Geplaatst op: 22-01-2026
Auteur: Marc Gerlings

Btw-verhoging op logies remt groei toerisme in 2026

Kans op krimp binnenlandse markt verblijfstoerisme

Btw-verhoging op logies remt groei toerisme in 2026
Dordrecht.
Het verblijfstoerisme in Nederland groeit in 2026 naar verwachting licht met maar 0,5% ten opzichte van 2025. Daarmee is de groei – met uitzondering van coronajaar 2020 – de laagste sinds 2012. De verwachte afvlakking is deels het gevolg van de btw-verhoging op logies per 1 januari 2026 en mogelijke bezuinigingen door reizigers, meldt NBTC in de forecast voor dit jaar. 

Vooral het binnenlands verblijfstoerisme staat onder druk, terwijl het internationale verblijfstoerisme blijft groeien, zij het in een lager tempo. Het totale aantal verblijfsgasten blijft in 2026 nagenoeg gelijk op circa 53 miljoen gasten. Een tegenvaller voor de nationale markt, 2026 is een jaar van krimp.

Binnenlands verblijfstoerisme krimpt na jaren van groei

Na meerdere jaren van stevige groei krimpt het binnenlands verblijfstoerisme in 2026 naar verwachting met 1%. Het aantal Nederlandse verblijfsgasten komt daarmee op 30 miljoen. In 2025 was de groei al sterk afgezwakt.

De btw-verhoging op logies die per 1 januari omhoog ging van het lage naar het hoge tarief van 21% kan ertoe leiden dat Nederlanders vaker kiezen voor goedkopere alternatieven over de grens, zoals Duitsland en België. Die prijsgevoeligheid was in 2025 al zichtbaar: budgetvriendelijke kampeervakanties groeiden toen het hardst. Dit bezuinigingsgedrag kan in 2026 verder toenemen. Maar de krimp is nog geen zekerheid door een aantal positieve factoren.

Tegelijkertijd zijn er factoren die de vraag naar vakanties in eigen land ondersteunen. Zo laat de nieuwste Vakantie Sentiment Monitor zien dat de intentie om de eerstvolgende vakantie in Nederland door te brengen licht toeneemt. Ook is de economische context gunstiger dan vorig jaar, met een lagere inflatie en stijgende consumptie van huishoudens. 

Yvonne Nassar: "Samen investeren in aanbod"

Yvonne Nassar, algemeen directeur NBTC: "De groei in 2026 is bescheiden, maar we verwachten dat de groei richting 2035 doorzet naar 61 miljoen bezoekers (+24% ten opzichte van 2023). De blijvende vraag vanuit met name onze buurlanden en verre markten is een erkenning van de aantrekkelijkheid van het Nederlandse aanbod, zowel voor toeristische als zakelijke bezoekers. Door samen te blijven investeren in waardevol toerisme – met oog voor lokale economieën en leefbaarheid – zorgen we ervoor dat bezoek groots bijdraagt aan welzijn en welvaart van inwoners en bedrijven in Nederland.”

Internationale groei houdt aan, maar in lager tempo

Het internationale verblijfstoerisme in Nederland groeit in 2026 naar verwachting met 2,4%, fors lager dan de 5,1% groei in 2025. Dit resulteert in ongeveer een half miljoen extra internationale verblijfsgasten, tot een totaal van 23 miljoen. De afzwakkende groei hangt samen met zorgen over stijgende kosten, met name in de belangrijkste Europese herkomstmarkten. Europese reizigers zijn prijsbewuster en passen sneller hun reisgedrag aan bij hogere accommodatieprijzen.

Afvlakking in Europa en sterkere groei van verre markten

Europa blijft met circa 80% het belangrijkste herkomstgebied voor internationale verblijven in Nederland. Duitsland is met bijna 8 miljoen gasten veruit de grootste markt, maar de groei vlakt in 2026 af tot 0,5%. Duitsers maken prijsbewustere keuzes en kiezen vaker voor goedkopere regio’s of campings. Ook België (+1%) en het Verenigd Koninkrijk (+1%) groeien beperkt, waarbij het aantal bezoeken vanuit het Verenigd Koninkrijk nog altijd onder het niveau van 2019 ligt. Britten zijn zeer prijsgevoelig en wijken bij hogere prijzen relatief snel uit naar andere Europese steden.

Daartegenover staan sterkere groeicijfers uit andere delen van de wereld. Aankomsten uit de Verenigde Staten nemen naar verwachting met 5% toe, al is dit lager dan in 2025. Vanuit Azië groeit het aantal verblijfsgasten met circa 11%, waarbij China stabiel groeit (+3%) en India sterker toeneemt. Ook Afrika en het Midden-Oosten laten een opvallend sterke groei zien (+20%).

Kortere verblijven verwacht

Voor de grootste herkomstmarkten – Nederland, Duitsland, België en het Verenigd Koninkrijk – wordt verwacht dat het aantal overnachtingen minder gunstig ontwikkelt dan het aantal verblijfsgasten. Consumenten reageren op prijsstijgingen door vakanties te verkorten of minder nachten te boeken. Hierdoor neemt de gemiddelde verblijfsduur in 2026 naar verwachting licht af.

Voorzichtig optimisme ondanks prijsdruk

Hoewel de btw-verhoging en stijgende kosten duidelijk hun stempel drukken op de markt, zijn er ook redenen voor voorzichtig optimisme. De internationale economie groeit gematigd, inflatie daalt en de prijs-kwaliteitverhouding van vakanties in Nederland wordt door reizigers nog altijd goed beoordeeld. Bovendien wordt naar verwachting niet de volledige btw-verhoging doorberekend aan de consument.

Onderaan de streep verwacht NBTC daarom een licht groeiende, maar kwetsbare verblijfsmarkt, waarin prijsbewust gedrag en concurrentie met buurlanden een steeds grotere rol spelen.
Trefwoorden: NBTC, forecast 2026, verblijfstoerisme, inkomend toerisme, groei, krimp

CELTH



||| Nieuws |||

10/02/26
Exclusief voor leden
Summio vakantieparken verlengt 5 parken en start nieuw park
Summio Parcs start het nieuwe jaar meteen met groei. Vijf vakantieparken hebben besloten hun samenwerking met de organisatie te verlengen. Daarnaast is het portfolio uitgebreid met een nieuw park en staat er een verdere groei op de planning - voor zowel verhuur als exploitatie.
06/02/26
Op zoek naar oplossingen voor ruimte in toerisme?
Hoe creëer je die ruimte, fysiek, mentaal én maatschappelijk? Tijdens het Trendcongres Toerisme 2026 ontdek je concrete oplossingen, nieuwe perspectieven en inspirerende voorbeelden die je direct kunt toepassen in jouw werk. Extra voordeel: het gunstige Early Bird-tarief staat open.
03/02/26
Exclusief voor leden
Peer Bueller mag KAYAK groter maken
Peer Bueller trad in 2016 in dienst bij KAYAK als Chief Financial Officer en werd in 2021 Chief Operating Officer. Sinds zijn komst bij KAYAK heeft Peer zich gericht op de expansie van het bedrijf, de groei van KAYAK for Business het platform voor zakelijke reizen van het merk, en het stimuleren van commerciële innovatie.
01/02/26
Kim Nooyens wint eerste award Kleinschalige Reisorganisatie bij Reisgala
Tijdens het Reisgala op 31 januari is voor het eerst een award voor Kleinschalige Reisorganisatie uitgereikt. De prijs ging naar Reisbrigade, aangesloten bij de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR).
29/01/26
Exclusief voor leden
Hoogste punt bereikt uitbreiding terminal Eindhoven Airport
Met het leggen van een houten dakligger door bouwopzichter Ruud Hendriks van Eindhoven Airport en uitvoerder Perry van der Wijst van Heijmans werd vandaag officieel het hoogste punt van de uitbreiding van de terminal van Eindhoven Airport bereikt.
28/01/26
Caroline Bremner versterkt het team van Travel Foundation
Travel Foundation stelt Caroline Bremner aan als Data Insights Specialist. Ze brengt bijna 30 jaar ervaring in reisonderzoek en strategische toekomstverkenning in toerisme met zich mee.
27/01/26
Hof van Saksen haalt weer meerdere awards binnen
Op dinsdag 27 januari zijn de winnaars van de Parkvakanties Awards 2026 bekendgemaakt. De bezoekers van vakantieplatform Parkvakanties stemden de afgelopen weken ruim 8.000 keer op hun favoriete vakantieparken. De meeste prijzen gingen naar Landal parken en resort Hof van Saksen.
26/01/26
Caravana biedt meer entertainment
Over twee dagen opent Caravana 2026 haar deuren in het WTC Expo Leeuwarden. Naast het uitgebreide kampeeraanbod in (bus)campers, caravans, vouwwagens, voor- en daktenten en een breed scala aan accessoires, biedt de grootste kampeerbeurs van Noord-Nederland een vol programma met presentaties, activiteiten en bekende gasten voor jong en oud.

||| Agenda |||

13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...