Geplaatst op: 10-12-2020
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Wat heeft een mogelijke lockdown voor effect op de vrijetijdssector?

Wat heeft een mogelijke lockdown voor effect op de vrijetijdssector?
Afbeelding van Cor Gaasbeek via Pixabay

Het aantal besmettingen loopt in Nederland sterk op. Vandaag werden maar liefst 8.793 nieuwe besmettingen gemeld. Dat brengt ons in rap tempo steeds dichterbij strengere maatregelen. De Nederlandse regering heeft deze week een aantal documenten uit het Catshuisoverleg openbaar gemaakt. Dat geeft een aardig inkijkje in de mogelijkheden die worden overwogen.

Basis voor alle maatregelen in dat scenario is het verbod op samenkomsten. Dan staat het sluiten van voor publiek toegankelijke gebouwen en locaties weer bovenaan de agenda. Dat betekent sluiting van bioscopen, theaters, filmhuizen, concertzalen, podia voor alle genres van muziek, theaters en hiermee vergelijkbare culturele instellingen, musea, presentatie-instellingen, monumenten met een publieksfunctie, casino's, arcadehallen, speelhallen en markten (m.u.v. warenmarkten). 

Ook doorstroomlocaties weer dicht

Ook doorstroomlocaties zoals attractieparken en dierentuinen worden dan weer gesloten. Als gevolg van het samenkomstenverbod is ook sluiting van fitnesscentra, sportclubs, sauna’s en zwembaden aan de orde. Sportclubs, zwembaden en fitnesscentra mogen open blijven voor jongeren tot 18 jaar. Een gedeeltelijke sluiting van de detailhandel met uitzondering van levensmiddelenbranche, drogisterijen, apotheken en warenmarkten is dan weer een optie. 

Er komt in dat zwarte scenario ook een dringend advies op niet-noodzakelijke reizen in binnen- en buitenland te vermijden. Ook hotels mogen bij een verscherping geen alcohol meer schenken. 

Forse economische schade

Strengere maatregelen leiden volgens het veel besproken memo van het ministerie van EZK tot grote schade aan de economie en werkgelegenheid. Die worden dan geschat op -22% voor het BBP en -24% voor de werkgelegenheid. Een volledige lockdown is nu economisch gezien desastreus, stellen de opstellers van het memo. Onderzoek voor ontwikkelde economieën wijst uit dat de impact van een harde lockdown meer dan 2.5 keer zo grote negatieve effecten heeft op de economie dan een minder zware lockdown.

Overigens lag bij het laatste Catshuisoverleg ook een memo op tafel waarbij het maximum aantal bezoekers voor culturele instellingen tijdens de kerstperiode werd opgerekt naar 100 personen en het onder strenge voorwaarden openstellen van restaurants. Daar lijkt nu geen sprake meer van.

Trefwoorden: corona, crisis, maatregelen, beleid, horeca, attractieparken, cultuur, sport

CELTH



||| Nieuws |||

08/01/26
Vakantiebeurs opent toeristisch jaar 2026
De 55ste editie van Vakantiebeurs is vandaag feestelijk geopend in Koninklijke Jaarbeurs. Tijdens het traditionele Ambassadeursontbijt, dit jaar in de indrukwekkende Jaarbeurs setting van Van Gogh: The Immersive Experience, gaven burgemeester Sharon Dijksma, Jeroen Roodenburg (ministerie van Buitenlandse Zaken) en Jeroen van Hooff (CEO Koninklijke Jaarbeurs) in aanwezigheid van meer dan honderd internationale ambassadeurs, honderden journalisten en duizenden vakprofessionals het startschot voor een nieuw toeristisch seizoen.
08/01/26
Wereldprimeur: betaal de echte prijs van je vliegticket
Na koffie, bananen en chocolade krijgt nu ook vliegen een echte prijs via het Future Friendly Fund. Het Impact Institute heeft berekend wat een vlucht werkelijk kost wanneer ook de schade aan klimaat en natuur wordt meegenomen.
08/01/26
Monument ARTIS-Aquarium gaat op 13 juni 2026 weer open
Het gerenoveerde en vernieuwde ARTIS-Aquarium wordt op zaterdag 13 juni 2026 feestelijk geopend voor het publiek. Na vijf jaar intensieve restauratie is het iconische rijksmonument uit 1882 klaar voor een nieuw hoofdstuk.
08/01/26
Exclusief voor leden
Arriva investeert in nieuwe treinen voor Vechtdallijnen
Tot in ieder geval december 2028 blijft Arriva de vervoerder op de Vechtdallijnen. De dienstregeling wordt uitgebreid, het traject Almelo-Mariënberg wordt geëlektrificeerd en er komen nog meer zitplaatsen voor reizigers. Hiervoor heeft Arriva vijf nieuwe elektrische FLIRT-treinen besteld bij Stadler.
08/01/26
Zo word je online beter gevonden door de moderne vakantieganger
Wie een vakantiewebsite of boekingsplatform runt, weet dat moderne reizigers snel beslissen. Ze scrollen door aanbiedingen, vergelijken prijzen en lezen reviews voordat ze klikken. Daarom is het essentieel dat jouw website direct opvalt in zoekmachines. Denk aan duidelijke teksten, aantrekkelijke beelden of snelle laadtijden, zodat bezoekers blijven hangen. Als je weet waar jouw doelgroep naar zoekt, is de kans veel groter dat je website relevant is, waardoor boekingen of aanvragen toenemen zonder dat je steeds moet adverteren.
07/01/26
VvKR maakt handige route langs kleinschalige reisorganisaties
De Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR) biedt op de Vakantiebeurs in Utrecht een speciale kleinschaligheidsroute. Deze route voert bezoekers langs ruim 40 VvKR-leden, die elk staan voor persoonlijke service, deskundigheid en zorgvuldig samengestelde reizen met karakter.
07/01/26
Hoe gaan Nederlanders en andere Europeanen in 2026 op vakantie?
Een zeer ruime meerderheid van de Nederlanders (88%) heeft vakantieplannen voor dit jaar en 33% heeft al geboekt. Het aantal Nederlanders met vakantieplannen is vergelijkbaar met vorig jaar, het aandeel boekers is wel hoger. Nederlanders zijn van plan dit jaar 2,4 vakanties te ondernemen, dat is al enige jaren stabiel. Dat blijkt uit de nieuwste editie van de Vakantie Sentiment Monitor van NBTC. Daarin is het aankomende vakantiegedrag van Nederlanders, Belgen, Duitsers, Engelsen, Amerikanen en Spanjaarden onderzocht.
07/01/26
Exclusief voor leden
Lufthansa en Amadeus veranderen boekingsaanpak
De Lufthansa Group en reistechnologiebedrijf Amadeus zijn een partnerschap aangegaan om het boeken, wijzigen en beheren van vluchten nog eenvoudiger en intuïtiever te maken voor reizigers.

||| Agenda |||

08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...