Geplaatst op: 18-03-2020
Auteur: Marc Gerlings

Goede maatregelen maar waar blijft de Taskforce?

Goede maatregelen maar waar blijft de Taskforce?

"Overleven is voor ondernemers eerste zorg, houd aandacht voor lange termijn hersteloffensief, ” Dat is de eerste reactie van Kees van Wijk, voorzitter Gastvrij Nederland, op het pakket maatregelen dat het kabinet gisteravond heeft gepresenteerd. De maatregelen zijn goed maar er is ook kritiek. Waar blijft de Taskforce om de eerste weken te overleven? Ook op regionaal gebied worden krachten gebundeld en groeit de roep om provinciale steun. Dit blijkt uit 5 actiepunten opgesteld door Gastvrij Gelderland.

De nieuwe regeling voor werktijdverkorting, de uitbreiding van de financieringssteun voor met name grotere mkb-bedrijven via de GO-regeling en de versnelde inkomensondersteuning voor zelfstandigen; het zijn allemaal maatregelen die ondernemers in de brede vrijetijds- gastvrijheids- en toerismesector ondersteunen nu de coronacrisis hen zo hard treft. Gastvrij Nederland complimenteert dit kabinet met de stappen. 

Inhaaleffect ontbreekt

Op 16 maart heeft Gastvrij Nederland in een brandbrief aan de staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat, Mona Keijzer, voor een aantal sectorspecifieke maatregelen gepleit. De sector kent veel kleine familiebedrijven met een beperkt werkkapitaal, de sector is arbeidsintensief en heeft veel vaste lasten en verplichtingen. Een groot deel van de bedrijven verdient de jaaromzet in een beperkte periode in het jaar, namelijk tussen april en oktober. Het inhaaleffect ontbreekt; omzet die ondernemers in het seizoen niet maken, kunnen zij op een ander moment niet meer inhalen. 

"Eenvoudig, toegankelijk én ruimhartig; dat is waar Gastvrij Nederland in nauw overleg met de leden de maatregelen op zal toetsen”, zegt Kees van Wijk. "Om te kijken of dit voldoende soelaas biedt of dat er meer nodig is.” Gastvrij Nederland is teleurgesteld dat zij nog geen reactie van het kabinet heeft gekregen op haar verzoek tot het instellen van een Taskforce, waar, naast vertegenwoordigers van de sector, in ieder geval de ministeries van EZK, Financiën en Sociale Zaken en Werkgelegenheid in zouden moeten participeren. Taak van de Taskforce is om praktische oplossingen te verzinnen om de bedrijven te helpen de eerste weken te overleven én om te werken aan een groots hersteloffensief wanneer de vraag vanuit binnen- en buitenland zich herstelt. 

"Een Haags crisisoverleg is hard nodig”, aldus Van Wijk, "zij aan zij met de sector. Niet morgen maar vandaag!” 


De gastvrijheidssector is belangrijk voor de economie van Nederland: De totale economische waarde van de recreatie en toerisme sector in Nederland bedraagt 87,5 miljard euro, er zijn 791.000 banen mee gemoeid (2018).


Gastvrij Gelderland vraagt provincie om lastenverlichting

Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen, Stichting Achterhoek Toerisme, RBT Rivierenland en de belangenorganisaties HISWA-RECRON en Koninklijke Horeca Nederland (KHN) bundelen vanaf vandaag hun krachten. Als 'Gastvrij- Gelderland' spannen zij zich de komende periode in voor toeristische ondernemers en vragen daarbij steun van de provincie.
  
Herre Dijkema, directeur van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen: "De gevolgen van de maatregelen voor de sector zijn ongekend en immens: geen bezoek betekent geen bestedingen en dus ook geen werk. De afgelopen dagen zijn wij overspoeld met berichten over de grote zorgen die ondernemers hebben. Veel bedrijven hebben inmiddels al tijdelijke contracten beëindigd of werktijdverkorting aangevraagd, maar dan nog komen ze op korte termijn in financiële problemen.”
 

5 actiepunten:

1. Samen na te denken over het ondersteunen en versterken van de sector bij het overwinnen van de economische gevolgen van het corona-virus. Niet alleen nu, maar ook straks als het virus op zijn retour is. 

2. Direct extra middelen voor ondernemers vrij te maken, bovenop de lopende nationale maatregelen. Deze extra middelen zijn nodig om de ergste gevolgen voor provinciale werkgelegenheid en economie te beperken. 

3. Samen met de sector ervoor te zorgen dat het toeristisch bezoek aan de provincie snel aantrekt, als dat bezoek weer mogelijk is.

4. Een taskforce in te richten vanuit de Provincie samen met de samenwerkende Gelderse organisaties die de (acute) problemen in de sector gecoördineerd gaat aanpakken.

5. Actief steun en betrokkenheid aan de toeristische sector uit te spreken. Het zijn voor ondernemers buitengewoon onzekere en moeilijke tijden. Zij kunnen elke vorm van hulp goed gebruiken.


Betalingsproblemen voorkomen

Tevens doet Gastvrij-Gelderland een oproep aan de Gelderse gemeenten om op korte termijn renteloos uitstel te verlenen voor de betaling van lokale lasten zoals de toeristenbelasting. En daarnaast te onderzoeken of ondernemers kwijtschelding kunnen krijgen voor (een deel van) de lokale lasten op het moment dat er betalingsproblemen ontstaan door de gevolgen van de uitbraak van het corona virus COVID-19.

Trefwoorden: corona, toerisme, leisure, lasten, Keijzer, Taskforce, toeristenbelasting, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

05/02/26
Exclusief voor leden
Zelf driften: Duinrell introduceert nieuwe auto-attractie
Naast de nieuwe Kikker8baan opent Duinrell komend seizoen nog een nieuwe attractie in het park: de Duinrell Drifter. In deze attractie besturen bezoekers zelf hun rit en bepalen zij met een hendel hoeveel zij ‘driften’.
05/02/26
Exclusief voor leden
Varend Corso heeft alle dorpskernen aan boord
Tijdens de startbijeenkomst van Varend Corso Westland, gisteravond bij Intratuin ‘s-Gravenzande was het enthousiasme groots. Alle Westlandse dorpskernen op de route doen mee met de editie van 2026.
05/02/26
Kennisprogramma en awardceremonie Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 opent Dagrecreatie Live haar deuren in Evenementenhal Gorinchem. Dit nieuwe event voor professionals in de dagrecreatie staat in het teken van talkshows over onderwerpen als gastbeleving en innovatie, presentaties van vakspecialisten en een awardceremonie.
05/02/26
Begrote opbrengst toeristenbelasting stijgt met 9,0 procent
In 2026 verwachten gemeenten 15,3 miljard euro te ontvangen uit heffingen, 6,5 procent meer dan een jaar eerder. Wie de cijfers van CBS doorneemt ziet dat de toeristenbelasting een stuk hoger uitvalt, namelijk 9%. De verschillen in toeristenbelasting zijn groot.
04/02/26
NEMO is even voor volwassenen
Het techniek- en ontdekkingsmuseum NEMO is altijd op de jeugd gericht. Maar nu zijn de volwassenen aan de beurt met een speciaal gemaakt programma in de avonden in de komende maanden. Het museum zorgt ook nog voor een drankje.
03/02/26
Exclusief voor leden
Peer Bueller mag KAYAK groter maken
Peer Bueller trad in 2016 in dienst bij KAYAK als Chief Financial Officer en werd in 2021 Chief Operating Officer. Sinds zijn komst bij KAYAK heeft Peer zich gericht op de expansie van het bedrijf, de groei van KAYAK for Business het platform voor zakelijke reizen van het merk, en het stimuleren van commerciële innovatie.
03/02/26
Waarom salontafelboeken maken perfect is voor jouw onderneming in de vrijetijdssector?
Wil je jouw bedrijf in de vrijetijdssector nét wat exclusiever laten aanvoelen? Dan is salontafelboeken maken een slimme zet. Het is een stijlvolle manier om jouw verhaal, sfeer en aanbod tastbaar te maken. Denk aan een luxe boek vol beelden, korte verhalen, reviews en verborgen parels van jouw locatie of activiteit. Zo geef je bezoekers iets om doorheen te bladeren, te bewaren en vooral: te delen met anderen.
02/02/26
Twee kritische beschouwingen op toerisme: de onzin van spreiding en ongewenst toerisme
In een tijd waarin de toeristische sector zoekt naar een nieuw evenwicht tussen groei, leefbaarheid en betekenis, verschijnen er steeds meer stemmen die oproepen tot herbezinning. Twee recente artikelen – van Ewout Versloot en Shirley Nieuwland – leggen ieder vanuit een eigen invalshoek de vinger op dezelfde zere plek: het huidige systeem piept en kraakt, en vraagt om een fundamentelere kijk op wat toerisme zou moeten bijdragen aan mens, plek en planeet.

||| Agenda |||

10/02/26
10/02/26 t/m 10-02-26: Kennistafel 5: De kracht van het landschapsontwerp als meerwaarde voor het vakantiepark
Datum: 10 februari 2026Locatie:  Molecaten Park Landgoed Ginkelduin Scherpenzeelseweg 53  ...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...