Geplaatst op: 10-11-2025
Auteur: Marc Gerlings

Verliest Nederland zijn mobiliteit?

Gedrag Nederlanders verandert

Verliest Nederland zijn mobiliteit?
Eén van de campagnebeelden.
De Mobiliteitsalliantie start vandaag een landelijke campagne om de urgentie van mobiliteit op de politieke agenda te krijgen. De sterke positie van Nederland met een hoge mobiliteit brokkelt af, meent de organisatie.

Nederland is het land van de korte afstanden. Van Groningen naar Maastricht in drie uur – dat is de kracht van ons compacte land. Maar die kracht brokkelt af. Voor steeds meer mensen wordt de wereld kleiner: een baan verderop is geen optie meer, familiebezoek wordt uitgesteld.

Mobiliteit moet weer een keuze zijn, geen beperking. De fiets voor korte ritten, het openbaar vervoer voor langere afstanden, de auto wanneer het nodig is. Een gezonde mix waarin alle opties elkaar versterken. Alleen dan houden we Nederland bereikbaar voor iedereen.

Stil vertrouwen vraagt onderhoud

We vertrouwen erop dat wegen, bruggen en treinen gewoon werken. Dat je veilig thuiskomt, dat de trein rijdt, dat de brug houdt. Maar dat vertrouwen staat onder druk. Achterstallig onderhoud leidt tot uitval, afsluitingen en hoge kosten. Wat we nu niet onderhouden, moeten we straks duur repareren.

Een robuust mobiliteitsnetwerk is essentieel voor onze economie, zorg, woningbouw en veiligheid. Het maakt Nederland weerbaar – ook in tijden van crisis. Daarom roept de Mobiliteitsalliantie op tot structurele investeringen in beheer en onderhoud. Want alleen dan blijft de stille zekerheid bestaan waarop ons land draait.

De Mobiliteitsalliantie vraagt de politiek om:
  • Mobiliteit betaalbaar te houden, zodat iedereen kan blijven meedoen.
  • Te investeren in beheer en onderhoud van infrastructuur, voor een betrouwbaar netwerk.
  • Te kiezen voor een sterke mix van fiets, OV en auto, zodat mensen écht kunnen kiezen.
  • Mobiliteit raakt ons allemaal. Het is tijd dat Den Haag dat weer gaat voelen. Daarom voeren wij campagne: voor verbinding, voor zekerheid, voor betaalbare mobiliteit voor iedereen.
Trefwoorden: mobiliteit, dagrecreatie, gedrag, politiek, reizen

CELTH



||| Nieuws |||

03/12/25
BillyBird exploiteert openluchtzwembad Het Run tot 2030
BillyBird heeft de Europese openbare aanbesteding voor de exploitatie van openluchtzwembad Het Run in Drunen gewonnen. Daarmee blijft BillyBird, dat het zwembad al sinds 2019 beheert, ook de komende jaren verantwoordelijk voor de exploitatie.
28/11/25
Louvre introduceert hogere toegangsprijzen voor niet-EU bezoekers
Het wereldberoemde Louvre Museum kondigt aan dat vanaf 14 januari 2026 een aangepast prijsbeleid van kracht wordt. Bezoekers van buiten de Europese Economische Ruimte zullen een toegangsprijs van €32 betalen, tegenover het huidige tarief van €22.
27/11/25
Bezuiniging op openbaar vervoer tegengehouden
De Tweede Kamer heeft vandaag besloten om geplande bezuinigingen op het openbaar vervoer in 2026 en 2027 tegen te houden. Dat betekent dat er in totaal €448 miljoen beschikbaar blijft om het openbaar vervoer in heel het land op peil te houden.
21/11/25
Exclusief voor leden
Ondernemers verwachten toename regeldruk
Een derde van alle ondernemers ervaart veel regeldruk. Naarmate een onderneming meer medewerkers heeft, stijgt dat aandeel: het geldt voor bijna twee keer zoveel mkb’ers (52%) als zzp’ers (28%) en loopt op tot driekwart bij ondernemers met ten minste 10 werknemers. De ervaren regeldruk is licht toegenomen vergeleken met het vierde kwartaal van 2024. Dit blijkt uit onderzoek van KVK eerder dit jaar, onder 650 ondernemers.
17/11/25
Contant geld acceptatieplicht maar er zijn uitzonderingen
Er komt daarom een wettelijke acceptatieplicht voor contant geld. Dit betekent dat contant geld verp...
14/11/25
Exclusief voor leden
Beleving bij erfgoed fors omhoog door 3,5 miljoen euro subsidie
In 2026 kunnen 63 Zuid-Hollandse initiatiefnemers voor het behoud en ontwikkeling van erfgoed een subsidie tegemoet zien binnen het maatregelenpakket van de zeven Zuid-Hollandse erfgoedlijnen. Gedeputeerde Staten stellen hiervoor in 2026 bijna € 3,5 miljoen beschikbaar. Van haven tot Limes, veel projecten krijgen meer belevingswaarde voor de bezoeker.
12/11/25
Groningen ondersteunt karakteristieke evenementen
Organisatoren van grote en Karakteristieke Evenementen in de provincie Groningen kunnen vanaf 24 november 2025 opnieuw subsidie aanvragen. In totaal is er voor 2026 een bedrag van 300.000 euro beschikbaar binnen de Subsidieregeling Karakteristieke Evenementen provincie Groningen.
11/11/25
Ingrid Thijssen stapt over naar TU Delft
VNO-NCW voorzitter Ingrid Thijssen wordt per 1 maart 2026 voorzitter van het College van Bestuur van de TU Delft.