Geplaatst op: 07-11-2024

Toerisme in Nederland: hoe geven bezoekers hun geld uit?

Toerisme in Nederland: hoe geven bezoekers hun geld uit?

Nederland is een populaire bestemming voor miljoenen bezoekers en jaar na jaar groeit de toeristische sector. Toerisme is dan ook een belangrijke factor binnen de Nederlandse economie en genereerde vorig jaar een totaalbedrag van €105 miljard aan bestedingen door zowel binnenlandse als internationale bezoekers. Deze bestedingen vertegenwoordigden een groei van 14% ten opzichte van 2022, met een reële groei van 8,6% na correctie voor inflatie.


Hoewel 2024 nog niet is afgelopen, laten cijfers van het NBTC (Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen) zien dat de totale groei dit jaar naar verwachting eerder gematigd is, slechts rond de 3%, wat gelijk staat aan ongeveer 51 miljoen verblijfsgasten. Deze cijfers benadrukken de veerkracht van onze toerismesector na de pandemie en de aantrekkingskracht van Nederland als toeristische bestemming. Het toerisme draagt momenteel 3,8% bij aan de Nederlandse economie, terwijl het werkgelegenheidsaandeel in de sector is gestegen tot 5,4%.


Technologie speelt hierbij een toenemende rol, vooral in de manier waarop toeristen hun bestedingen beheren en plannen. Platforms zoals Airbnb en Booking.com maken het gemakkelijker voor bezoekers aan ons land om accommodatie en ervaringen te vinden die passen bij hun voorkeuren en budget. Deze platforms bieden een breed scala aan opties en worden vaak vergezeld door beoordelingen van eerdere reizigers, wat de keuze van toeristen vergemakkelijkt.


De digitalisering van de toerismesector gaat verder dan alleen boekingen. Contactloze betalingen en mobiele wallets zijn nu bijna overal beschikbaar, waardoor transacties voor toeristen soepeler en veiliger verlopen, zonder noodzaak aan dure en trage valutawisselingsprocedures.


De opkomst van cryptocurrency als betaalmiddel is ook merkbaar: in Nederland accepteert ongeveer 15% van de bedrijven in de toeristische sector inmiddels crypto-betalingen, vooral in horeca en retail, wat aantrekkelijk is voor tech-savvy toeristen die wisselkoersschommelingen willen vermijden. Bezoekers die niet weten welke crypto kopen in 2024 een goed idee is, blijven best bij grote crypto’s zoals Bitcoin of Ethereum, die vrijwel altijd aanvaard worden. Professionele gidsen zoals die van BitcoinMagazine tonen daarnaast aan dat er talrijke populaire altcoins zijn die ook het overwegen waard zijn, voornamelijk omdat ze naast een transactiemiddel ook een interessante beleggingsoptie vormen.


Of ze nu met euro, dollar of Bitcoin betalen, toeristen besteden het grootste deel van hun budget in Nederland binnen vier hoofdsectoren: accommodatie, eten en drinken, vervoer en entertainment (zoals musea en attracties).

In de populairste steden Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, spenderen bezoekers gemiddeld 60% van hun uitgaven aan verblijf en horeca. De culturele sector profiteert dan ook sterk van deze uitgaven, met grote attracties zoals het Rijksmuseum, het Van Gogh

Museum en evenementen als de Keukenhof die jaarlijks miljoenen bezoekers trekken.


Dit is een enorme stimulans voor de economie, en draagt ook bij aan de werkgelegenheid in culturele en ondersteunende sectoren. Vaak zijn cultuur en erfgoed een van de voornaamste redenen waarom toeristen naar Nederland komen, doch de status van Amsterdam als liberale smeltkroes kan ook niet worden ontkend.

Interessant is dat steeds meer toeristen zich richten op unieke ervaringen en activiteiten, in tegenstelling tot materiële aankopen. 

Ze kiezen vaker voor lokale belevingen zoals fietstochten langs grachten, workshops en evenementen die de authentieke Nederlandse cultuur belichten.


Deze trend sluit aan bij de mondiale verschuiving in toerisme waarbij reizigers op zoek zijn naar authentieke ervaringen. Nederlandse ondernemers in de toerismesector spelen hierop in door een breder aanbod te creëren van activiteiten en workshops die bezoekers dichter bij de lokale cultuur brengen. Onderzoek van het NBTC laat zien dat het aantal toeristen dat investeert in dergelijke ervaringen elk jaar toeneemt.


Duurzaamheid speelt een steeds prominentere rol in het Nederlandse toerisme, omdat bezoekers vaker kiezen voor ecologische en milieuvriendelijke opties. Dit past binnen de Nederlandse ambitie om toerisme duurzaam te maken en zowel de ecologische voetafdruk te verkleinen als een positieve economische impact te hebben. Groene initiatieven binnen het toerisme worden steeds populairder en omvatten duurzame accommodaties en activiteiten die de natuur en lokale gemeenschappen respecteren.

Steeds meer toeristen vragen naar ecovriendelijke alternatieven en zijn bereid om hierin te investeren. De Nederlandse toerismesector speelt hierop in door nieuwe duurzaamheidsnormen in te voeren en samenwerkingen te stimuleren die zich richten op groene groei en een verantwoorde benadering van toerisme.


Kortom, Nederland blijft een veelzijdige bestemming met een diverse uitgavenstructuur, waarbij de vraag naar cultuur, lokale ervaringen en duurzaamheid steeds belangrijker wordt. De integratie van technologische innovaties en de toename van duurzame keuzes creëren niet alleen nieuwe kansen voor ondernemers, maar verbeteren ook de toeristische ervaring.


De Nederlandse toerismesector, die zich continu aanpast aan de veranderende voorkeuren en verwachtingen van bezoekers, is goed gepositioneerd om te profiteren van deze trends. Met de huidige positieve economische en werkgelegenheidseffecten blijft de sector een belangrijke pijler in de Nederlandse economie.
Trefwoorden: toerisme, economie, bestedingen, duurzaamheid

Gerelateerde berichten:

  • Geen gerelateerde berichten.
  • CELTH



    ||| Nieuws |||

    22/01/26
    Beste campings in Nederland en Europa
    De winnaars van de titel ‘ANWB Camping van het Jaar 2026’ zijn toegekend. In de categorie Fijnste familiecamping gingen Vakantiepark Beerze Bulten (Overijssel) en Camping Village Europa Silvella (Italië) met de hoofdprijs aan de haal. In de categorie Beste Kleine camping werden Camping Zwinderen (Drenthe) en Camping Domaine La Libaudié (Frankrijk) uitgeroepen tot winnaars.
    21/01/26
    KLM maakt WiFi gratis op Europese vluchten
    KLM maakt als een van de eerste Europese luchtvaartmaatschappijen internet gratis voor passagiers binnen Europa. Passagiers kunnen tijdens de volledige vlucht e-mailen, internetten, muziek luisteren, gamen of films en series streamen.
    21/01/26
    Switch je route
    De Fiets en Wandelbeurs in Jaarbeurs Utrecht is 13, 14 en 15 februari weer hét ontmoetingspunt voor iedereen met een passie voor fietsen en wandelen. Het thema van de komende editie is ‘Switch je route’. Bezoekers worden uitgedaagd hun blik te verruimen en nieuwe paden te verkennen: van onbekende langeafstandsroutes tot verrassende tochten dicht bij huis.
    21/01/26
    Exclusief voor leden
    Kogge naar renovatie
    Op dinsdag 20 januari is de 600 jaar oude IJsselkogge, een van de belangrijkste scheepsvondsten van Nederland, uit het conserveringsstation bij Museum Batavialand op een ponton over water naar Zwartsluis vervoerd. In Zwartsluis wacht verdere restauratie. Uiteindelijk zal het 15de-eeuwse handelsschip in Kampen een museale bestemming krijgen op een afstand van ongeveer 200 meter van de oorspronkelijke vindplaats in de IJssel.
    20/01/26
    Hopscotch aan de slag voor Minor Hotels
    Per januari 2026 heeft Minor Hotels, een van ’s werelds meest toonaangevende hotelgroepen, Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Benelux. In deze samenwerking is Hopscotch Netherlands verantwoordelijk voor de strategische positionering en promotie van Minor Hotels in Nederland, België en Luxemburg.
    20/01/26
    Exclusief voor leden
    Primeur cultureel festival VLOED in en rondom Zandvoort
    Van donderdag 14 t/m zaterdag 16 mei vindt in Zandvoort de eerste editie plaats van VLOED, een nieuw jaarlijks festival. Een multifestivalmet zowel muziek, theater en dans. Zowel in Zandvoort te zien maar acts vind je ook in de duinen.
    20/01/26
    Klaas van Erp draagt aandeel van Maas recreatie bedrijfsmakelaardij over
    Na 25 jaar met grote betrokkenheid en plezier werkzaam te zijn geweest bij Maas recreatie bedrijfsmakelaardij, doet Klaas van Erp een stap terug. Hij draagt zijn aandeel over aan zijn compagnon Jappe Eggink, waarmee Jappe 100% eigenaar wordt.
    20/01/26
    Exclusief voor leden
    Emirates biedt veganistische gerechten aan zonder vleesvervangers
    Luchtvaarbedrijf Emirates kondigt aan dat het nieuwe veganistische gerechten die volledig draaien om echte, onbewerkte plantaardige ingrediënten in het menu opneemt. Op dit moment gaat het om jaarlijks 500.000 maaltijden. De luchtvaartmaatschappij kiest bewust voor een “back-to-basics”-benadering, waarbij peulvruchten, granen, noten, zaden en seizoensgroenten centraal staan, in plaats van bewerkte vleesvervangers.

    ||| Agenda |||

    27/01/26 t/m 30-01-26
    27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
    De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
    12/02/26
    12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
    Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
    13/02/26 t/m 15-02-26
    13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
    De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
    09/03/26
    09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
    11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
    02/04/26
    02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
    Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...