Geplaatst op: 19-09-2024
Auteur: Marc Gerlings

Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme opgericht

Aan de slag met kansen en uitdagingen in recreatief-toeristische sector

Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme opgericht
Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme opgericht in september 2024.
Overheid, onderwijs, bedrijfsleven en maatschappelijke instellingen verenigen zich per september 2024 in een nieuwe samenwerking op landelijk niveau: de Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme

De Landelijke Raad bestaat uit vertegenwoordigers van diverse ministeries, IPO, VNG, bedrijfsleven, kennisinstellingen en consumentenorganisaties, voorgezeten door een onafhankelijk voorzitter. De raad gaat met een integrale aanpak aan de slag met kansen en uitdagingen in de recreatief-toeristische sector.

De grote maatschappelijke uitdagingen waar Nederland voor staat, vragen om een gemeenschappelijke koers en integrale samenwerking. De gastvrijheidssector pakt als een van de eerste sectoren die handschoen op en heeft een Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme ingesteld. Daarin werken overheid, onderwijs, bedrijfsleven en maatschappelijke instellingen samen aan ruimte voor recreatie en brede welvaart. Randvoorwaardelijk voor die brede welvaart is een plek om te wonen en goed werk. Maar voor persoonlijk welbevinden is een waardevolle vrijetijdsbesteding voor alle Nederlanders net zo belangrijk. Om de ruimte daarvoor bij de inrichting van Nederland te bewaken staat de Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme aan de lat. Met een toenemende recreatiebehoefte, een groeiend aantal binnenlandse en buitenlandse bezoekers en economische betekenis, is het nu meer dan ooit van belang om een duurzame en verantwoorde ontwikkeling van de sector te waarborgen.

Waar is ruimte voor vrijetijd?

De urgentie voor samenwerking blijkt uit het recent verschenen Voorontwerp Nota Ruimte (VRO). Toenemende ruimteclaims zorgen voor een enorme ruimtelijke uitdaging waartegen geen enkele sector alleen opgewassen is. De nota pleit daarom voor integrale afstemming en samenwerking, waarvoor in het bijzonder in de recreatief-toeristische sector kansen liggen. De nieuwe Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme geeft gehoor aan de zogenoemde collectieve zorgplicht en pakt deze handschoen op: Hóe en vooral ook wáár brengen we in de toekomst onze almaar groeiende vrijetijd door?

De thema's

Binnen de raad werken partijen samen aan concrete thema’s zoals integrale gebiedsontwikkeling met groen in en om de stad, sterke dorpen en regio’s in heel Nederland en hoe bezoek kan bijdragen bij bredere maatschappelijke uitdagingen. Ook relevante thema’s als duurzame arbeidsmarkt, onderwijs en kennisontwikkeling vragen om een integrale aanpak en samenwerking. Daarmee wordt met deze samenwerking over domeinen heen een bijdrage geleverd aan oplossingen voor ieders toekomstige vrijetijdsbesteding én de recreatieve-toeristische sector op de lange termijn. Met handelingsperspectief voor ons allemaal.

Jeroen Joon, Vereniging Nederlandse Gemeenten: "Toerisme en recreatie zijn volop in ontwikkeling en dragen sterk bij aan het welzijn van mensen en de kwaliteit van hun leven. […] Gemeenten zijn hierin de eerste gesprekspartner en overheid voor inwoners en ondernemers. Naast kansen zijn er ook uitdagingen. Dat moet in balans zijn. De VNG vindt het daarom belangrijk dat er op landelijk niveau door middel van de nieuwe Raad overleg en afstemming plaatsvindt.”

Wim Kulik, Ministerie van Economische Zaken: "Alleen samen kunnen we de uitdagingen waar de toeristische en gastvrijheidssector voor staat aanpakken.”

Jeroen de Koe, Vereniging Natuurmomenten: "We zitten in de raad omdat we namens onze vereniging op zoek zijn naar een betere balans tussen ecologie en economie als het gaat om de toekomst van recreatie en toerisme in Nederland.”

Trefwoorden: raad, recreatie, toerisme, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

17/02/26
Zeeuws toerisme krimpt: 5% minder overnachtingen in 2025
Zeeland trok in 2025 minder verblijfstoeristen en zij verbleven bovendien korter. Als gevolg daarvan daalde het aantal overnachtingen met 5%, terwijl landelijk een stijging van 2% is waargenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS over 2025, die door HZ Kenniscentrum Kusttoerisme zijn geanalyseerd voor Zeeland.  
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
17/02/26
Duurzaamheid groeit: meer dan 850 vrijetijdsbestemmingen in Nederland officieel gecertificeerd
In Nederland hebben inmiddels ruim 850 toeristische en vrijetijdsbestemmingen aantoonbaar duurzame s...
17/02/26
Toegankelijk carnaval in Breda dankzij Changing Places Toilet
Tijdens carnaval in Breda (Kielegat) kunnen mensen met een ernstige beperking dit jaar makkelijker mee feesten dankzij een mobiele Changing Places toilet dichtbij het hart van het feestgedruis. De unit biedt voorzieningen die verder gaan dan een standaard rolstoeltoegankelijk toilet. Met deze faciliteit speelt de stad in op de behoefte van Nederlanders met een ernstige beperking die ook graag uitgaan en deelnemen aan evenementen.
17/02/26
Schiphol verwacht meer reizigers in 2026 met stillere vliegtuigen
Royal Schiphol Group heeft over 2025 sterke operationele en financiële resultaten gepubliceerd. Het jaar werd gekenmerkt door een verdere verschuiving naar stillere vliegtuigen, een stijgende passagierstevredenheid en aanzienlijke investeringen in de kwaliteit van de luchthaven.
17/02/26
Exclusief voor leden
22 ambassadeurs versterken culinaire positie Vlaanderen
Toerisme Vlaanderen vernieuwt het culinaire ambassadeurscollectief ‘Ambassadors of GOESTING’ om Vlaanderen wereldwijd sterker te positioneren als toeristische gastronomische topregio. De ambassadeurs geven internationaal lading aan het begrip 'goesting'.
16/02/26
Jet de Ranitz nieuwe voorzitter Raad van Commissarissen VVV Nederland
VVV Nederland heeft Jet de Ranitz benoemd tot voorzitter van de Raad van Commissarissen. De benoeming gaat in op 15 februari 2026. De Ranitz is momenteel voorzitter van de Raad van Bestuur van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) en brengt ruime bestuurlijke ervaring mee op het gebied van strategie, organisatieontwikkeling en governance.
16/02/26
Exclusief voor leden
Na helm ook rugbeschermer verplicht op de piste?
Komend weekend start de voorjaarsvakantie en vertrekken weer honderdduizenden Nederlanders richting de sneeuw. De sneeuwfun gaat steeds vaker samen met de roep om veiligheid op de drukke pistes. Na de helm is de vraag of alle skiërs de rugbeschermer moeten dragen.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...