Geplaatst op: 19-07-2024
Auteur: Marc Gerlings
NRIT
Publicatie: R&T 2024-3

Steden strijden om segment gezondheid

Health leidt tot brede samenwerking in steden

Steden strijden om segment gezondheid
Opening van de Dutch Health Week.

De laatste week van juni staat Leiden helemaal in het teken van gezondheid. Utrecht organiseerde eerder dit jaar in een stadsbrede samenwerking een week over gezondheid, de Dutch Health Week.

Auteur: Marc Gerlings | Foto: Jaarbeurs Utrecht

Dutch Bio Science Week is de nieuwe naam van de voormalige Life Sciences and Health Week, die voor het eerst georganiseerd werd in 2022 toen Leiden een jaar lang European City of Science was. Met de nieuwe naam, met een herkenbare link naar het Leiden Bio Science Park, wordt het startschot gegeven aan een professionele en sterke profilering van Leiden en het Bio Science park, het grootste life science & health cluster en park van Nederland, als het kloppend hart van het Nederlandse Life Sciences and Health ecosysteem. Tegelijkertijd wordt hiermee invulling gegeven aan het ‘legacy’ programma van het European City of Science jaar. Een flinke ambitie ligt ten grondslag aan deze ontwikkeling.

R&T vroeg Leiden&Partners om een reactie. De naamsverandering is een gevolg van een herpositionering in look & feel en branding van het Leiden Bio Science Park. Onder meer is dit park altijd op zoek naar talent, waardoor het ook een strijd wordt met andere steden zoals Rotterdam, Utrecht en Eindhoven. Rotterdam telt ook meer dan 150 bedrijven in de sector life sciences en health. Naast de herpositionering is ook een nieuwe huisstijl ontwikkeld voor het event in Leiden en die loopt mee in de branding van het Leiden Bio Science Park. De woordvoerder van Leiden&Partners meldt, "We zullen deze naam moeten gaan laden en dan vooral ook aandacht gaan geven aan de pay-off ‘For a healthier future’, omdat Bio Science vrij abstract is.” Bij de naamsverandering wordt gekeken naar de andere steden met aansprekende evenementen want het hoopt voortaan in het rijtje terecht te komen van Dutch Design Week en Dutch Health Week.

"We zullen deze naam moeten gaan laden en dan vooral ook aandacht gaan geven aan de pay-off ‘For a healthier future’, omdat Bio Science vrij abstract is.”

Dutch Bio Science Week (DBSW) biedt een breed programma en wordt de paraplunaam waaronder vele bestaande en nieuwe activiteiten met het thema gezondheid en de toekomst van gezondheid een plek vinden. Daarmee bedient de week een brede doelgroep en brengt het talent, start-ups, scale-ups, onderzoekers, investeerders en het grote publiek samen. "Hoe mooi is het om een kijkje achter de schermen te krijgen van het Leiden Bio Science Park”, aldus Esther Peters, directeur van het Leiden Bio Science Park. "Heel veel mensen hebben geen idee wat hier gebeurt. Tijd om onze deuren te openen en de spannende innovaties te laten zien die onze gezondheid verbeteren en onze levens verlengen. Mede daarom vinden we het belangrijk om hierin te investeren. Leiden mag trots zijn op haar Leiden Bio Science Park!”

Open Dag Leiden Bio Science Park en meer

Voor het eerst vindt de Open Dag van Leiden Bio Science Park plaats. Op meerdere locaties binnen het park kunnen bezoekers een kijkje achter de schermen nemen. Een dag vol ontdekkingen en geschikt voor alle leeftijden. Van interessante rondleidingen door laboratoria tot foodlabs, praktische workshops en lezingen. Ook in de binnenstad van Leiden is genoeg te beleven. Zo organiseert het Leiden Healthy Society Center een Kennisfestival op zaterdag 22 juni in de Hooglandse Kerk. Hier kan iedereen ontdekken hoe je een gezond, lekker, en lang leven kunt hebben.

Week met grote impact

Dutch Bio Science Week versterkt de positionering van de stad en het Leiden Bio Science Park en maakt wetenschap beleefbaar en toegankelijk. "Het geeft inhoud en betekenis aan Leiden als wetenschapsstad”, aldus Martijn Bulthuis, directeur van Leiden&Partners. "Met de Dutch Bio Science Week, geven we niet alleen de inwoners van Leiden wat terug in de vorm van een dynamisch programma, maar veroorzaken we ook wat voor de toekomst. Als grootste speler binnen het Life Sciences and Health domein in Nederland, laten we zien wat Leiden te bieden heeft. Daarmee trekken we dan weer talent, congressen en bedrijven aan. Goed voor de economie en de brede welvaart van Leiden en regio”, aldus Bulthuis.

Dutch Bio Science Week is een samenwerking tussen Stichting Leiden Bio Science Park, Leiden&Partners, Leiden Healthy Society Center en Leiden Kennisstad. Met deze samenwerking gaat Leiden de concurrentie aan met de Dutch Health Week die dit jaar de derde editie beleefde in Utrecht. Utrecht Marketing ondersteunt deze Health Week volop. Het is een stadsbrede aanpak waarbij ook de bekende ‘Culturele zondagen’ zijn betrokken. Utrecht presenteerde zich als kloppend hart van mentale gezondheid en fitheid tijdens de Dutch Health Week. De organisatie en samenwerkende partijen kijken terug op een editie met ruim 55.000 bezoekers, waarmee duidelijk wordt dat ‘health evenementen’ een stevig publiek kan bereiken en het zet consument en professional in beweging. Het leidt ook tot een positionering die de stad Utrecht graag ziet. Van zondag 7 tot en met zondag 14 april vonden verspreid door de stad allerlei activiteiten plaats voor bewoners en zorgprofessionals. Van een sportles, een concert van het alzheimerkoor, een expositie bij de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht (HKU), een open dag bij bloedbank Sanquin tot verschillende zorgvakbeurzen bij Koninklijke Jaarbeurs. Tijdens de Culturele Zondag Beating Heart, gaf burgemeester Sharon Dijksma het startschot van de Dutch Health Week. Audrey Wilschut, projectleider Dutch Health Week: "Het bruiste in de stad, de interesse in activiteiten was enorm. We hebben samen met veel Utrechtse organisaties, van klein tot groot, een mooie basis neergelegd voor volgende edities.”

Voor consument en professional

De week geeft de stad Utrecht de kans zich te presenteren als dé regio die het meeste wil bijdragen aan een gezonde, duurzame samenleving. "De verwachtingen voor Dutch Health Week waren hooggespannen en zijn meer dan waargemaakt”, aldus directeur-bestuurder Cor Jansen van Utrecht Marketing. "Ik heb mij met groot plezier ondergedompeld in het veelzijdige programma dat eens te meer laat zien dat er in Utrecht niet alleen gesproken wordt over samen werken aan een gezondere, duurzamere toekomst, maar dat het hier elke dag niet aflatend opnieuw in de praktijk wordt gebracht.”

Health breed van theater tot workshop

Verspreid door de stad, in diverse wijken, was er tijdens Dutch Health Week een gratis programma vol theater, workshops, sportlessen, kunst en film. Jeroen van Hooff, CEO Koninklijke Jaarbeurs: "Samen met onder meer gemeente Utrecht, Utrecht Marketing, FC Utrecht, TivoliVredenburg en Centraal Museum hadden we het doel om de events en activiteiten over de hele stad te laten uitstromen en slimme samenwerkingen aan te gaan met partners uit diverse sectoren. Zo hoopten we de hele stad te activeren en dat is gelukt. Met elkaar hebben we een inspirerend meerdaags festival neergezet en dit biedt veel perspectief voor een gezonde toekomst voor de stad.”

Trefwoorden: evenementen, beleid, ondernemen, themaweken, Zuid-Holland, dmo, cmo

CELTH



||| Nieuws |||

09/12/25
Activatie Vakantiebeurs op Utrecht CS
Van vandaag tot en met 13 december brengt Koninklijke Jaarbeurs, organisator van Vakantiebeurs, een unieke activatie naar Utrecht Centraal Station: het Vakantiebeurs Café.
09/12/25
HISWA-RECRON in hoger beroep voor onuitvoerbaar beleid emissieloos varen
Twee brancheorganisaties HISWA-RECRON en Watersportverbond gaan in hoger beroep bij de Raad van Stat...
09/12/25
Exclusief voor leden
AI kan veel meer uit klantinteractie halen
Hoe haalt AI de verborgen waarde uit klantenservice-interacties? Die vraag staat centraal in het promotieonderzoek van Bea Waelbers. Haar onderzoek laat zien dat klantenservicegesprekken veel meer informatie bevatten dan organisaties momenteel benutten, en dat AI kan helpen om die verborgen lagen zichtbaar te maken.
09/12/25
Exclusief voor leden
Nederlands bureau transformeert vaste tentoonstelling Haus der Geschichte
Vandaag opent het Haus der Geschichte in het Duitse Bonn zijn volledig vernieuwde vaste tentoonstelling, ontworpen door het Amsterdamse ontwerpbureau Kossmanndejong. Aan de hand van meer dan 4500 objecten word je in deze tentoonstelling meegenomen door de recente geschiedenis van Duitsland.
08/12/25
Exclusief voor leden
Culinaire ervaringen naar hoger plan met Epicurean Enrichment Studio
Regent Seven Seas Cruises® tilt de culinaire ervaring in 2026 naar een hoger niveau met de lancering van Epicurean Enrichment Studio. Dit zijn culinaire studio’s aan boord van Seven Seas Mariner® en Seven Seas Voyager®. Bekijk de 5 stappen die Regent zet om deze beleving te realiseren.
08/12/25
Exclusief voor leden
Ketel One wint een World Travel Award
Op 6 december werd weer de lange lijst bekend van de winnaars van de World Travel Awards. Distilleerderij Nolet won een award voor de categorie Vodka Distillery Tour. Het Renaissance Amsterdam Hotel kreeg een Europese award.
08/12/25
Exclusief voor leden
WUR en Natuurhuisje herstellen snelwegen Limburgse natuur
Wageningen Universiteit en boekingssite Natuurhuisje helpen oude hellingranden, de graften, in het Limburgs Geuldal nieuw leven in te blazen. Deze natuurstroken zijn van groot belang voor wilde bijen, bloemen en vele andere soorten. De video legt helemaal uit waarom die smalle graften veel doen voor de natuur.
05/12/25
Exclusief voor leden
Vaak problematische schuldenlast bij recreatie maar horeca heeft het zwaarder
Bijna 7 procent van de bedrijven beoordeelt in november 2025 de eigen schulden als problematisch, nagenoeg evenveel als een jaar eerder. Maar in sport, cultuur en recreatie ligt dat percentage op 11,6% blijkt uit data van CBS. Echt zwaar heeft de horeca, met 20%.

||| Agenda |||

07/01/26 t/m 08-01-26
07/01/26 t/m 08-01-26: Travel Trade Days 2026
De Travel Trade Days zijn kennis- en netwerkdagen voor de professionele reisbranche in de Benelux. G...
08/01/26 t/m 11-01-26
08/01/26 t/m 11-01-26: Vakantiebeurs 2026 - De wereld aan je voeten
De wereld ligt aan je voeten op Vakantiebeurs. Proef nieuwe smaken, ontmoet reizigers met bijzondere...
27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live
Op 12 februari 2026 vindt het gloednieuwe event Dagrecreatie Live plaats in Evenementenhal Gorinchem...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...