OECD prijst Nederlandse Landelijke Data Alliantie als inspirerend voorbeeld

De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OECD) noemt de Nederlandse Landelijke Data Alliantie een inspirerend voorbeeld in haar recente rapport 'Using alternative data sources and tools to measure and monitor tourism.' De LDA wordt geprezen om haar innovatieve aanpak in het verzamelen, standaardiseren en delen van toerismedata.
De Landelijke Data Alliantie is een samenwerkingsverband tussen overheden, kennisinstellingen en toeristische organisaties in Nederland. Het doel is om op een gestandaardiseerde en innovatieve manier toerismedata te verzamelen, delen en benutten. Door gezamenlijke financiering en afstemming worden betrouwbare inzichten verkregen over binnenlands en inkomend toerisme, die beleidsvorming en duurzame ontwikkeling ondersteunen.
Krachtige samenwerking
De OECD benadrukt de kracht van samenwerking tussen nationale en regionale overheden, kennisinstellingen, CBS, NBTC en marktpartijen. Door gezamenlijke financiering en afstemming van definities en methoden, zijn grootschalige monitors opgezet voor binnenlands en inkomend toerisme, evenals dagbezoek, arbeidsmakt en aanbod. Deze monitors leveren waardevolle inzichten op voor beleidsmakers en toeristische organisaties. Per project wordt bekeken op welke wijze de resultaten het beste aan de belangrijkste doelgroepen kan worden gedeeld. Dit kan bijvoorbeeld via rapporten, factsheets, dashboards of een op maat gemaakte dataset.
De LDA werkt ook aan het opzetten van een kader voor het meten van de impact van toerisme in Nederland, waarbij zowel economische, sociale als milieu-indicatoren worden meegenomen en rekening wordt gehouden met internationale ontwikkelingen op dit gebied.
Meerjarige financiering
Vanaf 2024 heeft de LDA meerjarige financieringsovereenkomsten gesloten met de verschillende betrokken belanghebbenden om ervoor te zorgen dat de onderzoeksmetingen naar inkomend toerisme, binnenlands toerisme en dagbezoeken voortdurend worden bijgewerkt.
Voorbeeld voor andere landen
De OECD ziet de Nederlandse aanpak als voorbeeld voor andere landen die toerisme op een duurzame en inclusieve manier willen monitoren en sturen.
Trefwoorden: onderzoek, toerisme, recreatie, beleid, data, LDA





























































