Geplaatst op: 07-11-2025
Auteur: Marc Gerlings

21 luchtvaartmaatschappijen moeten misleidende claims over duurzaamheid bijstellen

21 luchtvaartmaatschappijen moeten misleidende claims over duurzaamheid bijstellen
21 Europese luchtvaartmaatschappijen passen hun misleidende duurzaamheidsclaims aan. Dat gebeurt na een gezamenlijke actie geleid door de Autoriteit Consument & Markt (ACM) samen met andere Europese consumententoezichthouders (België, Noorwegen en Spanje). 

De luchtvaartmaatschappijen hebben toegezegd om in het vervolg duidelijk, juist en concreet te communiceren over hun duurzaamheidsinspanningen.

Martijn Ridderbos, bestuurslid van de ACM: "Het is belangrijk dat consumenten niet misleid worden door duurzaamheidsclaims. Met deze actie stellen we een duidelijke ondergrens. Claims die bijvoorbeeld de indruk wekken dat de negatieve effecten van de CO2-uitstoot van een vlucht volledig kunnen worden gecompenseerd of gewist door CO2-compensatieprojecten zijn niet toegestaan. Het is ook goed dat de luchtvaartbranche dit zelf inziet en stopt met het gebruik van deze misleidende claims."

De betrokken luchtvaartmaatschappijen zijn Air Baltic, Air Dolomiti, Air France, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings, Easyjet, Finnair, KLM, Lufthansa, Luxair, Norwegian, Ryanair, SAS, SWISS, TAP, Transavia France, Transavia CV, Volotea, Vueling, en Wizz Air. Zij zijn aangesproken op misleidende claims en hun duurzaamheidscommunicatie. De luchtvaartmaatschappijen hebben de volgende toezeggingen besproken:
  • Duidelijk maken dat CO2-uitstoot van een vlucht niet (deels) vermindert of teniet kan worden gedaan door te investeren in klimaatprojecten of door extra te betalen voor alternatieve brandstoffen.
  • De term ‘sustainable aviation fuels’ (SAF) mag alleen gebruikt worden als dit voldoende wordt onderbouwd.
  • als zij claims over duurzaamheidsinspanningen doen, mogen ze geen gebruikmaken van absolute claims als ‘duurzaam’ en bijbehorende visuele claims als groene blaadjes.
  • claims over duurzaamheidsdoelen in de toekomst onderbouwen met
  • de berekening en vergelijking van CO2-uitstoot van een vlucht, duidelijk weer te geven en te onderbouwen.

Europese samenwerking

De meeste luchtvaartmaatschappijen hebben de aanpassingen doorgevoerd. De nationale toezichthouders zullen de aanpassingen die zijn toegezegd monitoren. Luchtvaartmaatschappijen die misleidende claims blijven gebruiken riskeren handhaving van de individuele EU-lidstaten.

De Europese consumententoezichthouders en de Europese Commissie werken samen in het CPC-netwerk (Consumer Protection Cooperation). De ACM maakt hier onderdeel van uit. Deze gezamenlijke actie is gestart na een klacht van de Europese consumentenorganisatie BEUC, waar de Consumentenbond deel van uitmaakt.
Trefwoorden: vliegen, duurzaamheid, milieu, regelgeving, communicatie

CELTH



||| Nieuws |||

03/12/25
Combinatie vliegreizen Azië met Asia Pass
Luchtvaartmaatschappij Emirates introduceert de Emirates Asia Pass. Dit is een nieuwe flexibele manier om meerdere bestemmingen in Zuidoost-Azië te ontdekken. Met één boeking kunnen reizigers hun eigen route uitstippelen.
02/12/25
Vaccinatiepunt in Leeuwarden voor reizigers
Vaccinatiepunt opende op 1 december een nieuwe vestiging in Leeuwarden, waar reizigers terecht kunnen voor actuele reisvaccinaties en advies op maat.
01/12/25
Exclusief voor leden
Juridische stappen tegen buitensporig dure verkopers OV-chip
Reizigersvereniging Rover en Translink stappen naar de rechter om een einde te maken aan de laatste websites die de OV-chipkaart nog tegen buitensporig hoge tarieven verkopen.
28/11/25
Exclusief voor leden
Verrassende stijging gebruik Eurovelo routes
Verrassend omdat de afgelopen jaren er weinig groei of stabilisatie zat in het gebruik van deze Europese fietsroutes. Tussen januari en augustus 2025 nam het verkeer met 5,6% toe ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De EuroVelo 4 – Route Centraal-Europa, die het continent van west naar oost doorkruist, kende de hoogste groei met een indrukwekkende 26%.
27/11/25
Bezuiniging op openbaar vervoer tegengehouden
De Tweede Kamer heeft vandaag besloten om geplande bezuinigingen op het openbaar vervoer in 2026 en 2027 tegen te houden. Dat betekent dat er in totaal €448 miljoen beschikbaar blijft om het openbaar vervoer in heel het land op peil te houden.
25/11/25
Exclusief voor leden
easyJet Holidays streeft de luchtvaarttak voorbij
easyJet heeft opnieuw een jaar van stevige winstgroei achter de rug, met een stijging van de winst v...
24/11/25
Exclusief voor leden
Weer winst Vakantiediscounter bij verkiezing website van het jaar
Dé VakantieDiscounter heeft opnieuw de titel Populairste Website in de categorie Reizen gewonnen tijdens de Website van het Jaar-verkiezing 2025.
20/11/25
Exclusief voor leden
TUI AI-assistent Lena wint twee awards
Gisteravond won TUI’s AI Explorer Lena maar liefst twee gouden awards en een medal tijdens het Influencer & Content Awards gala in Haarlem.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...