Geplaatst op: 03-01-2021
Auteur: Menno Stokman

2021 wordt een mooi(er) jaar!

2021 wordt een mooi(er) jaar!
Menno Stokman
2020 was een bijzonder jaar. Getekend door de start van een pandemie, met stille Amsterdamse grachten, afgelaste evenementen en gesloten horeca als gevolg. Inmiddels zitten we volop in de tweede lockdown. Tóch zijn er gebieden en ondernemers die het nog nooit zo druk hebben gehad als in dit coronajaar, want de Nederlanders gingen massaal in Nederland op pad. Immers: #hiermoetjezijn

Als CELTH hebben we getracht om toch perspectief te bieden, met de scenario’s over hoe de gastvrijheidssector er na corona uit kan zien. Met de scenario’s hebben we veel partijen kunnen inspireren en handvatten kunnen bieden door voor een onzekere toekomst. De scenario’s zijn bediscussieerd met staatssecretaris Mona Keizer en de Taskforce-partijen. Met de scenario’s in de hand is een verkenning uitgevoerd van de toekomst van de (water)recreatie- en verblijfssector. Ook vormden ze de basis voor een blik op de toekomst tijdens Trendrapport Live op 7 december en in het Trendrapport toerisme, recreatie en vrije tijd 2020. Met de Nederlandse Kamers van Koophandel in Azië en KLM zijn de scenario’s besproken, om het veranderende reis- en vlieggedrag te kunnen verkennen.

2021 wordt een mooi jaar! Het eerste jaar van een herstel van de gastvrijheidssector. Immers, het vaccin komt er aan. In diverse landen om ons heen worden groepen al ingeënt. In Nederland gaan we niet zo snel, maar ook hier worden in januari de eerste vaccins geleverd. Dat is fantastisch nieuws. Immers, een werkend vaccin wordt wereldwijd als hét middel gezien om uit de coronacrisis te komen. Dit is zeker een reddingsboei voor de gastvrijheids- en reissector die grotendeels op slot zit.

Maar is dat vaccin wel de gamechanger waar we met z’n allen op zitten te wachten? In de media is al veel discussie over hoe de Nederlander tegen vaccinatie aankijkt. "Het aantal mensen dat zich wil laten vaccineren tegen corona is de afgelopen maanden gedaald. In september was dat 65 % en dat is nu 60 %”, zo bleek recent uit onderzoek van I&O Research. Om een groepsimmuniteit te kunnen krijgen moet minstens 60% tot 70% zich laten vaccineren.

Het vaccin is dus het nieuwe mondkapje. Na maandenlange discussies over wel of geen mondkapje, is nu het vaccin waar veel Nederlanders zich nog niet aan willen branden. Zonder kennis van zaken, weet de gemiddelde Nederlander natuurlijk wel beter. Regeringspartij VVD sluit indirecte dwang niet uit: wie zich niet laat vaccineren, mag dan bijvoorbeeld niet naar binnen in overheidsgebouwen, naar evenementen of de horeca bezoeken. Via een vaccinatiebewijs kan iedere Nederlander straks aantonen gevaccineerd te zijn. Het is wel duidelijk dat – alléén als meer Nederlanders bereid zijn zichzelf te laten vaccineren – het vaccin daadwerkelijk de gamechanger voor de gastvrijheidssector wordt waar we zo naar snakken. Een noodzakelijke verandering... want alleen dán wordt 2021 ook echt een mooier jaar.

Topics:CELTH

||| Nieuws |||

29/01/26
Exclusief voor leden
Hoogste punt bereikt uitbreiding terminal Eindhoven Airport
Met het leggen van een houten dakligger door bouwopzichter Ruud Hendriks van Eindhoven Airport en uitvoerder Perry van der Wijst van Heijmans werd vandaag officieel het hoogste punt van de uitbreiding van de terminal van Eindhoven Airport bereikt.
29/01/26
Exclusief voor leden
Drie raden kijken kritisch naar leefomgeving en gezondheid
De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli), de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) en de Raad voor de Volksgezondheid & Samenleving (RVS) starten gezamenlijk een nieuw adviestraject als vervolg op het advies ‘Elke regio telt!’ uit 2023. De combinatie leefomgeving en gezondheid wordt doorgelicht en daarmee raakt het recreatie in de buurt.
28/01/26
Caroline Bremner versterkt het team van Travel Foundation
Travel Foundation stelt Caroline Bremner aan als Data Insights Specialist. Ze brengt bijna 30 jaar ervaring in reisonderzoek en strategische toekomstverkenning in toerisme met zich mee.
28/01/26
Exclusief voor leden
Arriva verandert managementstructuur
Per 1 februari 2026 vindt er een wijziging plaats in de directie van Arriva Nederland. Anne Hettinga zal per 1 februari na ruim 25 jaar, waarvan bijna 20 jaar als CEO, zijn functie bij Arriva Nederland neerleggen. Hij verlaat Arriva echter niet, hij blijft lid van de Executive Board van Arriva Group. Het Nederlandse management gaat over naar de Arriva Group.
28/01/26
De smaak van gastvrijheid: hoe culinaire ervaringen het toerisme veranderen
Vroeger was een vakantie geslaagd als je de belangrijkste bezienswaardigheden had gezien. Tegenwoordig zoeken reizigers en recreanten naar iets meer: een complete beleving. En wat is een meer fundamenteel onderdeel van een beleving dan eten? De culinaire ervaring is geëvolueerd van een noodzakelijkheid tot een van de belangrijkste pijlers van modern toerisme. Voor professionals in de sector is het niet langer een vraag óf je aandacht besteedt aan eten, maar hóé je het inzet om onvergetelijke herinneringen te creëren.
27/01/26
Sven Versteeg nachtburgemeester van Nederland
Tijdens het Horecava-nieuwjaarsfeest ‘MOOI! 2026’, is Sven Versteeg uitgeroepen tot Nachtburgemeester van Nederland 2026.
27/01/26
Martijn Smeenge is BUas Docent van het Jaar 2025-2026
Martijn Smeenge van de Academie voor Toerisme is uitgeroepen tot BUas Docent van het Jaar 2025-2026. Voor het derde achtereenvolgende jaar won Smeenge ook de titel Toerisme Docent van het Jaar, met het hoogste aantal studentenstemmen.
27/01/26
Hof van Saksen haalt weer meerdere awards binnen
Op dinsdag 27 januari zijn de winnaars van de Parkvakanties Awards 2026 bekendgemaakt. De bezoekers van vakantieplatform Parkvakanties stemden de afgelopen weken ruim 8.000 keer op hun favoriete vakantieparken. De meeste prijzen gingen naar Landal parken en resort Hof van Saksen.