Geplaatst op: 18-04-2024
Auteur: Marc Gerlings

Groeipad toerisme in Vlaanderen

Groeipad toerisme in Vlaanderen
Peter de Wilde. Foto: Toerisme Vlaanderen
Vandaag spreekt Peter de Wilde CEO Toerisme Vlaanderen bij het Trendcongres Toerisme en Vrijetijd 2024 bij HZ in Vlissingen. Peter gaat in op de visie van toerisme en hoe je dat met samenwerken bereikt. Vlaanderen is al hersteld van de Covid-periode en lijkt een groeipad in te slaan.

Toeristisch Vlaanderen ontving in 2023 14,6 miljoen toeristen uit binnen- en buitenland. Dat zijn er 6 procent meer dan in 2022 en ook 1 procent meer dan in het pre-coronajaar 2019. Ook het aantal overnachtingen ligt in 2023 4 procent hoger dan in 2019. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van Statbel.

Zuhal Demir, Vlaamse minister van toerisme: "Hiermee is het bewijs nog maar eens geleverd dat onze toeristische sector in Vlaanderen bijzonder veerkrachtig is. Deze mooie cijfers zijn een meer dan verdiende beloning voor het harde werk van onze toeristische ondernemers die het tijdens corona heel moeilijk hebben gehad maar nooit de moed hebben verloren."

In 2023 kwamen 14,6 miljoen toeristen genieten van de vele troeven die toeristisch Vlaanderen rijk is. In vergelijking met 2022 zijn er dat 6 procent meer. In vergelijking met het pre-coronajaar 2019 zijn het 1 procent aankomsten meer. 6,9 miljoen toeristen kwamen uit eigen land, 6 procent meer dan in het pre-coronajaar 2019.

De bezoekers die naar Vlaanderen komen blijven gemiddeld ook langer dan in 2019, wat goed nieuws is. Ook het buitenlands toerisme herstelt dus beter dan verwacht.

Nederland blijft belangrijkste buitenlandse markt

De meeste buitenlandse toeristen komen uit de buurlanden Nederland, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Nederland steekt er met kop en schouders bovenuit, met maar liefst 4,1 miljoen overnachtingen in 2023 of 16 procent meer dan in 2019. Het Verenigd Koninkrijk, dat in 2021 zwaar was weggezakt door de strenge coronamaatregelen en de Brexit, maakt in 2023 een stevige comeback en heeft nog slechts 3 procent minder overnachtingen dan in 2019. De top 10 van de buitenlandse herkomstlanden in 2023 is bijna een spiegel van deze van 2019. Alleen China, dat in 2019 op de 9de plaats stond, is in 2023 vervangen door Zwitserland.

Musea en attracties deden het bijzonder goed in 2023

De Vlaamse musea, belevingscentra en attracties ontvingen 6,6 procent meer bezoekers dan in 2022. 'Als we enkel naar de musea kijken, dan is de stijging zelfs 15,9 procent tegenover 2022. De heropening van het KMSKA speelt hierbij een belangrijke rol. Maar eigenlijk kunnen de meeste attracties en musea erg mooie bezoekersaantallen voorleggen', meldt Toerisme Vlaanderen.

Arbeidsmarkt in toerisme en bruto toegevoegde waarde

De arbeidsmarkt in de toeristische sector is sinds 2018 stevig toegenomen. In 2018 waren er 289.212 mensen aan de slag in de toeristische sector in Vlaanderen, goed voor 6,9 procent van alle jobs. In 2022 steeg dat cijfer naar 301.327 jobs in de toeristische sector in Vlaanderen, 7,4 procent van alle jobs. Tweejaarlijks brengt de Vlaamse Statistische Autoriteit de economische impact van toerisme in kaart. De uitgaven door toeristen in Vlaanderen bedroegen in 2022 9,5 miljard euro of 2,6 procent van de totale bruto toegevoegde waarde in Vlaanderen.
Trefwoorden: Vlaanderen, toerisme, groei, Trendcongres

CELTH



||| Nieuws |||

20/02/26
Twee krachtige perspectieven op de toekomst van toerisme
Het Trendcongres Toerisme & Vrijetijd 2026 maakt vandaag de twee keynote-sprekers bekend die het congres op 2 april openen: Signe Jungersted (Group NAO) en Kees Klomp (lector Betekeniseconomie). Beide sprekers benaderen de toekomst van toerisme vanuit een ander systeem, maar delen dezelfde boodschap: de visitor economy beweegt een kantelpunt binnen, en vraagt om nieuw denken, nieuwe waarden en nieuwe vormen van bestuurlijke en maatschappelijke samenwerking.
20/02/26
Meertalige bezoekerservaringen
Nederland ontvangt jaarlijks een groeiende internationale bezoekersstroom, waardoor musea, attractieparken en andere leisure-organisaties steeds vaker investeren in meertalige bezoekerscommunicatie. Daarbij speelt digitale toegankelijkheid een steeds grotere rol, mede door toenemende aandacht voor WCAG 2.1-richtlijnen binnen de sector.
20/02/26
Grootste indoorsportpretpark van Europa opent in Nieuwegein
Sparkx, het snelgroeiende Belgische sportpretparkconcept, vestigt zich eind 2026 in Nieuwegein. Met 7.500 vierkante meter wordt het nieuwe park in De Beursfabriek direct het grootste indoorsportpretpark van Europa. Bezoekers kunnen er kennismaken met zo’n vijftig klassieke, innovatieve en virtuele sporten — van basketbal tot een wingsuitvlucht.
19/02/26
GeoFort opent interactieve AI tentoonstelling met Bas Haring
Toekomstmuseum GeoFort opent vrijdag 20 februari een nieuwe interactieve tentoonstelling over kunstmatige intelligentie (AI). De aftrap wordt verricht door wetenschapper, schrijver en filosoof Bas Haring, die bekendstaat om zijn vermogen om complexe technologie begrijpelijk te maken voor een breed publiek.
18/02/26
Airbnb introduceert ‘Nu boeken, later betalen’ voor Nederlandse reizigers
Airbnb lanceert een nieuwe betalingsoptie voor Nederlandse gasten die wereldwijd verblijven boeken. Met de functie ‘Nu boeken, later betalen’ kunnen reizigers hun accommodatie alvast vastleggen zonder direct af te rekenen. De optie is beschikbaar bij in aanmerking komende accommodaties met gemiddelde of flexibele annuleringsvoorwaarden en moet zorgen voor meer flexibiliteit voor gasten én meer boekingskansen voor hosts.
17/02/26
Zeeuws toerisme krimpt: 5% minder overnachtingen in 2025
Zeeland trok in 2025 minder verblijfstoeristen en zij verbleven bovendien korter. Als gevolg daarvan daalde het aantal overnachtingen met 5%, terwijl landelijk een stijging van 2% is waargenomen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS over 2025, die door HZ Kenniscentrum Kusttoerisme zijn geanalyseerd voor Zeeland.  
17/02/26
Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen draagt Vierdaagsebed over aan jonge onderneemster Jet Beers
Vierdaagsebed, het platform dat al meer dan twintig jaar wandelaars van de Nijmeegse Vierdaagse koppelt aan gastvrije logeeradressen, krijgt een nieuwe toekomst. Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen (TVAN) draagt het initiatief over aan de jonge onderneemster Jet Beers, die het platform met veel energie voortzet. Daarmee blijft Vierdaagsebed tóch behouden, ondanks de eerdere aankondiging dat TVAN ermee zou stoppen.
17/02/26
Duurzaamheid groeit: meer dan 850 vrijetijdsbestemmingen in Nederland officieel gecertificeerd
Steeds meer Nederlandse toeristische en vrijetijdsbestemmingen kiezen zichtbaar voor duurzaamheid. Ruim 850 locaties — van hotels en parken tot campings, wellness en zelfs bibliotheken — voldoen inmiddels aan de strenge eisen van Green Key en Duurzaam Gastvrij, de toonaangevende keurmerken in de sector.

||| Agenda |||

24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...