Geplaatst op: 11-09-2018
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Recordwinsten voor Nederlandse hotels

Recordwinsten voor Nederlandse hotels
Photo by Alex Block on Unsplash
Nederlandse hotels beleven toptijden met hoge bezettingsgraden en hoge gemiddelde kamerprijzen. Doordat de omzet sterker steeg dan de exploitatiekosten bereikte de winst per hotelkamer een recordhoogte. Dat schrijft Horwath HTL in haar nieuwste HOSTA 2018 rapport waarvoor onderzoek is gedaan onder zo'n 500 Nederlandse drie-, vier- en vijfsterren hotels.

Hoogste bezettingsgraad in 20 jaar

De gemiddelde bezettingsgraad van de Nederlandse hotels steeg van 73,9% in 2016 naar 77,2% in 2017. Alleen in 1997 was de gemiddelde bezettingsgraad nog hoger. In 2018 komt de bezettingsgraad naar verwachting uit op 78,7%, een absoluut record.


Gemiddelde kamerprijs bijna op recordhoogte

Naast de bezettingsgraad steeg ook de gemiddelde kamerprijs van € 107 in 2016 naar € 112 in 2017, een stijging van bijna 5%. Ten opzichte van het laatste crisisjaar voor de hotellerie, 2009, is de prijsstijging ruim 20%. Desondanks zijn de prijzen nog niet op het niveau van 2002, twee crises geleden, toen een recordprijs van € 114 werd gerealiseerd. In 2018 wordt dit record naar verwachting verbroken met een kamerprijs van € 116.


Omzet per kamer op gemiddeld 146 euro per dag

Door de hoge bezettingsgraden en kamerprijzen is de omzet van de Nederlandse hotels met 6% gestegen. In totaal bracht een hotelkamer in Nederland in 2017 gemiddeld € 146 per dag op. Dit is inclusief de omzet uit restaurants, vergaderzalen, wellness en andere faciliteiten.


Hoogste gemiddelde winst

De exploitatiekosten voor hotels stijgen eveneens, maar minder snel dan de omzet. Het winstpercentage is hierdoor gestegen van 40,0% in 2016 naar 40,5% in 2017. Uitgedrukt per hotelkamer per dag was de gemiddelde winst voor de hotelier in 2017 € 59. Dit is de hoogste gemiddelde winst die ooit behaald is in de Nederlandse hotellerie.


Hoteliers verwachten verdere groei

Van de hoteliers verwacht 58% dat de bezettingsgraad stijgt in 2018, terwijl 19% rekening houdt met een daling. Voor de gemiddelde kamerprijs verwacht zelfs 89% een stijging, en slechts 7% een daling. Voor 2019 verwacht nog 48% van de hoteliers dat de bezettingsgraad verder stijgt, terwijl 45% uitgaat van een stabilisatie en slechts 7% een daling verwacht. Ook voor 2019 verwacht echter circa 88% van de hoteliers dat de prijzen verder zullen stijgen.

Dit jaar komt de bezettingsgraad naar verwachting uit op 78,7%, terwijl de kamerprijs opnieuw met 4% stijgt, naar € 116. Voor 2019 zijn de projecties iets voorzichtiger en wordt verwacht dat de bezettingsgraad nog maar licht stijgt of stabiliseert, bij een prijsstijging van circa 3%.


Hotels Amsterdam naar maximale bezetting

In de regio Amsterdam & Schiphol steeg de gemiddelde bezettingsgraad in het afgelopen jaar van 82,2% tot 85,1%. De gemiddelde kamerprijs steeg met ruim 5% van € 131 tot € 139. Zowel de bezettingsgraden als de gemiddelde kamerprijzen zijn in Amsterdam aanzienlijk hoger dan in de rest van Nederland.


In het centrum van Amsterdam liggen de bezettingsgraden inmiddels voor veel hotels al ruim boven de 90%, zodat een verdere stijging bijna onmogelijk wordt. De projecties voor de bezettingsgraad in de regio Amsterdam gaan dan ook uit van een zeer lichte lichte stijging in 2018 en een stabilisatie in 2019, waardoor deze onder de 86% blijft. De gemiddelde kamerprijs stijgt in de verwachtingen van de hoteliers wel door, naar € 144 in 2018 en € 146 in 2019.


De hoge bezettingsgraden in Amsterdam zijn goed voor de hotels, maar de toenemende aantallen toeristen veroorzaken ook overlast. De gemeente Amsterdam heeft een hotelstop afgekondigd, die nieuwe hotelontwikkelingen in de stad maar zeker in het centrum op termijn vrijwel onmogelijk maakt. Deze maatregel zorgt er naar verwachting voor dat de bezettingsgraden op maximaal niveau zullen blijven, en de kamerprijzen verder zullen kunnen stijgen. De komende jaren zitten er nog bijna 4.000 nieuwe hotelkamers in de pijplijn voor Amsterdam, maar die liggen bijna allemaal buiten het centrum.


HOSTA 2018

Het HOSTA 2018 rapport is een publicatie van adviesbureau Horwath HTL. Het rapport geeft de resultaten weer van de hotellerie in Nederland, België en Luxemburg. Aan het onderzoek hebben 500 drie-, vier- en vijfsterrenhotels in de Benelux meegewerkt.


Link: https://horwathhtl.nl/
Topics:Horeca
Trefwoorden: horeca, hotels, omzet, prijzen, bezetting

CELTH



||| Nieuws |||

22/05/26
Exclusief voor leden
Nederlands toerisme in de min
Er waren en zijn veel zorgen over het Nederlands verblijfstoerisme na de btw-verhoging begin dit jaar. Raken we veel toeristen kwijt die hun vakantieheil in het buitenland zoeken? Signalen uit de markt wijzen op een voorzichtige consument en bedrijven die een beentje bij moeten zetten om goede bezettingen te realiseren. Maar hoe gaat het nu werkelijk? Dat gaan we bij NRIT volgen aan de hand van cijfers van het CBS.
22/05/26
Shofshell actie in Den Haag
BlowUp Jubilee gaat vandaag feestelijk van start in de Haagse binnenstad, maar er is één kunstwerk dat zich dit jaar niet laat vastpinnen op een enkele locatie. Dat leidt tot een prijsvraag via Instagram.
22/05/26
Leiden opent centraal evenementenloket
Leiden heeft sinds 12 mei een centraal aanspreekpunt voor evenementorganisatoren: het Evenementenloket Leiden.
22/05/26
Reisapp Polarsteps wint Koning Willem 1 prijs
Een Nederlandse reisapp met wereldwijd succes, de enige producent van elektrische mobiele torenkranen ter wereld en een rolmodel in duurzame landbouw, zij wonnen de Koning Willem I Prijs 2026.
22/05/26
Eerste daling aantal luchtvaartpassagiers sinds einde corona
In het eerste kwartaal van 2026 reisden 16,2 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dat is ruim 2 procent minder dan in het eerste kwartaal van 2025.
22/05/26
ACM let ook scherp op duurzaamheid
We kennen ACM als waakhond voor de economie maar het instituut wil nu ook scherper letten op de ontwikkeling van duurzaamheid. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) publiceert de eerste editie van de Focus op Verduurzaming.
22/05/26
Hotspotkaart voor watersporters moet veiligheidsbewustzijn verhogen
Om watersporters beter voor te bereiden, lanceert de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (K...
21/05/26
Vijf verrassende vakantiebestemmingen in Spanje
Dat Spanje een ideale vakantiebestemming is, is algemeen bekend. Maar het land heeft veel meer te bi...

||| Agenda |||

26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...