Geplaatst op: 12-09-2025
Auteur: Klaas van Erp
Publicatie: RT202504

Permanent wonen

Permanent wonen
 

In de 45 jaren dat Maas recreatie bedrijfsmakelaardij actief is in het taxeren, aan- en verkopen van recreatie- en watersportbedrijven, is het ‘permanent wonen op recreatiebedrijven’ een vraagstuk dat geldt als een terugkerend onderwerp van gesprek.

Medio 2025 kwam het bericht dat minister Keijzer het wonen op recreatieparken wil legaliseren. Althans, alleen voor mensen die vóór 16 mei 2024 al in hun recreatiewoning woonden en de regeling zal voorlopig gelden voor 10 jaar. Goede woon- en veiligheidsvoorwaarden blijven evenwel van kracht. Zo wil men proberen de druk op de woningmarkt te verlichten.

Volgens onderzoek waren er per 1 januari 2024 zo’n 59.000 personen ingeschreven als inwoner op een recreatiepark in Nederland. Een stijging van 14% in 5 jaar tijd. De inschatting is dat er in werkelijkheid meer dan 59.000 personen permanent wonen op recreatieparken, maar dat die niet als zodanig staan ingeschreven bij de gemeenten.

In de praktijk komen we regelmatig permanente bewoning tegen op recreatieparken. De ene recreatieondernemer is er blij mee, het zorgt voor toezicht op het park en het is een mooie bron van inkomsten. De andere recreatieondernemer is er absoluut op tegen! Het zorgt voor overlast en het gaat ten koste van het toeristische karakter van het recreatiepark.

De basis van het permanente wonen op recreatieparken is in mijn optiek terug te voeren op het gebrek aan samenwerking/communicatie tussen de desbetreffende gemeente en de recreatieondernemer. Sommige gemeenten schrijven namelijk gasten in op het recreatiepark zonder dit te overleggen met de recreatieondernemer. De recreatieondernemer wordt vervolgens tegen wil en dank geconfronteerd met bewoners op zijn park, en de afdeling handhaving van diezelfde gemeente gaat vervolgens de recreatieondernemer aanschrijven dat hij permanente bewoners op zijn park heeft hetgeen in strijd is met de recreatieve bestemming.

Verder zijn er ook situaties bekend waarbij gemeenten de spoedzoekers op de woningmarkt, die niet snel aan een reguliere woning kunnen komen, door verwijzen naar de plaatselijke camping.

Als het plan van minister Keijzer nog doorgang gaat vinden dan ontstaat er een hele nieuwe situatie, namelijk permanente bewoning gelegaliseerd tegen de wil van de gemeente en/of de recreatieondernemer. De meeste recreatieondernemers hebben het permanent wonen op hun park uitgesloten in hun overeenkomsten en de algemene voorwaarden. Echter, als recreanten kunnen aantonen dat ze van vóór 16 mei 2024 op het park woonachtig waren, dan zouden ze succesvol beroep kunnen doen op het legaliseren van hun woon status.

Enkele ondernemers die ik recent hierover sprak zijn in dat kader gestart met strenge controles en sluiten de camping voortaan in de maanden december en januari. Permanente bewoners, ingeschreven bij de gemeente of niet, worden daarmee in de ban gedaan.

Overigens is het legaliseren van permanente bewoning volgens mij nog niet zo makkelijk als het lijkt. Er wordt gesproken over ‘goede woon- en veiligheidsvoorwaarden’. Daarbij denk ik als eerste aan het Bouwbesluit waar de wooneenheden dan aan zouden moeten gaan voldoen. Dat valt in veel gevallen nog niet mee.

CELTH




||| Nieuws |||

07/11/25
21 luchtvaartmaatschappijen moeten misleidende claims over duurzaamheid bijstellen
21 Europese luchtvaartmaatschappijen passen hun misleidende duurzaamheidsclaims aan. Dat gebeurt na een gezamenlijke actie geleid door de Autoriteit Consument & Markt (ACM) samen met andere Europese consumententoezichthouders (België, Noorwegen en Spanje).
07/11/25
Exclusief voor leden
Winterprogrammering Slagharen met circusbeleving
Het hoogtepunt van de winterprogrammering in Slagharen wordt het Magical Winter Circus. Het circus gaat twee keer per dag open voor het publiek.
07/11/25
Exclusief voor leden
Laatste open dagen Beach Resort Soal
MarinaParken meldt dat fase 2 Beach Resort Soal met de verkoop van accommodaties goed verloopt. De komende Open Dagen op zaterdag 15 en zondag 16 november zijn voorlopig de laatste.
07/11/25
Exclusief voor leden
Opbouw editie 14 Amsterdam Light Festival
De opbouw van editie 14 Amsterdam Light Festival is officieel van start gegaan. Vanaf deze week wordt er op en rond het water hard gewerkt aan de installatie van alle lichtkunstwerken.
06/11/25
Longlist Hicle's Wandelroute van het Jaar 2026
Op 28 februari 2026 wordt de 'beste wandelroute' gekozen uit elf routes in Nederland en België.
06/11/25
3% stijging luchtvaartpassagiers
In het derde kwartaal van 2025 reisden 22,2 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar een van de vijf Nederlandse nationale luchthavens. Dat is bijna 3 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2024.
06/11/25
Saxion start studieroute Wellness management
Vanaf het studiejaar 2026-2027 biedt hogeschool Saxion een nieuwe studieroute aan binnen de bachelor Hotel Management: Wellness Management.
06/11/25
Exclusief voor leden
Voigt Travel ziet kansen voor winterperiode op IJsland
Touroperator Voigt Travel ziet kansen in de reismarkt voor de winterperiode op IJsland. Veel toeristen kiezen vaak ervoor om in de zomer naar dit eiland te reizen.

||| Agenda |||

11/11/25 t/m 13-11-25
11/11/25 t/m 13-11-25: Recreatie Vakbeurs
Recreatie Vakbeurs is dé jaarlijkse vakbeurs voor professionals in de recreatiebranche in de ...
12/11/25
12/11/25 t/m 12-11-25: De AI revolutie in citymarketing: hype of gamechanger?
AI is overal, maar wat betekent het concreet voor city- en regiomarketing? Op woensdag 12 november o...
07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...