Geplaatst op: 18-12-2023
Auteur: Marc Gerlings

Nederland verdient 2,9 miljard euro aan Duitse toeristen in derde kwartaal

Nederland verdient 2,9 miljard euro aan Duitse toeristen in derde kwartaal

Duitse reizigers gaven in het derde kwartaal van 2023 ruim 2,9 miljard euro uit tijdens hun verblijf in of bezoek aan Nederland. Dit is 15 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2022. Veel meer dan voorheen houden we er niet aan over door de gestegen prijzen.

Mede door hogere prijzen waren deze Duitse bestedingen nooit eerder zo hoog. Omgekeerd besteedden Nederlandse vakantiegangers, dagjesmensen en zakenreizigers in Duitsland 1,2 miljard euro aan goederen en diensten. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers over internationale handel in diensten.


De uitgaven aan goederen of diensten door buitenlandse reizigers tijdens hun verblijf in Nederland, inkomend reisverkeer, worden gezien als export van diensten. In de totale internationale dienstenhandel behoort het reisverkeer tot de vijf belangrijkste dienstensoorten in 2023. Het reisverkeer heeft een aandeel van 8 procent in de Nederlandse uitvoer van diensten en maakt 11 procent uit van de Nederlandse diensteninvoer.


50% bestedingen door Duitse gasten

Alle buitenlandse reizigers besteedden in het derde kwartaal van 2023 opgeteld meer dan 6 miljard euro in Nederland. Duitsers waren goed voor bijna de helft van de reisbestedingen in Nederland in het derde kwartaal. Reizigers uit België en het Verenigd Koninkrijk vullen de top 3 aan. De bestedingen uit deze drie landen waren goed voor 60 procent van de exportwaarde aan reisverkeer.

Omgekeerd is Duitsland het land waar Nederlandse reizigers in de zomermaanden van 2023 het meeste geld uitgaven, (16 procent van de bestedingen van reizigers). Frankrijk en Spanje volgden met respectievelijk 13 en 10 procent. In totaal gaven Nederlanders 7,6 miljard euro uit in het buitenland.

Bestedingen buitenlandse reizigers in Nederland hoger dan vóór corona

In het derde kwartaal van 2023 waren de bestedingen van buitenlandse reizigers in Nederland 25 procent hoger dan in de zomermaanden van 2019. Door de coronamaatregelen vielen deze fors terug in 2020 en 2021. Ook het uitgaand reisverkeer is aan een opmars bezig, maar bereikte het pre-coronaniveau nog net niet. 


Toename inkomend reisverkeer na corona met name door Duitse reizigers

Het inkomend reisverkeer was 1,3 miljard euro hoger in de zomermaanden van 2023 dan in dezelfde maanden in 2019. Vooral Duitse, Spaanse en Amerikaanse reizigers dragen bij aan deze groei. De bestedingen van Duitse reizigers tijdens hun verblijf in ons land namen toe met 23 procent. Voor Spaanse reizigers is dit meer dan verdubbeld. Omgekeerd is er een daling van 101 miljoen euro in het uitgaand reisverkeer. Vooral in de Verenigde Staten, Duitsland en Griekenland besteedden Nederlanders minder dan in het derde kwartaal van 2019. De bestedingen van Nederlandse reizigers in Frankijk en Italië kenden wel een groei.

Trefwoorden: reizen, inkomend toerisme, uitgaand toerisme

CELTH



||| Nieuws |||

20/05/25
Open Watersport Weken 2025 trekken meer dan 25.000 bezoekers
De derde editie van de Open Watersport Weken, die plaatsvonden van 5 april tot en met 18 mei in Frie...
20/05/25
Exclusief voor leden
Waarom we landgenoten tijdens vakantie vermijden
Hard praten, zeuren over het eten en alleen maar bezig zijn met geld. Maar liefst 69 procent van alle Nederlanders ergert zich tijdens de vakantie aan het gedrag van landgenoten.
19/05/25
Exclusief voor leden
Flexibel arbeidscontract moet meer zekerheid bieden
Werknemers met een flexibel arbeidscontract krijgen meer zekerheid over hun inkomen en hun werktijd. Zo krijgen uitzendkrachten recht op ten minste gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden als reguliere werknemers. Dat staat onder meer in een wetsvoorstel van ministerie Sociale Zaken en Werkgelegenheid.
19/05/25
Wisselend beeld Gelders dagbezoek in meivakantie
In de meivakantie hebben attracties op de Veluwe, in de regio Arnhem en het Rijk van Nijmegen meer bezoek ontvangen dan een jaar eerder. Het was wel rustiger in de binnensteden en in de natuur. Er waren meer bezoekers uit andere regio’s.
19/05/25
Exclusief voor leden
Verrassend: treinen goedkoper dan vliegen
Verrassend onderzoek van spaarplatform Raisin dat ziet dat Europese vliegreizen veel duurder zijn dan treinreizen. Een gezin betaalt gemiddeld 62% meer voor het vliegtuig dan met de trein. In 2025 zijn treinreizen in de zomer gemiddeld even duur als in 2024, maar vliegen is 6% duurder geworden. Het maakt wel uit of je met Eurostar of Deutsche Bahn reist.
19/05/25
Biesbosch MuseumEiland verbetert toegankelijkheid voor mindervalide bezoekers
Biesbosch MuseumEiland heeft nieuwe stappen gezet om het Nationaal Park en het museum toegankelijker te maken voor bezoekers met een fysieke beperking. Ook zijn meer bankjes geplaatst.
19/05/25
Elfteling presenteert 'Prinses op de Erwt' met donkere huiskleur
De Efteling heeft met ‘De Prinses op de Erwt’ haar nieuwste sprookje gepresenteerd. De prinses heeft voor het eerst een donkere huidskleur. Volgens lector storytelling Moniek Hover van de Breda University of Applied Sciences past een dergelijke verandering prima bij het fenomeen sprookje.
19/05/25
Huurauto op vakantie: prijzen sinds 2022 meer dan gehalveerd
De prijzen voor huurauto’s op populaire Europese vakantiebestemmingen zijn in drie jaar tijd met meer dan 50 procent gedaald. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventarisatie van Enterprise Car Sharing & Rental.

||| Agenda |||

20/05/25 t/m 22-05-25
20/05/25 t/m 22-05-25: Week van de Self Service
Vanaf 25 juni 2025 verandert de wetgeving rond selfservice-oplossingen ingrijpend door de inwerkingt...
26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
27/05/25
27/05/25 t/m 27-05-25: HZ Changemaker Event
Op dinsdag 27 mei vindt het HZ Changemaker Event plaats. Dan wordt voor de tweede keer de HZ Changem...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...