Geplaatst op: 10-01-2023
Auteur: Marc Gerlings

Horeca zoekt zijn weg in energie- en klimaatcrisis

Horeca zoekt zijn weg in energie- en klimaatcrisis
De winnaars van de categorieën met in het midden de overall winnaar. Foto: Horecava


Op de vakbeurs Horecava worden op de eerste dag de innovatie awards uitgereikt. Daarbinnen is de Karel de Vos Award speciaal voor duurzame innovaties in het leven geroepen. Deze keer leek die speciale award overbodig. Bijna alle winnaars betrekken de energie- of klimaatcrisis in hun oplossingen. De overall winnaar ook, het alternatief voor vlees Redefine Meat mocht de grote prijs op het podium ontvangen bij de start van de Horecava 2023.

Overall winnaar: Redefine Meat

Redefine Runder bavette is een sappig, plantaardig stuk vlees. Dit malse stuk vlees kan je grillen of bakken. Zowel veganisten als vleesliefhebbers kunnen genieten van vlees, zonder concessies te doen aan smaak of duurzaamheid. Redefine Meat besteedde meerdere jaren aan onderzoek naar onder meer textuur en smaak van dit plantaardige alternatief. Een greep uit de opmerkingen uit het juryrapport van de vakjury.


"Deze inzending laat zien dat je door middel van omdenken ook mee kan gaan in de huidige ontwikkelingen op het gebied van plant-based producten zonder op "hol” te slaan.


Het geeft je een andere beleving van vlees die het origineel goed benaderd. Hetgeen ook in de tenaamstelling tot zijn recht komt. Kwalitatief goed product dat goed valt. Zowel visueel als smaaktechnisch.


Men heeft hier jarenlang aan gewerkt waarbij men het gebruik van nieuwe technologieën niet uit de weg is gegaan. Vanuit de markcijfers blijkt dat 80 % van de vleesconsumptie zit in de zogenaamde ‘whole-cuts’. Het assortiment en productie is dan ook hierop aangepast."


De innovatie awards zijn opgedeeld naar categorieën. Hierin zijn meerdere innovaties te vinden die goed passen bij het bedrijfsleven in recreatie en toerisme.

Categorie Food & Beverage

Onder deze categorie vallen producten met nieuwe smaken, smaakcombinaties of toepassingen. Vernieuwend in de markt, verrassend voor de gast, bedrijfseconomisch interessant voor de ondernemer. Alle voedingsmiddelen (in alle staten van verwerking; van vers tot kant-en-klaar) en dranken. Ook food & beverage producten uit streek en regio vallen binnen deze categorie.


Redefine Meat heeft in deze categorie gewonnen met het product 'Redefine Runder Bavette'.  Deze winnaar werd uit de categoriewinnaars gekozen tot overall winnaar van de Horecava Innovatio.n Award.

Redefine Meat gebruikt voor hun vleesproducten technologie, in plaats van dieren. Zij noemen dit New-Meat™ omdat het dezelfde smaak, textuur, mondgevoel en veelzijdigheid heeft als dierlijk vlees, maar dan 100% plantaardig is. Zij ontwikkelen hun producten aan de hand van een diepgaande studie naar de aspecten van vlees. Het vlees is gemaakt in samenwerking met toonaangevende vleesexperts, slagers, en chef-koks in de wereld om zo hun klanten de ultieme vleeservaring te bieden.


Categorie Equipment & Services

Onder deze categorie vallen producten of systemen die het werk voor ondernemers en medewerkers vergemakkelijken, verlichten, verminderen, bespoedigen of veraangenamen. Of technieken die zorgen voor betere kwaliteit van het horecaproduct, prestatie-verhogende apparatuur, technologie (bijvoorbeeld robots), installaties en gereedschappen. FrieteRia-BrasseRia / infratuur.nl  heeft met haar infrarood frituur de award gewonnen in deze categorie. 


De verhoogde gasprijzen zorgen ervoor dat vele cafetaria’s willen switchen van energiebron van hun frituurpan. FrieteRia-BrasseRia / infratuur.nl  biedt hiervoor een oplossing namelijk een frituurpan die wordt verwarmd met infraroodpanelen. Dit is een relatief goedkope en eenvoudige energietransitie in cafetaria’s. FrieteRia-BrasseRia / infratuur.nl  wil bestaande bakwanden van frituurpannen ombouwen tot infraroodpanelen, zodat de cafetaria’s van het gas af kunnen. 


De jury: "Echt een oplossing voor één van de grootste problemen van deze tijd: energiekosten. Daarnaast heeft het product nog meer voordelen. Minder olie nodig, geen open vuur meer en makkelijk te reinigen. De techniek kan ook in andere toepassingen ingezet worden. Echt innovatie die vanuit Horeca zelf is ontstaan."


Categorie Concepts, Interior & Design

Onder deze categorie vallen producten, voor zowel interieur en exterieur, die bijdragen aan een betere uitstraling van bedrijven, die voor gasten sfeer- en comfort-verhogend zijn, die voor beleving zorgen of die bijdragen aan hogere omzetten. Denk bijvoorbeeld aan meubilair & stoffering, verlichting, servies, bestek & glaswerk en decoraties. Sit & Heat en Satelliet hospitality furniture won met de Celsius terrasstoel. 


Satelliet Meubelen lanceert, in samenwerking met Sit & Heat, de Celsius terrasstoel met geïntrigeerd verwarmd systeem. Deze geeft comfort én is energiebesparend. Buitenkachels op gas of elektriciteit verbruiken veel energie. Met de Celsius buitenstoel is het gebruik van een terrasverwarmer niet meer nodig. De energiebesparing is 95% in vergelijking met traditionele verwarmingssystemen.


Categorie Digital, Apps & Social Media

Onder deze categorie vallen mobiele en digitale toepassingen voor gasten, consumenten en/of ondernemers binnen de horeca en foodservice industrie die de kwaliteit en beleving vergroten en/of het ondernemen makkelijker maken en/of het rendement verhogen. Lacoly is de winnaar in deze categorie met een oplossing voor whatsapp en instagram communicatie in de horeca en hotels.


De jury: "Het concept is simpel & snel te begrijpen waardoor het breed inzetbaar is. Het draait op bestaande technieken de iedereen gebruikt. Wie heeft er immers niet whatsapp op zijn telefoon? Dat maakt de introductie van nieuwe apps overbodig. De presentatie was een aangename verrassing. Jonge, frisse en enthousiaste ondernemer. Er is goed nagedacht over de implementatie.  Lacoly is (nog) geen groot bedrijf. Het zijn kleine ondernemers met de potentie om veel hotels en andere horecabedrijven te helpen. "


Duurzaamheid, Karel de Vos Award

De Clique Circulaire Bakken wint de Karel de Vos Award.  Het is een overkoepelende categorie voor duurzaamheid en er wordt één inzending beloond met deze prijs, vernoemd naar de initiatiefnemer van de Horecava Innovation Award. De Clique gebruikt het 'afval' uit de stad om de stad te voeden. Met kleine inspanning van alle partijen verandert afval in waardevolle grondstoffen en foodproducten. 


Het systeem werkt als volgt. Lokale horeca en cateringbedrijven ontvangen 20 liter plastic retourbakken van het type mayonaise-emmer, om hun snij- en etensresten in te deponeren. Schoon, afsluitbaar, zonder vieze geurtjes. Er wordt gecoacht op goed scheiden en gedragsverandering. De gelabelde bakken worden opgehaald per vrachtfiets en in de hub (loods) geleegd, geregistreerd, gereinigd en weer retour gestuurd. 


Op de verzamelde koffiedrap groeien bij een plaatselijke kweker oesterzwammen voor gebruik in de keuken. Hier worden onder meer bitterballen van gemaakt. Uit sinaasappelschillen perst een kleine lokale voedselproducent sinaasappelolie voor schoonmaakmiddelen of als smaakmaker in bijvoorbeeld bier. De rest wordt gecomposteerd tot een rijke compost, waar weer kruiden op mogen groeien. De ondernemer heeft tot 70% minder waste en een goed verhaal naar zijn klanten.

"De cirkel is aardig rond" vindt de jury. "Een unieke lokale samenwerking tussen horeca en kleinschalige voedselproducenten. Nu nog alleen in Utrecht maar de Clique kijkt naar groter Den Haag. Elke keer vanuit een locale hub rustig groeien, dat is de opzet. In al zijn eenvoud de meest duurzame innovatie van 2023. Daarom: overtuigdend winnaar van de Karel de Vos Duurzaamheid Award! "

 

 

 

 

Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, innovatie, gastvrijheid, energie, klimaat

CELTH



||| Nieuws |||

10/03/26
Slimme verpakkingen: winst voor jouw recreatiebedrijf
De toerisme- en recreatiesector bruist van activiteit, maar staat ook voor continue uitdagingen. Gastvrijheid is de kern, maar efficiëntie achter de schermen is net zo belangrijk. Hoewel verpakkingen vaak als een detail worden gezien, spelen ze een verrassend grote rol in de dagelijkse bedrijfsvoering en de algehele gastervaring. Laten we eens kijken waarom doordachte verpakkingskeuzes van belang zijn voor jouw bedrijf.
10/03/26
Exclusief voor leden
Start Voigt Select
Steeds meer reizigers trekken tijdens de zomervakantie naar koelere bestemmingen, weg van de massa en de drukkende hitte. Met Voigt Select lanceert touroperator Voigt Travel een kwaliteitslabel dat uitzonderlijke accommodaties in Noord-Europa in de kijker zet.
10/03/26
Groei hotelboekingen boven 30%
Afgelopen week stegen de temperaturen tot 20 graden. HotelSpecials ziet in hun eigen data dat de Nederlander na een lange, grijze winter massaal kiest voor een korte 'spring break'. Het aantal boekingen voor het voorjaar ligt nu al ruim 34% hoger dan vorig jaar.
10/03/26
Niet alleen kamers tellen bij hotelgiganten
De Weekgrafiek van het Financieele Dagblad van 28 februari heeft als kop “Chinese hotelgiganten zitten marktleider Marriott op de hielen.” En inderdaad: Jin Jiang en H World Group zijn op basis van het aantal hotelkamers wereldwijd de nummer twee en vier. Maar alleen kamers tellen geeft een verdraaid beeld van de werkelijkheid, meent Rob van Ginneken van BUas.
10/03/26
Exclusief voor leden
Marije Hulshof wordt lid RvT van veranderend Kröller-Müller
Op 14 april 2026 treedt Marije Hulshof toe tot de Raad van Toezicht van het Kröller-Müller Museum. Zij volgt Thessa Menssen op, die sinds 2018 lid was van de Raad. Kröller-Müller Museum komt terecht in een uitbreidingsfase.
10/03/26
Mijlpaal 5 miljoen verblijfsgasten voor Gelderland
Het toerisme in Gelderland laat opnieuw groei zien. In 2025 namen zowel het dagbezoek als het aantal verblijfsgasten toe in de regio Veluwe Arnhem Nijmegen. Ruim 5 miljoen gasten verbleven minimaal één nacht in Gelderland, 3,5% meer dan in 2024. Voor het eerst is de grens van 5 miljoen verblijfsgasten gepasseerd.
09/03/26
Digitale euro in Nederlands betaalverkeer
Makkelijk betalingsverkeer vinden gasten bij horeca, campings en attracties heel fijn. De betaalopties gaan veranderen. DNB wil dat bankbiljetten en munten, als enige vorm van publiek geld, ook in digitale vorm beschikbaar komen via de digitale euro. Het betalingsverkeer gaat nog verder veranderen.
09/03/26
Exclusief voor leden
Safe assist maakt indoor karten veiliger
Wat als er een aanrijding gebeurt? Leisure centrum Playdôme Roosendaal introduceert Safe Assist bij het indoor karten dat ingrijpt als karts te dicht bij elkaar komen.

||| Agenda |||

02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...