Geplaatst op: 07-05-2025
Auteur: Redactie
NRIT

Kabinet kondigt forse bezuinigingen aan voor Nationale Parken

Kabinet kondigt forse bezuinigingen aan voor Nationale Parken

In de voorjaarsnota heeft het kabinet aangekondigd dat de Nationale Parken de komende jaren bijna 24 miljoen euro minder zullen ontvangen. Dit besluit komt ondanks jaren van voorbereiding op nieuw beleid voor de periode 2024-2030 en een recent manifest waarin de parken samen met het ministerie van LVVN en 15 partners hun samenwerking bevestigden.

Gevolgen voor de Nationale Parken

De Nationale Parken stellen dat het kabinet hiermee strijdig handelt met het Beleidsprogramma Nationale Parken 2024-2030. Vanaf 2026 zullen de parken geen middelen meer hebben voor educatie en informatievoorziening. Ook de organisatie van vrijwilligers die de parken ondersteunen, komt in gevaar. Vanaf 2027 zal de financiering voor natuurherstel, biodiversiteitsverbetering en recreatiebeheer wegvallen. Dit kan leiden tot een verslechtering van de natuur en verminderde toegankelijkheid voor de meer dan 6 miljoen jaarlijkse bezoekers.

Ook natuurorganisatie IVN is ontstemd: "Het besluit is werkelijk bizar. Slechts enkele dagen eerder ondertekenden verschillende partijen het manifest ‘Samen werken aan karakteristieke natuurgebieden’, dat nota bene door het ministerie van LVVN zelf werd geïnitieerd. Nu de inkt nog niet eens droog is, trekt het kabinet de handen volledig af van de uitvoering. Onbegrijpelijk. Na een jarenlange samenwerking wordt nu ineens gekozen voor een volledige financiële afbouw per 2026", schrijft IVN die een klemmend beroep doet op de Tweede Kamer en op provinciale en lokale bestuurders om dit alles niet te laten gebeuren. "Samenwerken aan een gezonde leefomgeving is niet vogelvrij. De Nationale Parken zijn onze nationale trots en erfgoed en van ons allemaal. Ze verdienen onze volle steun."

Toegevoegde waarde van Nationale Parken

Nationale Parken zijn niet alleen natuurgebieden, maar ook samenwerkingsverbanden van bewoners, ondernemers, overheden en andere betrokkenen. Zij werken samen aan natuurbehoud en het oplossen van maatschappelijke vraagstukken. Uit onderzoek van Ecorys blijkt dat het keurmerk van de parken jaarlijks 70 miljoen euro aan extra opbrengsten genereert. Europees onderzoek toont aan dat elke geïnvesteerde euro in natuur 8 tot 38 keer wordt terugverdiend. Het ministerie van LVVN heeft daarbij een grote verantwoordelijkheid in haar rol als stelselverantwoordelijke.

Het verhaal van de parken

Nederland heeft 21 nationale parken die samen de topcollectie van natuur en landschap vormen. Elk park heeft een uniek karakter en vertelt een deel van het verhaal van Nederland. Deze parken zijn essentieel voor natuurbehoud en bieden een thuis aan bijzondere flora en fauna.

Trefwoorden: beleid, natuur, dagrecreatie, recreatie, nationale parken.

CELTH



||| Nieuws |||

06/02/26
Op zoek naar oplossingen voor ruimte in toerisme?
Hoe creëer je die ruimte, fysiek, mentaal én maatschappelijk? Tijdens het Trendcongres Toerisme 2026 ontdek je concrete oplossingen, nieuwe perspectieven en inspirerende voorbeelden die je direct kunt toepassen in jouw werk. Extra voordeel: het gunstige Early Bird-tarief staat open.
06/02/26
Consument geeft meer uit aan horeca en recreatie
In december 2025 hebben huishoudens 0,8 procent meer goederen en diensten aangeschaft dan in december 2024, meldt het CBS. Ze kochten zowel meer goederen als meer diensten, zoals horeca, vervoer en cultuur.
05/02/26
Kennisprogramma en awardceremonie Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 opent Dagrecreatie Live haar deuren in Evenementenhal Gorinchem. Dit nieuwe event voor professionals in de dagrecreatie staat in het teken van talkshows over onderwerpen als gastbeleving en innovatie, presentaties van vakspecialisten en een awardceremonie.
04/02/26
NEMO is even voor volwassenen
Het techniek- en ontdekkingsmuseum NEMO is altijd op de jeugd gericht. Maar nu zijn de volwassenen aan de beurt met een speciaal gemaakt programma in de avonden in de komende maanden. Het museum zorgt ook nog voor een drankje.
01/02/26
Consumenten en experts bepalen de Leukste Uitjes van Nederland
Op donderdag 12 februari worden de winnaars van de leukste uitjes per provincie en landelijk bekend gemaakt tijdens de vakbeurs Dagrecreatie Live in Gorinchem. Deze verkiezing van het Leukste Dagje Uit is een voortzetting van het initiatief dat de ANWB de afgelopen jaren had neergezet.
29/01/26
Exclusief voor leden
Drie raden kijken kritisch naar leefomgeving en gezondheid
De Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli), de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) en de Raad voor de Volksgezondheid & Samenleving (RVS) starten gezamenlijk een nieuw adviestraject als vervolg op het advies ‘Elke regio telt!’ uit 2023. De combinatie leefomgeving en gezondheid wordt doorgelicht en daarmee raakt het recreatie in de buurt.
26/01/26
Prinses Margriet opent vernieuwd muZIEeum
Prinses Margriet opent donderdagmiddag 5 februari 2026 het vernieuwde muZIEum in Nijmegen. Tijdens de heropening wordt ook de nieuwe fototentoonstelling Unseen geopend.
23/01/26
Exclusief voor leden
Oprichting Wandelplatform Fryslân voor een sterke wandelprovincie
Op woensdag 21 januari vond de aftrap van Wandelplatform Fryslân plaats. De missie: Fryslân ontwikkelen tot een provincie waar lopen en wandelen vanzelfsprekend, aantrekkelijk en toegankelijk is voor iedereen.