Geplaatst op: 23-01-2026
Auteur: Marc Gerlings

Genomineerden Nationale Evenementenprijzen en -steden 2026 bekend

Utrecht, Amsterdam of Dordrecht wint Evenementenstad 2026

Genomineerden Nationale Evenementenprijzen en -steden 2026 bekend
Harlingen. Foto: NCE.
De jury heeft de nominaties voor de Nationale Evenementenprijzen 2026 officieel vastgesteld. Welke steden en evenementen worden dit jaar erkend als de uitblinkers binnen de Nederlandse publieksevenementensector?

In de categorie ‘Evenementenstad van het jaar’ zijn Amsterdam, Utrecht en Dordrecht genomineerd. In de running voor de titel ‘Beste Publieksevenement’ zijn Corso Vollenhove, Amsterdam 750 en International Dutch Distillers Festival (IDDF) Schiedam.

Voor de Event Impact Award zijn Popronde, Roze Zaterdag en Into the Great Wide Open kanshebbers op de titel.

Binnenkort presenteren de genomineerden zich met een pitch aan de jury. Dit vindt plaats in Harlingen dat in 2025 werd uitgeroepen tot Evenementenstad van het Jaar. Deze bepaalt vervolgens de winnaars. Bij de uiteindelijke beoordeling worden inhoudelijke elementen als visie, aanpak, toegankelijkheid, innovatie, samenwerking met stakeholders en maatschappelijke impact voor de stad meegewogen.

De jury

De jury van de Nationale Evenementenprijzen staat onder leiding van Johan Moerman (voormalig directeur Rotterdam Festivals) en kent daarnaast de leden: Demelzha Blinker, Willem Westermann en Marianne Dijkshoorn. De jury wordt aangevuld door roulerende leden namens de winnaars in de categorieën Evenementenstad van het Jaar, Event Impact Award, Beste Publieksevenement 2025 en een Hogeschool student. Dit jaar zijn dit Kor Wijna (Beleidsadviseur recreatie, toerisme en citymarketing,  gemeente Harlingen), Gerard Lommerse (Voorzitter Stichting Darwinparkfestival), Manpreet Gill (voorzitter Zomerparkfeest) en Sanne van der Lei, student aan NHLStenden Leisure & Events Management.

De Nationale Evenementenprijzen bestaan sinds 2001. Belangrijkste doel is de professionaliteit van de sector publieksevenementen te vergroten. Een van de middelen daarvoor is de jaarlijkse uitreiking van de evenementenprijzen. Sinds 2014 gebeurt dit ceremonieel tijdens het Nationaal Congres Evenementen (NCE), hét platform voor eventprofessionals. Sinds de introductie van de prijzen is gebleken dat ze een belangrijke stimulans zijn voor organisatoren en gemeenten. Zowel evenementen als gemeenten die in het verleden als winnaars zijn uitgeroepen, bevestigen dit. De prijzen zorgen voor aanzienlijke landelijke en regionale media-aandacht en worden vaak besproken tijdens gemeenteraads- en collegevergaderingen.

Voor meer informatie over de Nationale Evenementenprijzen zie Nationale evenementenprijzen - NCE.

NCE in Grand Prix stad Zandvoort

Het Nationaal Congres Evenementen is dé ontmoetingsplek voor eventprofessionals. Bezoekers krijgen praktische tips en vernieuwende inzichten en krijgen inspiratie om evenementen of evenementensteden te laten groeien. Daarnaast verbindt het congres eventprofessionals met elkaar. En omdat ze een heel diverse achtergrond hebben (onder andere organisatiebureaus, toeleveranciers, sponsoren, overheden, venues en marketingorganisaties) is de uitwisseling van kennis en ervaring waardevol.

NCE is dit jaar voor de 11e keer en vindt plaats in de gemeente Zandvoort. Zandvoort staat bekend om haar prachtige strand en het Circuit van Zandvoort, maar is tegelijkertijd een nummer één evenementengemeente en is trots gastgemeente te zijn van het Nationaal Congres Evenementen 2026.

Beuinigingen

Het thema van dit jaar is "Toekomstbestendige evenementen in tijden van lokale bezuinigingen”. Het Nationaal Congres Evenementen staat in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen. Gemeenten moeten vanaf 2026 gezamenlijk zo’n € 3 miljard bezuinigen door verminderde rijksfinanciering. Dit zet druk op lokale voorzieningen, waaronder cultuur, evenementen en welzijn. Tijdens het Nationaal Congres Evenementen delen we inzichten, ervaringen en ideeën om, ondanks bezuinigingen, onze dorpen en steden bruisend en verbonden te houden.

Wil jij erbij zijn? Voor meer informatie, overzicht van de juryleden, het programma nationaal congres evenementen en aanmelden: Nationaalcongresevenementen.nl.

 
Trefwoorden: congres, evenementen, steden, citymarketing, regiomarketing

CELTH



||| Nieuws |||

11/06/26
Opening Vismigratierivier in 2027 leidt tot internationale conferentie
In 2027 staat een bijzonder moment gepland bij de Afsluitdijk: de opening van de Vismigratierivier. Het zorgt er ook voor dat de internationale Fish Passage Conference naar Nederland komt.
10/06/26
Fietsroute onthult hoe de Romeinen ooit over de Veluwe trokken
Nieuwe thematische fietsroute van 48 km rond de Romeinen in Garderen. De route wordt op zaterdag 20 juni 2026 officieel geopend bij de Beeldentuin Garderen.
08/06/26
Moeliker Ridder Orde van Oranje-Nassau
Koning Willem-Alexander heeft Kees Moeliker benoemd tot Ridder in de Orde van de Oranje-Nassau. De oud-directeur van het Natuurhistorisch Museum Rotterdam kreeg de koninklijke onderscheiding op ‘Dead Duck Day’ vrijdag 5 juni tijdens zijn feestelijke afscheidsreceptie uitgereikt door locoburgemeester Tim Versnel.
08/06/26
800 deelnemers fietsevenement Stelling van Amsterdam
Zondag 7 juni stond de 6e editie van de Ronde van de Stelling van Amsterdam op de fietsagenda. 800 deelnemers verschenen aan de start. De toevogeing van de 40 km route was een succes.
05/06/26
Leonard Geluk wordt de nieuwe algemeen directeur van Natuurmonumenten
Leonard Geluk is nu nog algemeen directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en volgt bij Natuurmonumenten Pim van der Feltz op. Geluk zal 1 oktober 2026 bij Natuurmonumenten starten.
04/06/26
Bijzondere postdocbeurs naar meerstemmig erfgoed en immersie in attracties
Dr. Ilja Simons en dr. Wim Strijbosch van Breda University of Applied Sciences (BUas) ontvangen beiden een postdocbeurs van Regieorgaan SIA voor vernieuwend onderzoek naar meerstemmig erfgoed en immersie in themed entertainment.
03/06/26
Oerol: act over AZC dat vakantiepark wordt
Van 12 tot en met 21 juni 2026 is Oerol Festival op Terschelling het internationale podium voor locatietheater, cultuur en theater. De 45e editie speelt zich af op ruim 40 locaties.
01/06/26
Kasteelruïne Ter Elst weer open voor bezoek
Op 31 mei heropenden Stichting Kempens Landschap en het lokaal bestuur van Duffel de kasteelruïne Ter Elst. Na een intensief restauratietraject krijgt het historische kasteel een nieuwe invulling als publieke belevingsplek.