Geplaatst op: 17-12-2025
Auteur: Marc Gerlings

Elektrisch rijden is goedkoper dus maken we meer kilometers

Trends in gebruik elektrische auto

Elektrisch rijden is goedkoper dus maken we meer kilometers
Je ziet het wel vaker bij prijsontwikkelingen. Daalt de prijs, dan wordt er niet minder gekocht maar meer. Dit is onder meer te zien bij de verkoop van kleding. Elektrisch rijden leidt tot meer reiskilometers blijkt uit vandaag verschenen rapport van CPB en PBL.

Elektrische auto’s leveren aanzienlijke voordelen op voor klimaat en luchtkwaliteit, maar zorgen tegelijkertijd voor een toename van het autogebruik. Vooral tijdens het weekend en bij stedelingen neemt het aantal gereden kilometers toe. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) naar de effecten van de overstap naar elektrisch rijden op het reisgedrag in Nederland.  Het onderzoek heet 'The impact on EV adoption on travel mode choices'.

Huishoudens maken meer autokilometers na de overstap op een elektrische auto, waarschijnlijk omdat elektrische auto’s goedkoper in gebruik zijn dan brandstofauto’s en vanwege de perceptie dat hun autoritten minder schadelijk zijn voor het milieu. De groei vindt vooral plaats buiten het woon-werkverkeer en spitsuren om en betreft voornamelijk langere ritten in plaats van méér korte ritjes. Hierdoor lijkt de impact op het verkeersvolume in de reguliere spits beperkter. Uit het onderzoek blijkt niet dat elektrische auto’s verplaatsingen per fiets of te voet verdringen.

Maatschappelijke kosten blijven 

CPB en PBL maken bij deze nieuwe trend een kanttekening. Elektrisch rijden verlaagt weliswaar de uitstoot van CO? en luchtverontreinigende stoffen, maar houdt andere maatschappelijke kosten van autogebruik in stand. Elektrische auto’s dragen net als brandstofauto’s bij aan files, verkeersongelukken en onderhoudskosten van wegen. Deze effecten hangen vooral af van hoeveel, waar en wanneer er wordt gereden. Om de maatschappelijke kosten van autorijden te verlagen, zijn prijsprikkels die rekening houden met tijd en plaats en investeren in fiets- en OV-infrastructuur kansrijke beleidsopties. 
Trefwoorden: reizen, elektrische auto, onderzoek

CELTH



||| Nieuws |||

12/02/26
Exclusief voor leden
Twintig actievoerders bezetten Lelystad Airport
Een groep van twintig Greenpeace-actievoerders heeft vanochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet. Ze eisen dat het nieuwe kabinet een streep zet door de plannen om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.
11/02/26
Exclusief voor leden
Doorbraak duurzame vliegtuigbrandstof met SIENNA-reactor
Het Europese project TAKE-OFF, geleid door het Nederlandse TNO, bundelt de krachten van tien partners om technologie te ontwikkelen die CO2 en hernieuwbare waterstof omzet in SAF.
10/02/26
Serie Schiphol Airport krijgt derde seizoen
Na de eerste twee seizoenen keert het RTL 5-programma Schiphol Airport terug met een gloednieuw derde seizoen. De serie biedt een exclusieve blik achter de schermen van de grootste luchthaven van Nederland.
10/02/26
Veel gezinsboekingen voor Emirates bij start 2026
Januari is traditioneel een piekmaand voor boekingen van gezinsreizen bij Emirates. Economy-reizigers boekten vroeg, met name groepen en gezinnen: meer dan 65% van de groepsboekingen werd minimaal drie maanden voor vertrek gemaakt en ruim 65% van de families boekte ten minste twee maanden vooraf.
06/02/26
Op zoek naar oplossingen voor ruimte in toerisme?
Hoe creëer je die ruimte, fysiek, mentaal én maatschappelijk? Tijdens het Trendcongres Toerisme 2026 ontdek je concrete oplossingen, nieuwe perspectieven en inspirerende voorbeelden die je direct kunt toepassen in jouw werk. Extra voordeel: het gunstige Early Bird-tarief staat open.
06/02/26
Consument geeft meer uit aan horeca en recreatie
In december 2025 hebben huishoudens 0,8 procent meer goederen en diensten aangeschaft dan in december 2024, meldt het CBS. Ze kochten zowel meer goederen als meer diensten, zoals horeca, vervoer en cultuur.
03/02/26
Exclusief voor leden
Peer Bueller mag KAYAK groter maken
Peer Bueller trad in 2016 in dienst bij KAYAK als Chief Financial Officer en werd in 2021 Chief Operating Officer. Sinds zijn komst bij KAYAK heeft Peer zich gericht op de expansie van het bedrijf, de groei van KAYAK for Business het platform voor zakelijke reizen van het merk, en het stimuleren van commerciële innovatie.
02/02/26
Greenpeace zet streep door Lelystad Airport
Op meerdere verkeersborden zijn vanochtend de woorden ‘Lelystad Airport’ afgeplakt door actievoerders van Greenpeace Nederland. Onder het mom ‘Zet een streep door Lelystad Airport’ protesteren ze tegen het voornemen van het aanstaande kabinet om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.

||| Agenda |||

13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...