Geplaatst op: 17-12-2025
Auteur: Marc Gerlings

Meer ouderen dan jongeren in Nederland

Bijzonder omslagpunt en trend

Meer ouderen dan jongeren in Nederland
Nederland maakt een bijzondere transitie mee. Vanaf dit jaar zijn er voor het eerst meer 65-plussers dan jongeren tot 20 jaar, blijkt uit CBS-data. Dat zal ook van invloed zijn op recreatie en vrijetijdsgedrag.

Niet alleen doordat mensen steeds ouder worden, maar vooral ook door migratie groeit de bevolking de komende decennia door. In 2070 zal Nederland 2,5 miljoen meer inwoners tellen dan nu. Dat is de verwachting in de Kernprognose 2025–2070 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Begin 2025 telde Nederland 3,72 miljoen jongeren en 3,76 miljoen ouderen. Die laatste groep gaat sterker toenemen: in 2070 zijn er naar verwachting 4,1 miljoen jongeren en 5,4 miljoen 65-plussers. Tot aan 2031 neemt het aantal jongeren eerst nog iets af. Bij de ouderen stijgt vooral het aantal 80-plussers: van ruim 0,9 miljoen in 2025 naar 2,1 miljoen in 2070.

Aandeel mensen in werkende leeftijden daalt

Mensen in de werkzame leeftijden (20 tot 65 jaar) vormen nu een krappe 59 procent van de bevolking. Dat zal dalen naar 55 procent rond 2040. Het aantal inwoners van deze leeftijden schommelt tot 2040 naar verwachting rond de 10,6 miljoen. Daarna stijgt het geleidelijk naar 11,1 miljoen in 2070.

Bevolking groeit vanaf 2033 minder snel

De bevolkingsgroei komt in 2025 naar verwachting uit op 95 duizend mensen. Dat zijn er 6 duizend minder dan in 2024. Vanaf 2033 zal de bevolking wat minder snel groeien, door meer sterfte en minder migratie.

De laatste jaren groeide de bevolking vooral door migratie: er kwamen meer immigranten dan er emigranten vertrokken. De komende jaren zal de immigratie naar verwachting iets afnemen. De emigratie neemt juist toe, doordat een deel van de immigranten na een aantal jaren weer vertrekt. Het migratiesaldo (immigratie min emigratie) lag de laatste jaren ruim boven de 100 duizend, maar zal de komende jaren dalen, van 88 duizend in 2026 naar 70 duizend in 2030.

Meer sterfte dan geboorte de komende jaren

Tot aan 2029 zullen naar verwachting meer mensen overlijden dan er kinderen worden geboren. Tussen 2022 en 2025 werden er jaarlijks rond de 166 duizend kinderen geboren. Naar verwachting stijgt dit de komende jaren weer, tot 198 duizend in 2038. Dat komt doordat het aantal vrouwen in de vruchtbare leeftijd stijgt, en vrouwen ouder dan 30 vaker kinderen zullen krijgen.

Het aantal overledenen lag vorig jaar, dit jaar en volgend jaar rond de 172 duizend. Er zijn steeds meer ouderen, maar mensen leven ook steeds iets langer. Daardoor blijft het aantal overledenen min of meer hetzelfde. Na 2026 zal het wel weer geleidelijk stijgen. Dit zorgt ervoor dat de bevolking minder snel groeit.
Trefwoorden: trend, bevolking, ouderen, jongeren

CELTH



||| Nieuws |||

19/05/26
Nederlander wil bezuinigen en doet dat op horeca en vrijetijdsuitgaven
Bank ING meldt dat huishoudens zoeken naar manieren om te bezuinigen op de uitgaven als de hoge energieprijzen blijven aanhouden. Meet stip op nummer één komen dan de uitgaven op vakantie en horeca in beeld.
08/05/26
Exclusief voor leden
Hoe werk je als manager aan mentaal welbevinden in je bedrijf?
Psychische klachten vormen een groeiende oorzaak van langdurig verzuim en raken zowel werknemers als organisaties. Preventie is daarom geen luxe, maar een noodzaak. Leidinggevenden weten lang niet altijd hoe je dat doet.
07/05/26
Documentaire AI toepassen in toerisme
Ruurt van der Wel directeur Eilandmarketing Schouwen-Duivenland werkte mee aan de documentaire van Provincie Zeeland over de rol van AI in de toeristische sector. Bekijk de aflevering hieronder en ontdek in minder dan 10 minuten welke kansen AI biedt voor de sector.
21/04/26
2025: hoogste groei arbeidsproductiviteit in twintig jaar
De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent. Er werd in totaal 0,6 procent minder uren gewerkt, zodat de arbeidsproductiviteit 2,4 procent hoger was dan een jaar eerder. Onder meer door stijgende uitgaven aan recreatie.
17/04/26
52,2 mln gasten in 2025: Minder binnenlandse maar meer buitenlandse gasten in logiesaccommodaties
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
13/04/26
Hotels berekenen niet volledig hoog btw-tarief door aan gast
Het eerste kwartaal van 2026 met voor het eerst het hoge btw-tarief op logies laat voor de hotelsector een flink lagere bezettingsgraad zien van -11,6% en in de grensregio’s van -15,6% ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar, zo blijkt uit de ledenpeiling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
01/04/26
1 april grap over handdoekenstress
Een hotelzwembad zonder handdoekenstress — dat leek deze week ineens binnen handbereik. Touroperator Dé VakantieDiscounter kondigde de introductie aan van Liggynog, een slimme zwembadrobot die onbeheerde handdoeken verwijdert en ligbedden weer vrijmaakt voor andere gasten.

||| Agenda |||

26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...