 januari is voor het eerst een award voor Kleinschalige Reisorganisatie uitgereikt. De prijs ging naar Reisbrigade, aangesloten bij de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR).
29/01/26
Exclusief voor leden
Hoogste punt bereikt uitbreiding terminal Eindhoven Airport
Met het leggen van een houten dakligger door bouwopzichter Ruud Hendriks van Eindhoven Airport en uitvoerder Perry van der Wijst van Heijmans werd vandaag officieel het hoogste punt van de uitbreiding van de terminal van Eindhoven Airport bereikt.
29/01/26
Exclusief voor leden
Drie raden kijken kritisch naar leefomgeving en gezondheid
De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli), de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) en de Raad voor de Volksgezondheid & Samenleving (RVS) starten gezamenlijk een nieuw adviestraject als vervolg op het advies ‘Elke regio telt!’ uit 2023. De combinatie leefomgeving en gezondheid wordt doorgelicht en daarmee raakt het recreatie in de buurt.
28/01/26
Caroline Bremner versterkt het team van Travel Foundation
Travel Foundation stelt Caroline Bremner aan als Data Insights Specialist. Ze brengt bijna 30 jaar ervaring in reisonderzoek en strategische toekomstverkenning in toerisme met zich mee.

||| Agenda |||

12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...