Geplaatst op: 09-08-2023
Auteur: Redactie
NRIT

ACM waarschuwt aanbieders van pakketreizen

ACM waarschuwt aanbieders van pakketreizen
Afbeelding van Stefan Schweihofer via Pixabay

Elf grote aanbieders van pakketreizen moeten hun prijzen van de ACM duidelijker vermelden. Zij maken de verplichte bijkomende kosten niet goed duidelijk. Zij krijgen acht weken de tijd om verbeteringen door te voeren. Als ze dan nog niet aan de wet voldoen, gaat de ACM sanctioneren.

Elf aanbieders van pakketreizen die de wet overtreden lijkt weinig maar de Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft twaalf grote aanbieders van pakketreizen gecontroleerd. Slechts één aanbieder werkte volgens de wettelijke eisen. Bij 11 aanbieders heeft zij tekortkomingen geconstateerd, zoals het niet duidelijk vermelden van verplichte bijkomende kosten. Ook zijn er enkele aanbieders waarbij de prijs gedurende het boekingsproces wijzigt en de reis dus niet voor de eerder vermelde prijs te boeken was.

Laatste waarschuwing

De wet is hierover duidelijk. Alle kosten van een aankoop dienen vooraf duidelijk en ondubbelzinnig vermeld worden. Gebeurt dit niet dan is er sprake van misleiding. Als dat het geval is, kan de ACM handhavend optreden. De reisaanbieders krijgen nu een laatste termijn om hun prijsvermeldingen aan te passen.

Edwin van Houten, directeur Consumenten: "De prijs is voor de consument een van de belangrijkste criteria bij zijn keuze. Met duidelijke prijzen waarin alle verplichte kosten zitten, kunnen consumenten de verschillende reisaanbiedingen goed vergelijken. We willen voorkomen dat zij aan het eind van het boekingsproces óf zelfs op hun reisbestemming geconfronteerd worden met onverwachte kosten. Wij verwachten van alle partijen dat zij hun prijzen inclusief alle verplichte kosten vermelden en dat het aanbod ook te boeken is voor de aangegeven prijs. De branche is nu aan zet om te laten zien dat zij hun klanten op dit punt serieus nemen.”

Uitgangspunten prijzen reisbranche

De ACM heeft alle 12 reisaanbieders een brief gestuurd met hun resultaten, wat er eventueel aangepast moet worden, en nogmaals de belangrijkste regels voor juiste en duidelijke prijzen op een rij gezet:

  • Lokale of variabele kosten die pas bekend zijn als alle variabelen zijn ingevuld (bijvoorbeeld de reisdatum of de omvang van het reisgezelschap) moeten meteen bij de totaalprijs in één extra regel en in één bedrag duidelijk zichtbaar vermeld worden. De kosten mogen niet worden verstopt onder een i-tje en moeten op dezelfde manier getoond worden als de prijs;
  • Vanaf het moment dat alle variabelen van de reis bekend zijn, moeten alle verplichte bijkomende kosten, inclusief de kosten die lokaal worden afgerekend, in het bedrag zijn opgenomen;
  • Op het moment dat de consument de reis gaat boeken, moet het totaalbedrag van de reissom met alle elementen getoond worden. Hierbij mag onderscheid gemaakt worden tussen het bedrag dat meteen betaald moet worden en het bedrag dat ter plaatse wordt afgerekend;
  • De getoonde prijs waarmee de consument wordt uitgenodigd om op het aanbod te klikken moet in voldoende mate beschikbaar en te boeken zijn (dus geen ‘lokkertjes’).
Trefwoorden: reisbranche, reisbedrijven, touroperators, reisbureaus, prijzen

CELTH



||| Nieuws |||

08/06/26
Moeliker Ridder Orde van Oranje-Nassau
Koning Willem-Alexander heeft Kees Moeliker benoemd tot Ridder in de Orde van de Oranje-Nassau. De oud-directeur van het Natuurhistorisch Museum Rotterdam kreeg de koninklijke onderscheiding op ‘Dead Duck Day’ vrijdag 5 juni tijdens zijn feestelijke afscheidsreceptie uitgereikt door locoburgemeester Tim Versnel.
08/06/26
Exclusief voor leden
Trend hotelboekingen: warm weer zorgt voor daling boekingen
Trend hotelboekingen: warm weer zorgt voor daling boekingen
08/06/26
Landal na fusie met Roompot levert verlies op
Vakantieparkenketen Landal heeft ook over 2025 verlies geleden. De samenvoeging met Roompot drukt nog altijd zwaar op de resultaten, onder meer door forse reorganisatielasten en afschrijvingen op de waarde van diverse parken.
08/06/26
Aelderholt vakantiepark voor Special Olympics
Landal Aelderholt wordt onderdeel van de Special Olympics Nationale Spelen 2028 in Drenthe. Het vakantiepark wordt het thuis van de deelnemende sporters, begeleiders en vrijwilligers.
08/06/26
800 deelnemers fietsevenement Stelling van Amsterdam
Zondag 7 juni stond de 6e editie van de Ronde van de Stelling van Amsterdam op de fietsagenda. 800 deelnemers verschenen aan de start. De toevogeing van de 40 km route was een succes.
08/06/26
Exclusief voor leden
Herfinanciering voor KaFra Housing
KaFra Housing heeft een strategische clubdeal afgesloten met Rabobank en ABN AMRO. De overeenkomst omvat twee afzonderlijke faciliteiten: een herfinancieringsfaciliteit voor de bestaande vastgoedportefeuille en een financieringsfaciliteit gericht op toekomstige projectontwikkelingen.
05/06/26
Leonard Geluk wordt de nieuwe algemeen directeur van Natuurmonumenten
Leonard Geluk is nu nog algemeen directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en volgt bij Natuurmonumenten Pim van der Feltz op. Geluk zal 1 oktober 2026 bij Natuurmonumenten starten.
05/06/26
Kenniscentrum Kusttoerisme onderzoekt invloed toerisme op brede welvaart Zeeuwen
In samenwerking met Kenniscentrum Zeeuwse Samenleving start HZ Kenniscentrum Kusttoerisme een nieuw onderzoek naar de invloed van toerisme op de brede welvaart van de Zeeuwen.

||| Agenda |||

09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...
25/06/26
25/06/26 t/m 25-06-26: HR-meeting Reiswerk
De eerste HR-meeting van 2026 komt er weer aan. Speciaal voor HR-professionals in de reisbranche. Ti...